Шостий рік український канал СТБ б'є всі рейтинги вітчизняною версією американського шоу The Biggest Loser, яке в інтерпретації отримало назву "Зважені та щасливі". Суть проекту полягає в тому, що люди, які страждають від зайвої ваги, худнуть в режимі реального часу і змагаються за великий грошовий приз.

Але суспільство все більш скептично ставиться до подібних шоу. В кінці січня стало відомо про смерть однієї з учасниць шоу - 44-річної Євгенії Мостовенко. З минулого року - це вже третя смерть після фіналу шоу.

На телебачення - за кращим життям

"Якщо ви страждаєте від зайвої ваги і хочете почати нове життя - 7 сезон найвідомішого проекту країни "Зважені та щасливі" надасть Вам таку можливість", - йдеться в інформації на офіційній сторінці шоу з пропозицією заповнити анкету учасника. Тут же наочно можна побачити, як саме потрібно змінювати життя, адже переможців 6 сезонів фотографують до і після проекту. На перших знімках - великі, похмурі люди, на інших – стрункі красені, над якими попрацювали стилісти і гримери. Різниця очевидна.

Саме за таким життям в 2013 році відправилася на телепроект киянка Євгенія Мостовенко разом із 17-річною дочкою Сашею.

Популярні новини зараз
Українцям приготуватися: ЄС запроваджує нові правила в'їзду Українців обвішують навіть під під'їздом: три "базарні" методи обману Всього 300 гривень: українці отримають смішну "подачку" на комуналку В Україні почали штрафувати пенсіонерів: хто опинився у грошовій пастці
Показати ще

До шоу Євгенія важила 130 кг, і за кілька місяців проекту їй вдалося скинути 36 кілограмів, хоча до фіналу вона так і не дійшла. Але власними результатами здорово пишалася.

А вже 20 січня на її сторінці в соціальні мережі з'явився запис про те, що жінка перебуває в комі. Померла Євгенія 26 січня від крововиливу в мозок.

"Мама впала в кому напередодні свого дня народження. Ще вранці ми з нею розмовляли, вона розповідала мені, кого з гостей планує запросити на своє свято. В обід мені зателефонувала мамина начальниця і попросила забрати її - оскільки у мами підвищився тиск. Але мене випередила швидка. Я бачила, як маму вивозили на каталці без свідомості. Лікарі сказали, що як тільки вони від'їхали від роботи, вона відразу впала в кому, і все, що було в шлунку, пішло в дихальні шляхи. Вона була в критичному стані - крововилив у мозок і набряк легенів", - розповідає дочка Євгенії Олександра.

Лікарі так і не змогли пояснити, що стало причиною такого різкого стрибка тиску.

Смерть Євгенії можна було б списати на фатальні обставини, але не більше року тому так само раптово помер ще один учасник шоу - 52-річний Ігор Пашинський.

Ігор був найважчим учасником 5 сезону шоу - при зрості 176 см він важив 193 кілограми.

Але на 13-му тижні Ігор за допомогою голосування покинув проект, втративши менше всіх ваги - всього 37 кілограмів.

Вдома за півтора місяці чоловік скинув ще 14 кг, дійшовши до позначки 142 кг, але продовжував наполегливо над собою працювати, мріючи про вагу в 90 кг.

"Ігор зранку був на тренуванні, ввечері ми ходили на річку купатися. Він нормально себе почував. А вранці йому стало погано. Заболіла голова. Він мені каже: "Я, напевно, не буду тебе проводжати, полежу". Об 11-й подзвонив і сказав, що йому погано. Ігор ніколи раніше такого не говорив. У лікарню він поступив з виразковою кровотечею. Це був первинний діагноз. Але потім, як з'ясувалося, це у нього починався обширний інфаркт", - розповідає дружина Ігоря Галина Пашинська.

Сім'я звинувачує медиків у неправильно поставленому діагнозі - мовляв, якби лікарі відразу визначили інфаркт, а не виразку, то і лікування призначили б правильне.

За півроку до Ігоря Пашинського від інсульту помер 32-річний учасник "Зважених" Ілля Яковлєв.

Чоловік через сидячий спосіб життя набрав 148 кілограмів ваги і прийшов схуднути на третій сезон шоу. У фінал він не вийшов, але скинув 48 кілограмів і зустрів на проекті своє кохання - Наталю Москаленко. Влітку 2014 року молоді люди одружилися, а через рік Ілля помер. Діагноз лікарів - інсульт.

Але ні телеканал СТБ, ні фахівці проекту не пов'язують ці смерті з участю в шоу. Про саме шоу відмовляються говорити і родичі. Причина - заздалегідь підписаний контракт про нерозголошення деталей шоу і повну заборону коментувати будь-що у пресі.

Дієтолог проекту Світлана Фус розповіла, що перед участю в шоу спочатку всіх кандидатів оглядають лікарі і розподіляють по групах. Звичайно, пріоритет для шоу - в яскравих історіях учасників проекту. Але якщо кандидат потрапив у групу ризику, ні величезна вага, ні яскрава історія не можуть спонукати організаторів суперечити медикам. Таким чином, близько третини кандидатів просто відсіваються.

"З учасниками цілодобово знаходиться лікар, у якого є весь необхідний набір медикаментів для кожного. Під час випробувань на знімальному майданчику чергують швидкі, ми повністю спостерігаємо за всіма учасниками", - каже Світлана Фус.

Її колега по проекту лікар-кардіолог клініки "Борис" Марина Крапівнер розповідає про те, що зниження ваги - це лікувальний захід.

"Через велику вагу у цих людей спочатку з'являються ті чи інші зміни: тиск, холестерин і цукор, який починає підвищуватися при ожирінні. Це все фактори ризику, які відображаються на стані судин і серця. Якби це сталося під час їх участі на проекті, можна було би припустити, що це дуже сильне навантаження: людина втрачає рідину, кров стає більш в'язкою - і це може бути однією з причин інсульту або інфаркту. Через декілька місяців такого бути не може. Я все ж думаю, що проявилися ті ризики, які у них вже були спочатку", - так прокоментувала смерть трьох учасників проекту Марина Крапівнер.

Нереальне реаліті

Втім, не всі лікарі і тренери згодні з фахівцями "Зважених". Багато хто сходиться на думці, що навіть якщо абсолютно здоровому, який не страждає зайвою вагою, марафонцю дати більше навантаження, змінити кардинально його розпорядок дня і режим харчування, це багато до чого може призвести для здоров'я. Що вже й казати про людей, які роками накопичували зайву вагу і хронічні хвороби.

Лікар-дієтолог Людмила Денисенко до подібних проектів відноситься скептично та з частковою іронією - шоу є шоу.

"Я не дивлюся цей проект постійно, бачила лише кілька передач, але моє ставлення до подібних шоу насторожене. По-перше, люди, які беруть в них участь, мають надлишок ваги в 30-40-50, а частіше і більше кілограмів, а це вже не естетична, а більше медична проблема. Значить, вони повинні постійно перебувати під пильним медичним контролем, чого в передачах я не побачила. Люди з такою вагою давно або ніколи не займалися спортом, їм категорично протипоказані такі інтенсивні (якщо не сказати виснажливі) фізичні навантаження. Я не побачила основної уваги на перебудову їх раціону, на індивідуальний підхід до складання дієт, а без грамотно складеного раціону схуднути від виснажливих тренувань практично неможливо, тим більше, що надмірне навантаження веде лише до збільшення апетиту", - дивується Людмила Денисенко.

За її словами, процес зниження ваги - це дуже інтимний процес і для кожного суто індивідуальний.

"Зниження ваги завжди супроводжується потом, часто - сльозами, нервовими зривами, і спостерігати за цим - картина далеко не приємна. Подібні шоу розраховані на певний контингент - людей, що люблять "спостерігати", якщо не сказати "підглядати" за іншими. У цьому успіх, наприклад, "Дому-2", "За склом" тощо. В Америці шоу The Biggest Loser (в перекладі "Втративши більше всіх ваги", але в нашому вільному перекладі "Лузер" - це той, хто програв...") йде вже 12 або 13 сезонів. І збирає свою чималу аудиторію. Як то кажуть, є попит - є і пропозиція!" - каже дієтолог.

Схуднення - це не банальне скидання кілограмів, адже при швидкому схудненні "йде" не тільки жир, а й суха маса (м'язи і тканини внутрішніх органів) і вода.

"У людей з великою надмірною масою оптимальною вважається втрата не більше 1% ваги в тиждень, тобто при початковій вазі, наприклад, 150 кг, безпечною вважається втрата 1,5 кг на тиждень. Але кому буде цікаво таке шоу, адже 1,5 кг для 150-кілограмового "пончика", що слону дробина! Якщо ж людина худне на 7, 8, 10 кг за тиждень, то це означає, що вона втрачає необхідну рідину і м'язову тканину, що загрожує, в кращому випадку, різкими порушеннями обміну речовин і стрімким набором ваги згодом. Фіналістка 3 сезону The Bigges tLoser Каї Хиббард набрала 14 кг після такого екстремального схуднення просто від вживання води. Метт Гувер набрав 7 кг за день після перемоги в 2 сезоні шоу. Переможець 1 сезону Райан Бенсон набрав 14,5 кг за 5 днів після шоу, а в цілому повернув 40 раніше скинутих кілограмів", - зазначає Людмила Денисенко.

Причому в американському форматі шоу не зовсім зрозуміло, чи є серед суддів лікарі - інакше вони б першими "видалили" з шоу тих, хто скидає максимальну кількість кг за мінімальний термін, розуміючи, що ці учасники шоу завдають непоправної шкоди своєму здоров'ю.

"Своїм пацієнтам я рекомендую з початку процесу схуднення подарувати свої ваги самій "заклятій" подрузі та орієнтуватися тільки на зміну обсягів і структури тіла, важливо втрачати жирову тканину при мінімальній втраті м'язової! Крім того, мені здаються абсурдними "командні" змагання, адже всі учасники розрізняються не тільки за статтю, але і за віком. У кожного своя фізіологія, свій обмін речовин, своя "історія" набору ваги і спроб схуднення. Тому я завжди наполягаю на індивідуальному підході до кожного, хто худне", - пояснює Денисенко.

Дієтолог просить уявити людину, яка за короткий термін скидає по 10 - 30 кілограмів ваги: в таких випадках просто нема куди подіти надлишок шкіри - "фартух" на животі, провисшу шкіру на трицепсах, але найбільше ця проблема помітна на обличчі. Навіть у 17 років шкіра не встигне за такими темпами схуднення, а що говорити про 30-40-річних?

"Я могла б ще багато говорити про "користь" подібних шоу, але вважаю головним наступне: розчарування юних незміцнілих душ, які, подивившись подібні проекти, вирішують схуднути і не бачать таких "приголомшливих" результатів на власних вагах. Адже все, що показують по ТБ, сприймається за чисту монету. Скільки таких сліз і істерик я бачила, коли, бажаючи за тиждень втратити 7-10 кг, "як в шоу", доводять себе до знемоги в спортзалі, відмовляючись від їжі і води, а іноді і вдаючись до сумнівних лікарських препаратів, не тільки дурненькі молоді дівчата, а й цілком самодостатні жінки ніяк не могли схуднути на таку кількість кг за такий короткий термін. Якщо шоу іменує себе "реаліті", воно повинно бути реальним. І формувати правильні харчові звички, і вчити необхідним адекватним фізичним навантаженням, і підтримувати психологічно, а не викликати такі суперечливі почуття: з одного боку жалості до учасників, а з іншого - повної відсутності цієї самої жалості з боку тренерів, наприклад, або "сокомандника" в разі програшу", - пояснює лікар.

Головний висновок лікарів після перегляду таких шоу напрошується сам собою: не можна худнути на низькокалорійній дієті з 6-годинними "катуваннями" в спортзалі.

"Але на шоу "правильне" схуднення не може виглядати так швидко і яскраво, для шоу потрібен миттєвий видатний результат. А мені, як дієтологу, набагато важливіше віддалені наслідки: важливо не тільки безпечно і комфортно знизити вагу, але і утримати її потім, зберігши при цьому здоров'я. На жаль, після проекту його учасники вже нікому не цікаві. Show must go! (Шоу має тривати!)", - зітхає Людмила Денисенко.

Планета, що не худне

За даними українського НДІ харчування, в Україні надмірну вагу мають приблизно 15% населення країни. Всього ж у світі страждають від ожиріння 1,5 млрд людей і ще 500 млн схильні до ожиріння.

Українські жінки мучаться від цієї проблеми куди більше - за статистикою ожиріння у кожної четвертої жінки і тільки у кожного шостого чоловіка.

Якщо брати вікову групу, то найбільше великих людей припадає на вік 45-60 років, найменше повних людей у віковій категорії 16-20 років.

За даними українського НДІ харчування, зайва вага пов'язана з неправильним харчуванням і недостатньою витратою енергії. Українці їдять занадто багато насичених жирів, вважаючи за краще м'ясо і фастфуд, ніж каші та овочі, а також недостатньо фізично активні.

Середній вік українців складає близько 70 років. Надлишок ваги скорочує тривалість життя. Люди із зайвою вагою ризикують померти на 13 років раніше за середній показник.