Українське населення все частіше замислюється про зміну роботи через головну причину - низький рівень оплати праці. 72% потенційних шукачів погодилися з цим.

Про це стало відомо завдяки останнім опитуванням кадрового порталу HeadHunter Україна.

За останні три роки доходи українців сильно просіли, а постійні підвищення цін, насамперед, на комунальні послуги і продукти харчування, що змушують громадян шукати більш прибуткові місця роботи.

Відтік фахівців за кордон та поступове відновлення економіки привели до виникнення дефіциту кадрів у багатьох галузях.

Однак зарплатні очікування українців, за словами фахівця HeadHunter Україна Катерини Криворученко, виявляються приблизно на 10-20% вище рівня, який готові їм платити компанії.

Популярні новини зараз
"Тисяча Зеленського": як батькам отримати гроші за своїх дітей Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

"Працівник при переході в іншу компанію вважає, що його зарплата повинна бути вище колишньої на 30%, проте в реальності досягти цього вдається далеко не всім", — зауважила вона.

Кому підвищують

За даними hh.ua, у першій половині 2017 року майже половина компаній (44%) заявила про підвищення зарплати своїм співробітникам причому у 23% — всім співробітникам. Однак, у другій половині року понад половини опитаних працівників заявили про відсутність перегляду оплати праці.

За словами кадровиків, в цьому році зростає попит на робочу силу, і відповідно, піднімається оплата праці по ряду напрямків: агроном, механізатор, автослюсар, допоміжний персонал.

Вже традиційно компанії готові переплачувати представникам робітничих професій.

Потрібні слюсарі, швачки, різноробочі, майстри на СТО, працівники для меблевого виробництва. На цих же фахівців є попит і за кордоном — у Польщі, Румунії, Угорщини.

При середній зарплаті в Україні для кваліфікованих робітників 10 тис. грн., за кордоном їх праця цінується в три рази вище.

Кваліфікація в пріоритеті

Система бонусів активно застосовується і для топ-менеджерів, чиї апетити сформовані колишніми окладами в $4-5 тис., але з-за великої кількості вільних управлінців на ринку їм пропонують відносно невеликі ставки 25-26 тис. грн., а решта доплачувати за результатами діяльності компанії.

Дивіться сюжет про пенсії

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", українцям з "білою" зарплатою змінять оподаткування.