Останній місяць владний олімп потрясають кадрові скандали. Про ротації персоналій у владі та пов'язану з ними підготовку політичних сил до місцевих виборів "Знай" розповідає політолог Антон Круть.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Як можна тлумачити заміну в керівництві СБУ та відставку з МОЗу Олександра Квіташвілі?
- Квіташвілі обсадили заступниками від самого початку, і наглухо зв'язали. Одна із них, наприклад, скандальна Олександра Павленко, бордами якої був завішаний увесь Печерськ у Києві. Зрозуміло, в таких умовах міністр не може бути ефективним.
За неформальною інформацією, керівник Адміністрації президент Борис Ложкін проводив кастинг до Кабміну. Думаю, очікування, які покладали на Квіташвілі, не зовсім справдилися.
Читайте також: "Наступним після Квіташвілі у відставку піде Аваков" - політолог
Щодо призначення Василя Грицака головою СБУ - це один з елементів консолідації президентської влади. Порошенко розставляє на важливі посади лояльніших до себе людей. Призначення Павла Жебрівського головою Донецької облдержадміністрації також слід тлумачити в цьому контексті. Можливо, це й добре. Всі розуміють, Порошенко взяв відповідальність за Донецьку область на себе. Це зменшить шанси на неформальні домовленості з Ринатом Ахметовим.
Як Арсеній Яценюк ставиться до посилення впливу президента в останні місяці?
- Яценюк не має простору для маневру, зважаючи на його просідання в рейтингу. Більше того, мова може йти навіть про об'єднання президентської та прем'єрської партій на місцевих виборах. З іншого боку, спостерігаємо конфлікт між командою Арсенія Яценюка та Дмитра Фірташа. Порошенко потрапляє у вигідну позицію. Це послаблює обох його конкурентів.
Розкажіть про конфлікт між людьми Яценюка та Фірташа?
- Минулого тижня МВС повідомило про арешт 46 підприємств Дмитра Фірташа.
Читайте також: Суд арештував 46 об'єктів нерухомості Фірташа
Антон Геращенко ще місяць тому говорив про необхідність націоналізації його власності. У відповідь олігарх зупинив два своїх азотні заводи – в Черкасах та Рівному. Є тиск на телеканал "Інтер". Саме "Народний фронт" наголошує на тому, що цей канал є агентом російського впливу в Україні. Фірташ через Федерацію роботодавців України критикує уряд, зокрема й через рекламні ролики на центральному телебаченні. Це інформаційні перестрілки.
А Ринат Ахметов?
- У Ахметова зараз загострений конфлікт довкола компанії "Укрнафтогазвидобування", яка володіє правами на видобуток найбільших газових покладів в Україні. Довго тривали розборки щодо цього в судах. Ахметову підігравав голова Апеляційного суду Києва Антон Чернушенко. Та нещодавно з нього зняли недоторканість.
Водочас Рината Ахметова дотискатимуть по газу. Є інформація про те, що його змушують продати електрогенеруючі компанії, де він має 70% від частки на ринку. Ахметов пручається. Тут треба чекати рішень Антимонопольного комітету та судів. Такий тиск змушує цього олігарха дистанціюватись від Опозиційного блоку.
У Опоблоку є шанси на виборах?
- Зараз ця політична сила використовує реваншистські гасла. Мовляв, ми знаємо, як закінчити війну, а злочинна влада роздмухує її в країні. Опозиційний блок, за їхньою внутрішньою соціологію, претендує на 40% рейтингу на Півдні та Сході. Будуть намагатись взяти більшість у місцевих радах і отримати своїх мерів. Ринат Ахметов ставитиме керівників своїх підприємств кандидатами на місцеві вибори. Бо більше там йому ставити нікого.
Що чекає на "УДАР" Віталія Кличка?
- Зараз, як я розумію, йдуть торги між Віталієм Кличком та адміністрацією Порошенка. Кличко хоче мати половину списку в місцеві ради і стати єдиним узгодженим претендентом на посаду міського голови Києва. Він навіть зробив фальстарт, коли заявив, що висувається на перегони. Це було без узгодження з Адміністрацією президента і стало своєрідним тиском. Також є інформація про перемовини між Андрієм Садовим та Віталієм Кличком, але я не бачу перспектив їхнього об'єднання.
Яка стратегія зараз у "Самопомочі" Садового?
- "Самопоміч" стала на той самий шлях, що й Юлія Тимошенко – жорстко критикують владу. Так, ніби вони й не частина владної коаліції.
Оцініть шанси у партії Олега Ляшка на місцевих виборах?
- Ляшко переорієнтувався на Ігоря Коломойського і його "Укроп". Ляшко підігруватиме Коломойському. Вони не проти поторгуватись за крісла в Кабміні. Та політична сила Ляшка має тактичні, але не стратегічні стимули для продовження політичного життя.
Читайте також: Ляшко на партійній конференції обматюкав Саакашвілі
Ігор Коломойський, які його цілі?
- Мета номер один – Дніпропетровська область. Мета номер два – Львівська та Івано-Франківська області. Там в Коломойського є підприємства. Найголовнішими для нього зараз будуть мерські крісла у Дніпрі та Кривому Розі.
Одеса його цікавить?
- Звісно, цікавить. Але попередній голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця, якого пов'язують з Коломойським, там не проявляв жодної помітної активності або піару. Зараз там потужний піаром займається Михеіл Саакашвілі. Люди на це добре реагують. Тому сумнівно, що Коломойський зможе протягнути свого кандидата.