Щорічно 23 вересня весь православний світ вшановує пам'ять Святителів Петра і Павла, єпископів Нікейських. Також за народним календарем відзначається свято Петро і Павло Горобинники (10 вересня – дата за старим стилем). А горобина в цей день святкує свій день народження.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПетро і Павло Горобинники: заборони свята
До цього дня дозріла горобина від осінніх заморозків ставала солодкою. «З Петрова дня літнього їж суницю, а з осіннього — горобину», — говорили наші предки. Ягоди починали заготовляти про запас, варили з них компоти і цілющі кваси. Горобина вважалася чудовим засобом проти хвороб і нечистої сили, настій з неї використовували для лікування простудних хвороб.
В цей день збір горобини був обов'язковий на Київській Русі, інакше в домі могла оселитися нечиста сила. Так, слов'яни варили на Петра і Павла горобиновий квас, який допомагав у боротьбі з застудою, мав жарознижувальні і проносні властивості.
Одним з улюблених алкогольних напоїв на Русі була настоянка горобини на горілці, яку роблять і зараз. Так, перебрані очищені і залиті в пляшки ягоди прибирають в тепле місце на два місяці і не забувають струшувати вісім разів за весь період настоювання. До зими, за умови дотримання технології, смачна настоянка буде готова до вживання.
Ще в цей день наші пращури розвішували горобину під дахом будинку, щоб гарненько її пров'ялити і надати їй більше солодкого присмаку. Також таким способом на Київській Русі намагалися захистити приміщення від прояву зла і нечистої сили. У той же час заборонялося збирати ягоди - частину залишали на гілках дерев, щоб звірі і птахи теж могли поласувати ними.