320 тис. грн штрафу загрожує тим підприємствам і фірмам, які виплачують у конверті зарплату своїм працівникам. Таку суму передбачає закон 5130. Його вже підписав президент Петро Порошенко.

Якщо фінансових інспекторів не допускають до перевірок, то власнику підприємства загрожує штраф 9,6 тис. грн.

"Після оприлюднення таких драконівських штрафів бізнес практично поставили на коліна. Таке враження, що ні в уряді, ні у Верховній Раді не розуміють, чому бізнес ухиляється від податків. Головною причиною є те, що за умови належного оподаткування всіх зарплат бізнес практично не матиме доходу. За нашими законами, потрібно ледь не 50 відсотків зарплати перераховувати у Податкову. Якщо людина отримує 10 тисяч, то за неї треба сплатити від 4,2 до 4,7 тисяч гривень податків. Звісно, що вигідніше оформити її на мінімальну зарплату в 3,2 тисячі й платити півтори тисячі податку", - каже порталу Знай.ua економіст Олександр Клименко.

Читайте також Нові тарифи на електрику вдарять по кишенях українців

За його словами, тепер, коли за зарплату в конвертах встановили високі штрафи, приватні компанії почали діяти іншим шляхом — або переводять людей на півставки, або примушують брехати під час перевірок.

"Людей масово переводять на півставки, щоб платити менші податки. Нерідко ще й просять укласти контракт про надання послуг. Вартість послуг прописують мінімальну. Це на випадок, якщо нагряне перевірка, й в офісі застануть весь персонал. Податківцям треба буде пояснити, на яких умовах працюють люди. Також зараз популярна тенденція у приватних фірмах — це так звані "умови корпоративної політики". По суті, це інструкція поведінки при перевірках. Вона передбачає брехливі свідчення податківцям. Якщо співробітник її підписав, але відмовляється виконувати, його можуть вигнати з роботи", - говорить спеціаліст.

На його думку, підвищення мінімальних зарплат і податків привело до одного — погіршення умов для роботи самих працівників.

"Проблема в тому, що влада не викорінила причини, через які бізнес йде в тінь. А боротьба із наслідками призвела до того, що весь удар прийшовся на найманих працівників. Оскільки багато із них позбулися офіційного працевлаштування, то це означає, що в майбутньому їхні права порушуватиме роботодавець — примушуватиме понаднормово працювати, даватиме скорочену відпустку. Та й банки не йтимуть на зустріч. Вони не кредитують тих, у кого в довідці про доходи мінімальні суми", - каже Олександр Клименко.

Нагадаємо, що скоро запрацює оновлена Фіскальна служба. Тепер вона називатиметься податковою поліцією.

Як повідомляв портал Знай.ua раніше, ця реформа не призведе до більшого наповнення бюджету.