Реформа української прокуратури стала головною темою для критики з боку високопосадовців США цього тижня. У відповідь Банкова зіграла невмілим вкиданням інформації про уявну відставку посла США в Україні за критику Шокіна. Що стоїть за підкилимною боротьбою між американськими та українськими чиновниками, яка вийшла за межі дипломатії?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Є одна кричуща проблема, яка загрожує всій гарній роботі, що проводиться для поліпшення бізнес-клімату регіональними лідерами. Ця перешкода - відмова Генпрокуратури успішно боротися з внутрішньої корупцією", - сказав Пайетт 29 вересня на фінансовому форумі в Одесі.
Банкова відповіла через заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка, якій розповів журналістам, що президент начебто обурений оцінкою діяльності Генерального прокурора з боку посла США.
"Наскільки мені відомо, президент у жорсткій формі сказав Байдену, що послу США Джеффрі Пайєтту не варто було б робити заяву про якість роботи ГПУ під керівництвом Шокіна. У відповідь той погодився і сказав, що в лютому наступного року Пайетта відкличуть з Києва", - заявив Кононенко РБК-Україна.
Наступного дня поширену інформацію спростували в посольстві США в Києві. Речник відомства Джонатан Лалл назвав її "неправдивою".
"Мені відомо з власних джерел що під час зустрічі Порошенка з Джо Байденом саме він, скажімо так, дуже-дуже "наполегливо радив" негайно розпочати реформування прокуратури. Причому, це не лише позиція США, такий самий тиск Банкова відчуває з боку Євросоюзу", - повідомив "Знай" політолог Володимир Фесенко.
За думкою експерта, США ідуть не шляхом реформування "всього й одразу", а застосовують принцип "step by step" (крок за кроком).
"Нереформована корумпована українська прокуратура стала тромбом як для боротьби із корупцією, так й взагалі тромбом для здійснення будь-яких реформ в країні. Без її реформування не буде ані покарання хабарників, ані розслідування злочинів на Майдані, ані притягнення винних у злочинах на Сході, коли ця територія повернеться під контроль Києва", - зазначає Фесенко.
Читайте також: "Допоки Петро Олексійович буде президентом – ніхто з команди Януковича не сяде"
За думкою експертів, США вирішили перейти межі дипломатії, оскільки саме вони інвестують значні гроші в українські реформи й зацікавлені в результаті.
"Американці протягом останніх півроку неодноразово "зверталися", "наполегливо просили", "радили" й "нагадували" про необхідність реформування прокуратури. Але в якісь момент їм це набридло й вони вирішили апелювати безпосередньо до президента, який і призначив Шокіна. Навіщо пхатися у кватирку, коли ти знаєш де двері?" - сказав "Знай" експерт Реанімаційного пакету реформ Андрій Круглашов.
Він зауважує, що саме прокуратура показує найгірші темпи в реформуванні й США добре розуміють, коли Шокін замість реформування прагне зберегти стару систему.
"США зробили реформу прокуратури головним пріоритетом й тиснутимуть, допоки Порошенко не запустить її. Охолодження стосунків очікувати не варто, але українську владу каратимуть доларом. Якщо не буде реформи – не буде й грошей", - каже Фесенко.
Цікаво, що саме таку цітату промовила у лютому 2014 року заступниця Держсекретаря США з питань Європи і Євразії Вікторія Нуланд: "Ніхто не дасть грошей - ні США, ні МВФ - для нереформованої України".
Цікаво, що 7 жовтня цього року ледь не половину свого виступу в Сенаті Нуланд присвятила саме необхідності реформування прокуратури в Україні.
"Ми очікуємо оновлення ГПУ за прикладом нової поліції в Україні, створення офісу генерального інспектора в межах Генпрокуратури та призначення українським урядом у короткий термін антикорупційного прокурора", - сказала Нуланд.
Читайте за темою: "У прокуратурі шалений опір реформам, доводиться витягувати брудну білизну"
Відверті виступи трьох американських високопосадовців стосовно реформування української прокуратури протягом місяця - не виглядають як збіги.
"Заяви американців іноді виходять за межі дипломатичної етики. Але як громадянин, в цьому випадку я цей тиск лише вітаю. Коли ми формуємо нову державу, наявність такого тренера – доцільна й влучна", - сказав "Знай" політолог Євген Булавка.
Експерт нагадує, що свого часу аналогічна ситуація була з Польщею, яка була стратегічним партнером США у Східній Європі. Результат їх дій - наочний, тому активізація американців в цьому напрямку зіграє лише на руку реформам.
"Настільки безпрецедентний тиск на Порошенка з боку американців – сигнал, що реформа прокуратури – один з ключових критеріїв його оцінки як президента. Й вибору в нього особливо немає, тому питання Шокіна майже вирішено, залишається лише чекати на відповідні оголошення", - вважає Фесенко.
Читайте також: "Люди Порошенка хочуть очолити корупцію, а не боротися з нею"