Прийшла осінь, на носі опалювальний сезон і для багатьох стало питання субсидування. Для багатьох українських сімей це питання - не тільки питання виживання, а й переваги. За статистикою в Україні на сьогодні отримують субсидії 50 - 60% споживачів.

Система субсидій існує в більшості країн. Її основна роль, допомога малозабезпеченим людям. Для порівняння, в тій же Польщі - тільки 2% населення отримують субсидію. Поляки пояснюють - така "розкіш" у них доступна тільки дуже малозабезпеченим.

В Україні ж все працює по-іншому. І до осені питання "чи дасть держава субсидію" постає у багатьох верств населення - від квартирантів, які живуть без будь-яких договорів, до цілком забезпечених громадян, які працюють на мінімалку і отримують решту зарплати в конвертах.

Радикально

Уряд не приховує, що в цьому році хоче скоротити субсидії для 2 - 3 мільйонів сімей з більш, ніж 7 мільйонів. Почали з соціальних нормативів.

Популярні новини зараз
Помер Король Британії Чарльз ІІІ (оновлено) Пенсіонерам від 60 років та сім'ям готують нову допомогу: виплатять по 10 800 грн одним платежем Якщо не встигли здати в банк – радійте: монети номіналом 5 копійок можна дорого продати Підвищення пенсій з 25 березня: у кого і на скільки в Україні збільшаться виплати
Показати ще

Так з 1 травня українцям скоротили соцнорми споживання тепло-, електро- та газової енергії.

Якщо порівняти з минулим роком, то в зимовий період, субсидія покривала 330 кубів на опалення квартири площею 60 кв метрів, а цього року в опалювальному сезоні знижку нараховуватимуть тільки на 300 кубів. За те що споживається зверху, вже доведеться сплатити за чинним тарифом, це 204 грн.

Що стосується тепла, то в квартирі з центральним опаленням площею 60 кв.м. субсидія буде покривати замість 3,28 уже всього 2,5 Гкал тепла.Наприклад, в Києві, якщо не скоротити споживання, за різницю в 0,7 Гкал доведеться заплатити 1411 гривню.

З 1 жовтня 2017 року почнуть діяти такі нові соціальні нормативи на газ: на газову плиту (приготування їжі) - 3,3 кубометрів на людину; на газову плиту (приготування їжі і підігрів води) - 5,4 кубометрів на людину; на газову плиту і водонагрівач - 10,5 кубометрів на людину.

Потім в хід пішла "важка артилерія" - зміна термінів опалювального сезону. Раніше субсидія призначалася всім українцям в період з 1 жовтня по 30 квітня. Опалювальний період коректувався органами місцевого самоврядування індивідуально. У 2017 і 2018 роках громадянам субсидія буде нараховуватися з 15 жовтня по 15 квітня.

Обов'язковою нині умовою для отримання субсидії стало, повідомити владу про зміни в сім'ї.

Якщо у вас є зміни в складі зареєстрованих осіб в помешканні- хтось виписався або прописався, потрібно про це повідомити в органи соціального захисту населення.

Покупка, яка перевищує 50 тис. грн., так само повинна бути вказана. Зміна набору комунальних послуг - відмова від централізованого опалення і перехід на індивідуальне або навпаки опалення.

Соціальний статус - хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером.

Для пенсіонерів, інвалідів та інших непрацездатних громадян, уряд збільшує соціальну норму, за якою надається субсидія.

Наприклад, якщо в будинку проживають непрацездатні люди, то соціальна норма для розрахунку допомоги збільшиться з 49 квадратних метрів до 75 кв.м.

Якщо ви переплатили за ЖКГ, протягом півроку, то з 1 травня цю суму просто спишуть з рахунку.

Раніше така переплата переходила на наступний місяць - тобто, якщо в цьому місяці спожив менше енергії і переплатив, то в наступному місяці заплатиш менше. За новими правилами, переплата за холодну і гарячу воду, опалення, буде повертатися в бюджет.

І, якщо ви економили при субсидії і споживали менше норми - все спишуть з рахунків.

Також, тепер, якщо у вас є двомісячна заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг ви не отримаєте субсидії. Українці повинні протягом двох місяців підтвердити сплату заборгованості або домовитися про її реструктуризацію, лише в цьому випадку субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої. В іншому випадку - з місяця, коли ви або підтвердили сплату, або реструктуризували борг.

Дорога моя мінімалка

При призначенні субсидії тепер будуть враховуватися доходи за попередні півроку, а не за рік, як було раніше. Все через те, що з 2017 року мінімальна зарплата в Україні зросла до 3200 грн. І, відповідно, так як не враховуватимуться нижчі доходи за кінець минулого року, значна частина одержувачів субсидії втратить на них право.

Субсидія дозволена тільки тим українцям, які віддають за комуналку більше 15% від свого доходу. А після підвищення мінімальної зарплати в два рази офіційний дохід українців зріс, і тепер багато сімей вже не підпадають під показник в 15%.

Мінімальна заробітна плата основна причина не отримати субсидію. Так цієї осені субсидій можуть втратити мільйон українців. За підрахунками експертів, пільговиків має стати як мінімум на 20% менше. У групі ризику - безробітні, студенти та заробітчани.

"Справа в тому, що Кабмін пішов на хитрість. Якщо раніше розрахунок субсидії вівся виходячи з ваших доходів за минулий рік, то тепер будуть враховувати доходи тільки з 1 січня. Фактично будуть враховувати підвищену мінімальну зарплату. Таким чином досить багато українців втратять пільгу", - пояснив екс-заступник міністра економічного розвитку ЖКГ Олександр Мазурчак.

"Допомогти" залишитися без субсидії українцям можуть і сусіди. Втім, поки на місцях немає достатньої кількості людей, які могли б перевірити всіх пільговиків.

Соціальні інспектори виїжджають в разі конфлікту. Наприклад, якщо сусіди настукали в соцоргани, що за стінкою живе далеко не одна бідна пенсіонерка, а ціле сімейство, хоча держава їм покриває комуналку.

"Можуть писати листи, що в родині є ті, хто відправився на заробітки в Європу і надсилає скажені гроші. У таких випадках інспектори приходять і перевіряють, хто в квартирі проживає. А таких дуже багато. Працюють неофіційно, отримують зарплату, плюс один з членів сім'ї може перебувати на заробітках. Перевірити таких українців поки складно, але це справа часу, відсівати будуть всіх", - розповідає експерт Олександр Охріменко.

Безправні квартиранти

Українці, які не змогли оформити субсидію через відсутність офіційної реєстрації, мають можливість повторно звернутися в органи соціального захисту, оформивши договір оренди житла в довільній формі.

Якщо людина не змогла оформити субсидію через відсутність прописки в цій оселі, але там проживає і платить рахунки за тепло, газ, світло і воду, держава забезпечила можливість скористатися безповоротною допомогою на підставі договору оренди житла.

Крім того, договір не потрібно завіряти нотаріально, достатньо лише двох підписів - власника житла і орендаря. Такий документ є офіційним підтвердженням права людини на субсидію і повинен прийматися до уваги місцевими органами соціального захисту населення.

Експерти запевняють, що орендарі навряд чи кинуться оформляти субсидії. Це пов'язано з тим, що оренда житла в Україні в 90% випадків є тіньовою, - орендодавці не афішують факт здачі в оренду житла, адже в іншому випадку вони зобов'язані щоквартально сплачувати податок в розмірі 18% від отриманого в зв'язку з цією діяльністю доходу.

"Такі нововведення є продуманим ходом державних органів, адже вони дозволять виявляти випадки, коли житло здається в оренду, проте податок з нього не сплачується, а це загрожує великими штрафами", - прокоментувала ситуацію юрист Маргарита Татарова.

Монетизація закінчилася

В кінці серпня уряд заявив, що готується до монетизації субсидій. Тобто, якщо людина заощадила на субсидії, вона може отримати компенсацію грошима.

Такий радикальний крок - це не задумка уряду, а вимога МВФ. Не секрет, що в розвинених країнах найнезаможнішим держава допомагає не субсидуванням, а грошима - кожна людина сама вирішує на що їх пустити - на комуналку, або на інші потреби.

За підрахунками Мінсоцполітики, під монетизацію за минулий опалювальний сезон потрапило близько 2 млн. сімей.

Правда, термін подачі заяв на монетизацію вийшов ще 1 вересня. У Мінсоцполітики відзвітували, що нововведенням вже скористалися близько 1,6 млн. сімей.

До кінця року вони отримають по кілька сотень гривень, як обіцяють в уряді. Якщо, звичайно, МВФ дасть транш.

За позику віддяка

За новими правилами, якщо у вас є двомісячна заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг ви не отримаєте субсидії. Українці повинні протягом двох місяців підтвердити сплату заборгованості або домовитися про її реструктуризацію, лише в цьому випадку субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої. В іншому випадку - з місяця, коли громадян або підтвердив сплату, або реструктуризував борг.

До слова, за даними Держстату, станом на квітень 2017 року українці заборгували за опалення і гарячу воду більше 10,4 мільярда гривень, за газ - 7,1 мільярда, за воду - 2,5 мільярда гривень. У типовій багатоповерхівці комунальні рахунки не закриті у кожної п'ятої квартири. Найчастіше борги накопичують за зиму, а влітку погашають.

Якщо субсидія оформляється вперше, то знижку можна отримати навіть із заборгованістю. Однак до наступного сезону потрібно або сплатити борг, або платити за комуналку самому.

Але статистика - річ уперта. З кожним роком борги населення зростають.
Раніше Мінфін України заявив про дефіцит в 15 млрд. грн. на виплату пільг і субсидій постачальникам і споживачам послуг ЖКГ.

У держбюджеті на 2017 рік закладено 47 млрд. грн. на субсидії ЖКГ. За даними Мінфіну, на погашення різниці у вартості комунальних послуг потрібно 33 млрд грн.

Часто підтримку від держави отримують ті, хто її не потребує. Наприклад, на зловживання часто йдуть люди, які отримують високі доходи в тіньовому секторі економіки, хоча за офіційними даними отримують тільки мінімальну зарплату.
На кінець минулого опалювального періоду субсидії отримувало 6 млн 145 тис. 329 сімей. На даний момент житлові субсидії отримує 5 млн 429 тис. З початку року на виплату субсидій було витрачено 35 млрд грн бюджетних коштів, ще на дані цілі в державному бюджеті на 2017 рік передбачено близько 26 млрд грн.

Експерти додають, що в разі, якщо влада відмовиться від системи субсидій, люди вийдуть на вулицю, а черговий Майдан владі зараз не потрібен ...