Дослідники повідомили про лякаючи зміни в Арктиці. Так типова висота рослин в тундрі виросла приблизно на 8 сантиметрів за останні 30 років в результаті зростання температур і проникнення "південних" рослин на територію. Шокуючі результати вчені представили в журналі Nature, передає Хвиля.

Поряд з гірськими льодовиками, Арктика залишається найбільш вразливим регіоном світу для глобального потепління. Середньорічні температури в Заполяр'ї вже виросли за останні роки на 6-7 градусів. Танення льодів, що в майбутньому може призвести до серйозних змін у кругообігу течій і до незворотніх змін у роботі всього клімату Землі в цілому.

Відразу кілька феноменів визнали головним наслідком потепління:

- зміщення кліматичних поясів;

Популярні новини зараз
Ціни на газ від постачальників на лютий: який тариф пропонують українцям Тікати вже немає куди: які види повісток можуть отримати Україна під час мобілізації Військкомат ловить, як злочинців: українці вимагають заборонити видавати повістки на вулиці, у ТРЦ та магазинах Заплатять у 8 разів більше: українцям перерахували доставку газу
Показати ще

- перехід представників флори і фауни

- зміни часу настання весни та інших сезонів року.

Так фахівці з'ясували, що в російській та канадській Арктиці весна почала наступати на 2-3 тижні раніше норми, а темпи танення вічної мерзлоти і швидкість відступу льодовиків фактично подвоїлися.

Крім росту рослин в тундрі кліматологи зафіксували кілька інших змін: змінився видовий склад флори, а також кількість нутрієнтів у листках рослин та їх площа.

Зокрема, глобальне потепління збільшило площу листя і витіснило холодолюбиві види рослин з південних регіонів тайги і нижніх схилів гір, змусивши їх переселитися в тундру. Це було однією з причин того, чому тундра "виросла" на вісім сантиметрів.

Таке зростання позначиться несподіваним наслідком - танення вічної мерзлоти прискориться і зростання середньорічних температур в Арктиці в найближчі десятиліття і століття також буде зростати.

"Низькі рослини утримують більше снігу, ізолюючого грунт від холоду і тепла, ніж високі представники флори. З цієї причини зростання середньої висоти "тундри, який ми зафіксували у всіх куточках Арктики, прискорить танення вічної мерзлоти і виділення парникових газів в атмосферу", - повідомила Ганна Бьоркман з Центру вивчення клімату у Франкфурті (Німеччина).

Дослідники відзначили і позитивні зміни. Так високі рослини будуть виробляти більше деревини, яка розкладатиметься помітно повільніше, ніж "звичайна" флора тундри, а їх тінь буде сильніше охолоджувати грунт, що сповільнить розкладання органічних решток в ґрунті тундр.

Вчені сподіватися, що аналіз усіх цих факторів дозволить зрозуміти, як буде змінюватися тундра в найближчі роки і як зміни в її зовнішності будуть впливати на клімат на планеті.

Нагадаємо, Google склав список найбрудніших країн.

Як повідомляв портал "Знай.uа", катастрофи не уникнути, оскільки не зупинити глобальне потепління клімату, земляни скоро побачать справжній Апокаліпсис.

Також "Знай.uа" писав, спека на Землі буде зростати з грандіозними темпами.