На суботу, 16 червня, припадає народне свято "Лук'ян Вітряк". У цей день православна церква згадує святих мучеників Лукіана Бельгійського та Лукіана (Лукілліана) Антіохійського. У повір'ях говориться, що варто відмовитися від скандалів у родині, а також потрібно вести активне життя. Про це повідомляють ЗМІ.

Інші назви свята: "Лук'ян", "День Луки", "Вітрогон", "Колодязь". Вітряком день прозвали тому, що 16 червня по направленню вітрів судили про майбутню погоду і врожайність. У народі з цього приводу казали: "На Лукіана не лягай спати рано, а дивись за тим, звідки вітер дме".

Лукіан Бельгійський жив у 1 столітті в Римі. До зустрічі з апостолом Петром був язичником. Після смерті свого наставника, Лукіан відправився до Італії проповідувати Слово Боже. Там Папа Клімент висвятив його на єпископа. Незабаром, перебуваючи в Бельгії, Лукіана заарештували за відмову здійснювати жертвопринесення язичницьким богам. Доставлений на суд імператора він сміливо сповідав віру в Ісуса Христа, за що його відшмагали батогом і обезголовили.

Лукіан Антіохійський жив у 3 столітті. У зрілі роки був язичницьким жерцем, але до старості звернувся до християнства і прийняв хрещення. Він почав проповідувати, своїм красномовством звернув багатьох язичників до християнської віри. Однак, за доносом іудеїв, його схопили і ув'язнили у темницю. Переслідувачі, бажаючи стратити Лукіана, кинули його в піч. За переказами, Господь зберіг його неушкодженим. Після цього мученика відіслали до Візантії, де незабаром розіп'яли на хресті.

16 червня після ранкової молитви селяни йшли в поле і, звертаючись до Лук'яна, просили його прислати вітри теплі та вологі, а під час сінокосу сухі, та м'які. За звичаєм, у цей день приносили Лук'яна в дар жбан квасу. Помічали, якщо квас рясно пузирився, то вважали, що святий залишився задоволений, а от якщо квас не бродив, то говорили, що Лук'яну подарунок не припав до душі.

Популярні новини зараз
Сім'ї отримають по 5000 гривень: хто у списку Як відмовитися від отримання повістки, щоб вам за це нічого не було В Україні сигарети, алкоголь та паливо продаватимуть за новими правилами: що зміниться Тисячі українців привітають грошима: хто та яку допомогу отримає
Показати ще

На Русі в цей день примічали напрямок вітру. За повір'ям, вітер південний обіцяв швидке зростання ярих хлібів, північно-західний — сиру погоду і хвороби, східний — різного роду інфекції, а північно-східний — безперервні дощі, які шкодили в цей час року житнім колоскам. Якщо ж вихор повільно підіймався з землі до неба і довго крутився, то погода найближчими днями повинна була бути ясною.

Приказки та прикмети:

- Ранковий туман по воді біжить – до ясного погожого дня.

- Сови кричать, значить скоро почнеться негода.

- Якщо в сон хилить, горобці або кури в пилюці купаються, пес по землі качається – все це разом і окремо говорить про швидкий дощ.

- Гроза на Лук'яна Вітряка віщує поганий сінокіс.

- Йде дощ увесь день — буде багато грибів.

- Люди, які народилися 16 червня, будуть забезпечені всім, хоча по натурі вони - ледарі.

Дивіться сюжет про свята