Все ще "балуєтеся" такими зручними і швидкими при заварюванні чайними пакетиками?

Дарма, адже кожна поважаюча себе людина не буде бездумно закидати в свій організм казна-що. Тому ми постараємося раз і назавжди відбити у вас бажання купувати "сурогатний" чай і розкриємо всі секрети недобросовісних виробників.

З чого роблять пакетований чай?

Чай в пакетиках дає шахраям можливість нас обдурити, і помістити замість подрібненого якісного чаю чайну пил, тобто відходи чайного виробництва. В Індії та в Китаї ці відходи не використовують, їх купують недобросовісні виробники чаю. Ціна 10 кг чайної пилу - всього 10 $, тобто собівартість його упаковки вимірюється копійками. У деяких чайних пакетиках можна виявити не тільки пил, але і траву, тирсу й іншу нісенітницю. Неозброєним оком вміст чайного пакетика проаналізувати непросто, але помітити підміну подрібненого чаю дешевим пилом все ж можна.

Популярні новини зараз
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

Термін придатності чаю - 3 роки.

На перший погляд, здається, що все просто: можна подивитися термін виготовлення на упаковці, додати три роки і порівняти з сьогоднішньою датою. Однак на упаковці вказується не час збору з плантацій, а дата розфасовки - при цьому саме чайне листя могли десятиліттями зберігати в якомусь підвалі.

Як перевірити, чи можна пити куплений чай?

Ціна ролі не грає - адже саме дорогі сорти чаю найчастіше підробляють. Тому потрібно подивитися на чай відразу після заварювання. Якщо після заварювання на поверхні напою з'являється невелика пінка - чай ​​свіжий, якщо немає - то його зібрали більше двох років тому. Зіпсований чай так само залишає після себе темний слід-осад на стінках чайника.

Кілька слів про барвники та ароматизатори

Чому пакетики так швидко заварюються? Тому що дешевше купити чай низької якості, додати до нього барвник і видати за вищий сорт. Правда, в описі складу на упаковці барвники не вказуються. Виявити барвники в чаї легко - досить опустити пакетик з чаєм в холодну воду. Якщо вона починає забарвлюватися (так само вона може помутніти), то це завдяки фарбі.

Раніше "Знай.ua" писав про те, що численні дослідження показали, що надлишок цукру в раціоні загрожує набором ваги, розвитком діабету. Лікарі ставлять обмеження в сім чайних ложок цукру на день. Для порівняння: в одній банці звичайної коли міститься 9 шматочків цукру.