Коли відкрилися кордони, поляки і чехи, кинулися в багатші країни - ту ж Німеччину або Британію, - створивши вакуум на ринку праці.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Тепер же у Варшаві і Празі ламають голову над тим, як заманити на роботу громадян України. Зарплата - далеко не єдиний "пряник". Спрощення правил працевлаштування грає важливу роль. Втім, є країни, які навпаки подумують над квотами для українців.
Що задумали в Польщі
Більш ліберальні правила працевлаштування для українців готують в Польщі. Уряд сусідньої країни розробляє нові положення соціально-міграційної політики, які дозволять залучити трудових мігрантів.
Зараз влада вивчає, в яких регіонах і в яких галузях особливо потрібні люди. Більш того, там збираються поліпшити громадянам України умови ведення бізнесу в Польщі.
З початку поточного року в Польщі і так вступили в силу нові правила. На зміну заявкам про намір працевлаштувати іноземця прийшла система платних дозволів на сезонну роботу. Вони видаються на термін до дев'яти місяців. Плата за їх видачу становить 30 злотих (близько 240 гривень). Дозволи будуть практикуватися для тих, хто зайнятий у польових роботах, садівництві, туризмі, сфері гастрономії.
Поки складно говорити про ефект, але в теорії нові правила повинні убезпечити українських мігрантів від порушень їх прав. Це систематизує "трудовий" потік і частково соціально захищає працівників. Обов'язки польських роботодавців в свою чергу дещо розширилися: вони зобов'язані вносити виплати соціального страхування і давати повідомлення про місце проживання співробітника з України.
Як повідомили OBOZREVATEL в Міністерстві закордонних справ України, зараз в Польщі живуть і працюють близько 2 млн наших громадян.
"З цією проблемою вже стикалася Польща, яка після вступу в ЄС "втратила" кілька мільйонів працездатних осіб, які виїхали до Франції, Великої Британії, Ірландії. Зараз деякі повертаються. Цей процес був цілком природній: коли відкриваються кордони, люди шукають кращого заробітку. Інша сторона цієї справи - працівники значну частину грошей пересилають в Україну. За останніми даними, понад 3 млрд доларів надійшли в Україну з Польщі. Тобто, це не однозначно негативне явище. Є й свої плюси", - сказав нам заступник голови МЗС Василь Боднар.
Бум вакансій в Чехії
Міністерство праці та соціальних справ Чехії готує програму, завдяки якій для українців прискориться працевлаштування. Нещодавно країни досягли домовленості про спрощення процедури оформлення дозволу на роботу. Планується, що 19 600 українців зможуть отримати таке право на два роки.
Чехія теж страждає від дефіциту кадрів. Кількість вакансій досягло рекордного числа - незайнятість понад 260 тисяч місць. Це перш за все медсестри, працівники соціальної сфери і робочі середньої технічної кваліфікації, будівельники.
А в Литві - квоти
У Литві ж навпаки вирішили встановити квоти для іноземних працівників на деякі професії. Все через інтенсивний потік мігрантів з України.
В цілому кількість іноземців, які приїжджають до Литви з метою працевлаштування, в поточному році збільшилася більш ніж в два рази. Причому в основному за рахунок українців - понад 65% від загальної кількості прибулих.
Важливий момент - квоти не діятимуть щодо кваліфікованим персоналом. Конкретні пропозиції за новими правилами підготують до жовтня.
Раніше "Знай.ua" писав про те, що трудова міграція з України продовжить рости ще 2-3 роки, але почне знижуватися в середньостроковій перспективі.
Такий прогноз дав директор департаменту монетарної політики і економічного аналізу Національного банку Сергій Ніколайчук, передає прес-служба НБУ.
"У короткостроковій перспективі ми прогнозуємо, що еміграція продовжить рости, але в середньостроковій перспективі очікується певна конвергенція рівнів заробітної плати і продуктивності, що допоможе трохи заспокоїти ситуацію", - зазначив чиновник.