Із 8 по 11 жовтня у Києві відбудеться Четвертий Всеукраїнський Кінофестиваль "100 фільмів за 100 хвилин - 2015". Покази проходитимуть у кінотеатрі "Кінопанорама". Слідом за столицею ця добірка відправиться в тур по більш ніж 20 містах України.

Як зазначають організатори, перегляд 100 фільмів за 100 хвилин - в певному сенсі експеримент. Адже витримати безперервний потік анімаційних, ігрових, документальних та експериментальних фільмів може не кожен.

У добірці ста фільмів аматорські стрічки показуватимуться разом із роботами визнаних майстрів, які номінувалися на "Оскар". Серед іншого буде демонструватися фільм живого класика американської анімації Дона Херцвальта, який за версією The New York Times, входить до списку кращих аніматорів усіх часів. Також відбудеться показ картини британського аніматора Іона Даффі, творіння якого регулярно беруть участь у найпрестижніших кінофестивалях.

Кращі фільми у добірці визначатимуться за результатами глядацького голосування. Кожен зможе відзначити у бюлетені картини, що йому сподобалися, після чого будуть підраховані бали. При цьому кожен глядач може роздати по голосу хоч кожному зі ста фільмів. Переможець буде визначатися як у міжнародному, так і в національному конкурсах.

Читайте також: Український мультфільм "Мавка. Лісова пісня" знімуть у 3D

Популярні новини зараз
Сніг та морози до -15°: українців попередили про найхолоднішу зиму за останні роки Більше жодних пільг: пенсіонерів змусять платити податок на землю Грошову допомогу дадуть не всім: що треба підтвердити Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Показати ще

Із сотні фільмів, які будуть показані в рамках цього кіноогляду, приблизно 30 відносяться до жанру ігрового кіно, близько десяти - експериментальних і 50-60 - анімаційних. Незважаючи на те, що однохвилинні документальні картини зустрічаються вкрай рідко — організатори планують ввести у програму близько п'яти робіт цього жанру.

Подібного роду кінопоказів не зустрінеш в інших країнах. Лише на окремих кінофорумах влаштовують покази подібних добірок однохвилинних фільмів. Але їх хронометраж зазвичай не перевищує 40-50 хвилин.

Однохвилинне кіно - досить рідкісний формат навіть для фестивальних показів. За словами організаторів, відшукати фільми з таким хронометражем було нелегко. А щоб відібрати сотню дійсно цікавих однохвилинних стрічок, куратори кінофоруму переглянули трохи більше тисячі картин. Частину з них програмним кураторам проекту надсилали самі режисери. За іншими ж стрічками доводилося їхати на закордонні фестивалі, серед яких були кіноогляди у Кракові, Торонто, а також у Швейцарії, Італії та інших країнах.

Із кожним роком організаторам стає все важче формувати оригінальну програму. "Усього в драматургії існує трохи більше 30 базових сюжетів, окрім яких людство нічого не придумало. І коли дивишся сто різних фільмів, то практично всі ці сюжети в них зустрічаєш по кілька разів. Тож ми намагаємося скласти програму таким чином, щоб у глядачів, які дивилися наші добірки в минулі роки, не було відчуття, що в них повторюються схожі сюжети", - розповідає ініціатор і директор "100 фільмів за 100 хвилин" Кирило Марікуца.

Приблизно 12-14 фільмів у програмі представлять Україну. Серед цих стрічок організаторів вразила саме дитяча анімація, в якій наймолодші кінематографісти намагаються обмірковувати серйозні теми.

За словами ініціатора проекту, в останні роки збільшується кількість і різноманітність українських короткометражних фільмів. "Число однохвилинних українських стрічок на закордонних фестивалях збільшилася в рази. Судити ж про їх якість складно, тому що втиснути сюжет в одну хвилину екранного часу дуже непросто. Це вимагає високої майстерності. Кілька років тому в Україні був сплеск короткометражного кіно — тоді Держкіно почало активно фінансувати подібного роду фільми. Потім, після Євромайдану, був виток документалістики. Але системного розвитку нашого короткометражного кіна немає. Є лише поокремі успіхи", - зазначає Кирило.

Читайте також: Український фільм про вінілові платівки показали в Індії

Фестиваль "100 фільмів за 100 хвилин" орієнтований на глядачів, які віддають перевагу авторському кіно. Наріжний камінь практично кожної стрічки цього проекту - творче висловлювання. У них не зустрінеш загравання з глядачем, примітивних сюжетних ходів, а також інших ознак банального мейнстріму.

Часто ці фільми стають свого роду замальовкою для великих кінопроектів. Тож, можливо, і в цій добірці українському глядачеві пощастить зустріти зародок якогось майбутнього фестивального хіта.

Такого роду кіно лише у виняткових випадках повертає вкладені у нього кошти. "Іноді однохвилинне кіно використовується в рекламних цілях. Правда, продає воно не якийсь конкретний продукт, а саму ідею. Скажімо, короткі соціальні фільми для телебачення. А наприклад, торік бельгійський уряд профінансував створення однохвилинних фільмів, присвячених сторіччю Першої Світової Війни... Іноді подібні стрічки перемагають на фестивалях, і отримують премії у розмірі 500-1000 євро. Це один із лічених випадків, коли однохвилинні картини, можна сказати, окупаються", - пояснює Кирило Марікуца.

"100 фільмів за 100 хвилин" проводиться без залучення держкоштів або фінансування великих студій. Проект є супутником Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів.

Одна з робіт минулорічного фестивалю "100 фільмів за 100 хвилин":