Другий тур місцевих виборів, який проходив у 29 містах, відрізняється надзвичайно низькою явкою. На дільниці прийшли 30% виборців. Також відмінною рисою виявилося переобрання в багатьох містах чинних мерів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Це біда нашого народу, що меншість обирає керівників для більшості. Люди не йдуть голосувати за своє майбутнє, довіряючи це вибір невідомо кому. Думаю, що необхідна певна норма: згідно з нею вибори, на які прийшло менше 50% виборців, можна вважати такими, що не відбулися", - вважає експерт Олексій Лупоносов.
Експерти впевнені, що влада на місцях залишилася та ж сама через відсутність нових облич і сильних особистостей зі зрозумілими програмами.
Читайте також: В Україні люстрували більше 700 держслужбовців - Яценюк
"Люди схильні голосувати за діючого мера, бо не знають, чи замінить його кращий кандидат. Тому в багатьох містах влада не помінялася. Але вибори проводити потрібно, хоча б заради тих міст, які свою владу змінили. Приміром, Черкаси, Чернігів, Миколаїв, Дніпропетровськ і, ймовірно, Кривий Ріг обрали собі нових очільників" - говорить політолог Тарас Загородній.
"Оновлення не відбулося – 70% мерів пройшли до влади повторно. Цьому сприяли виборці бар'єри, як от нове передвиборне законодавство. Крім того, через низьку явку виборців виникає велика проблема з легітимністю новобраної влади. Мерів обирало трохи більше 30%. Тобто, майже 70% населення не вибирали нині діючу владу. Мерам потрібно буде показати ефективні результати роботи, аби здобути прихильність тих, хто за них не голосував. Якщо довіра не буде завойована, можна спрогнозувати перевибори", - пояснює директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник.
Результати деяких виборів вже відомі завдяки паралельному підрахунку голосів. "Знай" зробив підбірку мерів обласних центрів:
Мери, яких обрали мерами
Вінниця. Переміг виконуючий обов'язки міського голови Сергій Моргунов - 66% голосів. Його висунула партія "Вінницька європейська стратегія". Його опонентка від БЮТ Людмила Щербаківська набрала 31% голосів.
Луцьк. У кріслі мера залишився діючий міський голова і екс-губернатор Волині Микола Романюк від партії "Наша Україна", за нього проголосувало 57%. Його опонент Олександр Товстенюк, голова правління фонду Ігоря Палиці, член партії "Новий Луцьк", набрав 43% голосів.
Ужгород. Богдан Андріїв, секретар міської ради, колишній регіонал, висуванець партії "Відродження", набрав 58,57%. За його конкурента Сергія Ратушняка, екс-мера Ужгорода і депутата ВР ІV скликання - удвічі менше, 10 903 (30,9%).
Львів. Мером залишився Андрій Садовий, голова партії "Самопоміч"- 61,1%. За його опонента Руслана Кошулинського проголосувало 36,9%.
Полтава. Діючий міський голова Олександр Мамай залишився мером із результатом 65%. Андрій Матковський від партії "Батьківщина" набрав 35%.
Рівне. На посаді залишився мер Володимир Хомко (64,2%). Його опонент, висуванець партії "Суспільний контроль"Дмитро Якимець отримав 32,15% голосів.
Суми. На посаді залишився діючий мер, представник "Батьківщини" Олександр Лисенко (69,93%). Висуванець від партії "Воля народу" набрав 30,07%.
Херсон. За результатами, переміг діючий мер Володимир Миколаєнко. Він набрав вдвічі більше голосів, ніж конкурент - кандидат від "Батьківщини" Владислав Мангер.
У Чернівцях набирає 64,7% діючий мер міста Олексій Каспрук, який був членом партії Яценюка "Фронт змін". А торік переміг на виборах мера міста. Його суперник Віталій Михайлишін, колишній член "Партії регіонів", набрав 35,53%.
Міста з новими мерами
Дніпропетровськ. За результатами паралельного підрахунку голосів переміг Борис Філатов — 53,76%. Екс-мер Олександр Вілкул набрав 46,24%.
Житомир. Сергій Сухомлін від блоку Петра Порошенка "Солідарність" набрав 55%, що на 10% більше, ніж узяла мер міста Любов Цимбалюк від партії "Батьківщина".
Запоріжжя. Мером став інженер "Запоріжсталі" і самовисуванець Володимир Буряк (58,48%). Його опонент діючий депутат ВР Микола Фролов набрав 41,52%.
Івано-Франківськ. Свободівець Руслан Марцинків набрав 56,47%, перемігши представника "Солідарності" Ігоря Насалика (43,53%).
Кіровоград. Мером став Андрій Райкович від партії "Солідарність" (50,4%). За самовисуванця Артема Стрижакова віддали голоси 49,6%
Миколаїв. Олександр Сенкевич від "Самопомочі" переміг висуванця від "Опозиційного блоку" Ігоря Дятлова.
Хмельницька область. За попередніми даними, з суттєвим відривом перемагає висуванець ВО "Свобода" Олександр Симчишин, перемігши самовисуванця Констянтина Чернилевського.
Черкаси. Діючий мер черкас Сергій Одарич програв супернику з "Батьківщини" Анатолію Бондаренко. За Одарича у другому турі проголосували 45,72% виборців, за Бондаренко - 49,10%. Відрив між ними склав близько 2 тис. голосів.
На виборах Чернігівського міського голови перемагає нардеп та "екс-регіонал" Владислав Атрошенко. Більш ніж на вісім тисяч голосів він перегнав свого конкурента - теперішнього міського голову Чернігова Олександр Соколова. Він пройшов від партії "Наш край", заснованої екс-регіоналами.
Перший тур залишив міських голів трьох обласних центрів:
Нагадаємо, три обласних центри обрали мерів у першому турі виборів, і другий тур не організовували. Згідно із законом, таке право мають кандидати, що набрали 50%+1 голос виборців. За результатами першого туру мерів отримали:
Одеса – діючий мер, нардеп і екс-регіонал Геннадій Труханов. 47,6 одеситів зробили такий вибір. Конкурент Саша Боровик від БПП "Солідарність" отримав 30,8% голосів.
Харків – діючий мер, представник партії "Відродження" Геннадій Кернес. За нього проголосували 65,8 відсотків виборців. Кандидат від "Самопомочі" Тарас Ситненко отримав 12,3 відсотки голосів.
Тернопіль - залишився діючий мер, "свободівець" Сергій Надал. Він переміг із результатом 59,9%, обійшовши конкурента з "Самапомочі" Тараса Пастуха, якого підтримали лише 11 відсотків містян.