Цього тижня Нацкомісія з держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затвердила нові тарифи на газ для населення та підприємств теплокомуненерго. Мінімальний тариф для населення збільшили у 3,3 рази.
- Це до 3600 гривень за тисячу кубів. Для інших побутових потреб споживачів тисяча кубів коштуватиме 7200 гривень. Таке підвищення для нашого населення з низькими зарплатами неприйнятне. Уряд витрушує із українців останні копійки. Але цікаво, що й досі не оприлюднено складові формулювання газового тарифу. Ймовірно він включає у себе корупційну складову, - говорить "Знай" Олександр Аронець, депутат Київської обласної ради, заступник голови громадської організації "Всеукраїнська люстрація". Він розповідає, яким чином можна було б обійтися без збільшення тарифів для населення.

Чому піднімають ціну на газ?
- Через девальвацію гривні ростуть ціни на хліб, м'ясо, крупи, паливно-мастильні матеріали. Енергоресурси не виняток, вони теж стають дорожчими. Одночасно ріст цін на газ передбачений положеннями Меморандуму Кабміну та Міжнародного валютного фонду.

У багатьох експертів і політиків є сумніви стосовно такої вимоги МВФ. Він справді вимагав підвищення тарифів на газ?
- Вимоги Міжнародного валютного фонду нам не відомі, тому віримо на слово уряду. Думаю, вимоги МВФ полягають у підвищенні відповідальності всього українського суспільства та у збільшенні платоспроможності держави. На жаль, уряд переклав відповідальність за економічну ситуацію в державі на пересічних громадян. Це в той час, коли олігархічні підприємства не платять мільйонні податки за використання природних надр, продовжують виводити гроші в офшори

Яка альтернатива підняттю вартості газу для населення?
- Для цього необхідно запровадити комплексну программу уряду, спрямовану на стимулювання населення до заощадження газу, підвищення енергоефекстивності власних домівок. Зробити більше соціальної реклами у вітчизняних ЗМІ. Крім цього влада мала б вже давно працювати над програмою зменшення енергозалежності України. Для цього варто збільшити видубуток вітчизняного газу й зменшити споживання газу загалом. Де можливо, можна перейти на вугілля.

Але ж все одно прийдеться купувати іноземний газ.
- Так, але після того, як уряд запровадить комплексну програму енергоефективності, у більшості споживачів будуть лічильники. Кожен із них буде зацікавленим у скороченні споживання. 90 відсотків потреб громадян можна буде забезпечити вітчизняним газом. Його собівартість значно нижча, ніж імпортного, тому й тарифи не потрібно буде піднімати так, як зараз.
Після знецінення гривні все більшій кількості людей стало не по кишені платити такі суми за комунальні послуги. Як вийти з цієї ситуації?
- Уряд провів провальну економічну політику. Тому він має надати адресні субсидії громадянам. А гроші на це взяти в олігархів: ліквідувати офшорні схеми виведення капіталів із країни, запровадити прогресивне оподаткування, затвердити податок на розкіш, збільшити рентну плату за використання надр.