Підвищення тарифів до економічно обгрунтованих – це правильний крок влади. Проте він не є системним, вважає Павло Мельник, директор агенції "МПП-коналтинг". Він розповідає, як завдяки одній реформі знизити споживання енергоносіїв, перестати витрачати державні гроші на дотації та підняти рівень вітчизняного виробництва.

Завдяки комплексному підходу можна знизити споживання енергоносіїв до мінімуму.

"Після вчорашнього підвищення тарифів люди стануть більш відповідальнішими, розраховуватимуть на свої кошти. Бо зараз виходить так:держава відшкодовує витрати кожного українця за електроенергію, газ і воду, а вони мало того, що не дбають про ці ресурси, а ще й використовують зекономлені гроші на різні малонеобхідні речі. І виходило, що в цілому споживання електроенергії й води у нас не падає, а зростає. Бо коштує дешево", - каже експерт.

У Німеччині у сім'я із трьох осіб, що живе у трикімнатці, сплачує за гарячу й холодну воду 27-29 євро, за електроенергію – 26-28, за опалення взимку 90-95 євро. Приблизно такі ж тарифи у Франції та Англії. У цих країнах, як і в Німеччині, є екологічний збір за спущену в каналізацію воду – 50-80 євро. У США екологічний збір менший 20-25 доларів, але решта послуг коштує приблизно так само.

"Через це громадяни цих країн не лише не допускають зайвого витікання води або дарма увімкненого світла на пів дня, вони розуміють, що за все треба платити. Такі громадяни, на відміну від людей колишнього Радянського Союзу, розраховують лише на свої сили. Вони не чекають, що їм хтось буде щось відшкодовувати чи надавати пільги. Тому й домагаються більшого", - наголосив Павло Мельник.

Популярні новини зараз
Лише $100 на місяць: адвокати беруться захистити ухилянтів від ТЦК, можна оформити підписку 1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

За останні 10 років споживання газу українцями скоротилося із 70 млн кубів до 46.

"Цього року, ймовірно, скоротиться ще до 40. Бо багато підприємств на Сході зупинилося. Приватні будинки по всі Україні за минулий рік утеплили", - говорить фахівець.

Систему дотацій потрібно залишити на кілька років, але змінити її схему.

"Зараз наша вугільна промисловість отримує дотації, дешевше продає вугілля електростанціям, які виробляють електроенергію. Потім ту вартість електроенергії держава в другий етап частково дотує. Те саме відбувається із газом. Вигідніше було б мільярди гривень, які йдуть на ці дотації, пустити в переоснащення приватних будинків сучасними котлами. Тоді держава зробила б велике замовлення вітчизняним виробникам. Завдяки цьому зросла б зайнятість населення та піднялося виробництво у цьому секторі. А люди, які отримають вітчизняні котли, будуть економити щомісяця 35-40 відсотків газу. Після цієї реформи можна було б ввести економічно обгрунтовані тарифи на газ. Оскільки в кожному будинку його споживатимуть менше, подорожчанням було б майже невідчутним", - сказав Павло Мельник.