За традицією, 28 серпня ми відзначаємо Успіння Пресвятої Богородиці – день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Господа Ісуса Христа. Саме завтра закінчується Успенський піст, що розпочався 14 серпня, у день Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, відомого в народі як Маковія. Знай.ua дізналися цікавих подробиць з історії цього свята та порад щодо його відзначання, згідно з канонами Православної Церкви.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Історія свята – із 431 року
Свято Успіння є одним із найдавніших Богородичних свят. Відзначається воно як велика урочистість в східних християнських церквах – православних, католицьких церквах та вірменській церкві. За християнською традицією, назва цього свята ототожнює не сумну історичну подію – смерть Матері Божої, а дещо інше смислове наповнення.
"Успіння, або по-іншому сон, називається тому що кожен православний християнин повинен вірити в те, що він, помираючи, воскресне. Як Господь Ісус Христос воскрес, як Пресвята Богородиця через 3 дні воскресла, так само і кожна людина, – розповідає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук диякон Михайло Омельян. – Тому Пресвята Богородиця, перебуваючи лише у сні 3 дні, воскресла і перебуває зараз із Господом нашим".
Якщо заглибитись в історію свята, то воно почало набирати такої популярності в 431-му році після Вселенського собору християнської церкви Ефеського собору, коли воно називалося ще святом Матері Божої.
У той час говорили про те, що це є Мати Божа, тому що деякі люди не визнавали Пресвяту Богородицю у цій іпостасі. Але ми знаємо зі Священного Писання та зі Священного Передання, що вона є справді Мати Господня.
Таким чином, до сьогоднішнього дня свято є дуже величним і популярним і називається Успіння Пресвятої Богородиці і в Україні дуже урочисто відзначається.
У втраті близької людини є "промінь" радості
Успіння не просто є відзначанням в історії даної події, а й несе певний посил до християн. Найперше стосується моменту великої втрати близької людини, оскільки фактично кожен з нас стикався з таким моментом, як смерть. Хтось втрачав кохану людину, хтось – батьків, дідусів чи бабусь. Та з одного боку свято ніби є сумним, а з іншого боку – радісним.
"Кожна людина відчувала цей сум і повинна побачити радість. Сум звичайно полягає у тому, що ми фізично вже не бачимо наших рідних, а радість – у тому, що в цей момент улюблена жива душа нашої людини постає перед Богом. Тому, коли ми втрачаємо рідних, ми повинні пам’ятати, що як Пресвята Богородиця воскресла і перебуває з Богом, так само кожна кохана нами людина воскресне і перебуватиме із Господом", – говорить диякон Михайло Омельян.
А згодом, згідно з віруваннями Православної церкви, усі ми зустрінемося в Царстві Господньому.
Заповіт Діви Марії
Але для цього потрібно також постаратися жити за Заповідями Божими. Тому що ми бачимо, що Діва Марія нам залишила кілька заповітів для сьогоднішнього християнина.
"Перше – коли Пресвята Богородиця була разом з Ісусом Христом в Кані Галілейській, вона сказала: "Зробіть все, що Христос вам скаже". Тому потрібно робити все, що Господь нам каже через Євангеліє. А друге – сказано про те, що Богородиця зберігала слова Господа в серці своєму. Тобто всі слова, які ми чуємо із Євангеліє, зі Священного Писання, ми повинні не просто зберігати в серці, але й виконувати. Дотримуючись цих закликів, людина стане по-справжньому щасливою", – підкреслює старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук диякон Михайло Омельян.
Саме цей день є останнім дванадцятим святом Православного церковного року, який завершується 28 серпня. А ось Різдво Пресвятої Богородиці є першим загальнохристиянським святом Нового року, що відзначається 21 вересня.
Як святкувати?
Що ж стосується того, як правильно відсвяткувати Успіння, то існують певні поради щодо відповідних діянь у цей день.
"Звечора на всенічному бдінні ми будемо чути піснеспіви, які стосуються свята. Також за всенічним бдінням ми зможемо помолитися. Це буде підготуванням до наступного дня, коли кожен християнин зможе причаститися тіла і крові Господа нашого Ісуса Христа під час Літургії", – зауважує диякон Михайло Омельян.
Проте, ті, хто не зможуть відвідати ці заходи в храмі, теж можуть правильно відсвяткувати. Це буде полягати у відповідальному ставленні до усіх завдань, які необхідно зробити людині 28 серпня – починаючи від робочих справ і закінчуючи особистими. Додатком до цього має стати прочитана молитва до Богородиці.
"Однак, якщо ми будемо вдаватися лише до формальностей – тобто прийти заради того, щоб лише поставити свічку в храмі, то звичайно це буде неправильно. А якщо ця свічка супроводжуватиметься також і молитвою за наших рідних, за наших померлих близьких, тоді це буде правильним відзначанням свята", – каже диякон УПЦ КП Михайло Омельян.
Всенічне бдіння з виносом плащаниці Богородиці та хресним ходом навколо храму розпочнеться 27 серпня у Свято-Михайлівському кафедральному соборі о 16:45.
28 серпня, у Свято-Михайлівському кафедральному соборі відбудеться дві Божественні Літургії: рання розпочнеться о 7:00, пізня – о 10:00.