Чергові парламентські вибори мають відбутися восени наступного року, проте неформальна передвиборча кампанія стартувала вже зараз. Її прояви можна бачити у численних рекламних банерах ймовірних кандидатів та партій. Так само вона проявляється і у всеукраїнських турне, які почали активно влаштовувати політики.

Одні проводять лекції по боротьбі з корупцією в регіонах, інші відвідують «останні дзвоники» у школах, а хтось починає готувати плацдарм у вигляді адміністративного ресурсу. Серед останніх високу активність почав проявляти народний депутат Андрій Вадатурський. Про це пише видання Нyser.

Парламентські кореспонденти не раз фіксували переписку нардепа, з якої можна зробити висновок, що він готується до виборів. Зокрема Вадатурський, спілкуючись з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, пропонував останньому результати опитувань по Миколаївській області, а також рекомендував «допомогу» по Закарпаттю зі сторони його однопартійця Роберта Горвата.
Згодом ЗМІ опублікували можливий передвиборчий список на чолі з головою уряду Гройсманом, в якому також був присутній Андрій Вадатурський.

Підтвердження тому, що Вадатурський дійсно допомагає прем’єр-міністру створювати партію, вдалося знайти парламентським журналістам. Наприкінці квітня було сфотографуване повідомлення на телефоні нардепа, в якому йому пропонують послуги по створенню політичної сили.

Популярные статьи сейчас
Пенсионеров заставят вернуть часть выплат государству Всех мужчин заставят установить "Резерв+": какие изменения ожидают мобилизацию Индексация пенсий в 2025 году будет не для всех: кто окажется за бортом повышений Изменения в правилах обмена валюты: заначка может превратиться в разочарование
Показать еще

«Мы быстро подготовим все необходимые документы и создадим Вашу политическую партию. Очень большой опыт работы с такими организациями и уверен, что сможем предложить для Вас самое лучшее решение», – зазначалось у повідомленні, яке надійшло на мобільний телефон Андрія Вадатурського (мова оригіналу збережена).

А 3 червня відбулась подія, яку можна трактувати як підкуп виборців. За підтримки народного депутата Андрія Вадатурського (в тому числі і фінансової) відбулося святкування Дня міста у містечку Новий Буг, що на Миколаївщині. Вадатурський забезпечив підтримку легкоатлетичному забігу та змаганню по футболу. Зокрема на кубках, якими нагороджували переможців спортивних змагань, був зроблений напис «За підтримки народного депутата України Андрія Вадатурського».

Про те, що депутат буде підтримувати проведення Дня міста у Новому Бузі, також стало відомо з його телефонного листування.

З одного боку офіційно передвиборча кампанія ще не розпочалася, тому така підтримка виборців від ймовірного кандидата не є забороненою. Однак експерти однозначно стверджують, що це «легальна» форма скупки голосів, з якою потрібно боротися.

«У міжвиборчий період, задовго до старту виборчої кампанії, кандидати надають виборцям матеріальні пільги, займаються прибиранням, ремонтами під’їздів, роздають продовольчі пакети.

Навіть за півтора роки до парламентських виборів ми бачимо, що під час великодніх свят понад 20 кандидатів депутатів-мажоритарників масово роздавали продуктові набори та паски для окремих категорій виборців. Це є технологія підкупу виборців, незважаючи на те що законом не передбачено покарання за такі дії», – розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель в коментарі виданню «Новое время». Він також додав, що дуже важливо, аби виборець сприймав будь-яку форму прямого чи непрямого підкупу як злочин, незалежно від того, чи буде за нього покарання.

Тобто приклад Вадатурського, який спонсорував проведення Дня міста на своєму виборчому окрузі – є беззаперечним підкупом виборців, хоча й неформальним.

Цинізм цієї «благодійності» полягає у тому, що ймовірний лідер партії, яку допомагає створити Вадатурський – прем’єр-міністр Володимир Гройсман, у квітні цього року активно рекламував законопроект, який має посилити відповідальність за підкуп виборців. «В Україні має бути чітке розуміння: ті, хто намагатимуться фальшувати, скуповувати голоси, будуть нести відповідальність», – коментував Гройсман законопроект, розроблений силами Міністерства внутрішніх справ спільно з громадськими організаціями.

Мова йде зокрема про зміни до статті 160 Кримінального кодексу України, яка визначає відповідальність за підкуп. Зараз в ній говориться про те, що «здійснення передвиборної агітації шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів…, робіт, послуг – карається обмеженням волі на строк від 2 до 4 років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років».

У цій статті під неправомірною вигодою слід розуміти кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує 3% розміру прожиткового мінімуму. У законопроекті, про який розповідав Гройсман, говориться про посилення відповідальності у вигляді позбавлення волі до 6 років для осіб, які здійснюють підкуп виборців. А це означає, що правоохоронці зможуть отримати механізми доведення факту злочину, проводячи негласні слідчі дії.

Отож поки «шеф» говорить про посилення боротьби з підкупом виборців, його ймовірні «односписочники» – зокрема Андрій Вадатурський – вже зараз користуються можливістю провести «задобрювання» виборців, яке також натякає на можливе використання у майбутньому адміністративного ресурсу. Адже свято у Новому Бузі проходило за активної участі міської влади. Тобто можна зробити висновок, що Андрій Вадатурський, який фінансово допоміг провести День міста у невеличкому містечку, розраховує на беззаперечну підтримку влади Нового Бугу під час виборів.

Про існування «легальних» форм підкупу виборців говорить і координатор виборчих програм організації «Опора» Ольга Айвазовська. «В чинному законодавстві є відповідальність за негрошовий матеріальний підкуп юридичних осіб.

Отже, якщо комп’ютери, медичне обладнання, електронні дошки вручаються школам чи медичним закладам від кандидата, який вже зареєстрований, – це підкуп і це карається зараз від 2 до 5 років. Але якщо це саме передається фізичним особам навіть у межах самої школи чи школярам, – говорять: «Школяр – не виборець, а це фізична особа, яка була в приміщенні і він не є юридичною особою», – це вже не підкуп», – коментує Айвазовська та додає, що виборче законодавство у будь-якому випадку передбачає відповідальність тільки під час виборів та передвиборчої кампанії.

Вадатурський, який фінансово допоміг провести День міста у Новому Бузі та нагородив школярів кубками зі своїм прізвищем – яскравий приклад того, від чого застерігають громадські організації.

Звісно, Андрій Вадатурський не єдиний, хто користується можливістю підкуповувати виборців «легальними» способами. Однак, його приклад доводить, що передвиборча кампанія вже розпочалась, і її старт, на жаль, аж ніяк не можна назвати прозорим. Виборців знову намагатимуться купити гречкою, концертами та адміністративним ресурсом.