Місяць тому прибуття сербського міністра до Косова та його затримання місцевим спецназом стало бомбою сповільненої дії. В повітрі все більше пахло війно, протестів було не уникнути.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа довгі роки тут чи не вперше знову встановили барикади. В цій ситуації ключову роль зіграли миротворці KFOR – багатонаціональні військові сили під егідою ООН, до складу яких входять і українські військові.
Сапери – основна надія
У невеличкому албанському містечку, між косовською столицею Приштиною та Мітровицею, символом протистояння із сербами, добре знають наших. Саме тут розташований табір Novo Selo Camp.
"Для місцевих косоварів миротворці були порятунком, вони захистили їх від сербської армії", – розповідає підполковник Олександр Кузьменко, єдиний українець у складі центрального штабу. В його підпорядкуванні – 39 саперів.
Помилково вважати, що Україна почала свою співпрацю із НАТО тільки нещодавно: наші бійці регулярно беруть участь у миротворчій місії в Косові від початку операції Альянсу, з 1999 року. Спочатку ми діяли в складі "УкрПолБату", згодом – в якості самостійного підрозділу. Свого часу в Косові одночасно перебували аж 500 українських миротворців. Та з часом з'явилася купа причин скоротити нашу присутність.
Втім, дається взнаки загальний тренд на скорочення миротворців, загалом контингент KFOR за ці роки скоротився більш ніж вдесятеро – з 55 тисяч до 5 тисяч. Але в серпні 2014-го після ворожого вторгнення на Схід все змінилося.
Тоді, під час найгарячіших боїв на Донбасі, було вирішено вивезти на Батьківщину 123 миротворці. Зокрема, відразу на фронт було переведено маневрену роту, залишивши у Косові лише інженерну.
Вони намагалися не просто розмінувати шляхи, а й домовлятися у тих випадках, коли це було необхідно:
"Всі ж розуміють, що вільний рух на автошляхах має бути відновлено. А якщо цим займемося ми, то машини, які беруть участь у блокаді, будуть знищені, і компенсацію власникам за це ніхто не платитиме", – пояснює Олександр Кузьменко.
Наші сапери також допомагають охороняти об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Таких об’єктів у Косові чотири – це старовинні православні монастирі, котрим, як вважають косовські серби, досі загрожує знищення від рук косовських албанців.
Novo Selo
Муніципальна база може вмістити до декількох тисяч військових. Табір постійно розширюється, сюди прибувають з іншої зачиненої бази у Прізрені – це самий південь Косова, і ситуація там наразі вважається спокійною.
Будуються нові казарми, їхнє облаштування усіма необхідними інженерними конструкціями – ще одна робота українських військових. Українцям тут відведена окрема казарма у два поверхи, але заселена тільки частина кімнат. Всі решта залишили на випадок ротації, аби відправити сюди новачків.
Поруч – невелика зона відпочинку: кілька лавок та волейбольна сітка. За зоною відпочинку – штабні приміщення. Дві кімнати: в одній черговий постійно знаходиться на скайп-зв'язку з Києвом, у другій – стіл для штабних нарад. На стіні в останній висять портрети усіх п'ятьох українських військових, що загинули під час миротворчої місії у Косові.
Українці в Косово
У 2008 році була остання звістка про загиблого українця на території Косово. Після початку сербських протестів та проголошення незалежності Косова, не стало українцям Ігоря Киналя. Він пішов з життя під час штурму будинку окружного суду Мітровиці, захопленого сербами.
Ті, хто вижив, нарікають: проблеми миротворців виникають лише там, де за справу береться рідна держава.
"Коли з бази вивозили попередню зміну, прислали лише невеликий автобус, куди ледь влізли люди та їхні речі – і так їх мали везти аж до України. Для західних військових це нонсенс, за ними присилають комфортабельний автобус, а речі везуть окремо. Було дуже неприємно: дивитися, як від'їжджають українці, збігся увесь табір", – розповідають військові.
Часто бракує нової техніки, наші "УАЗи" та "Урали" більше нагадують металобрухт.
Вже незабаром буде нова ротація, нинішня зміна завершує свою роботу в червні, тож саме зараз на Батьківщині для них готують заміну. А українські миротворці з Косова повернуться до своїх частин. Найчастіше – на Донбас. Що на них чекає далі, покаже час.
Дивіться: Українські миротворці у найгарячіших точках світу
Як повідомляв портал "Знай.ua", українська пошукова місія "Чорний тюльпан" розповіла всю правду про війну на Донбасі.