21 депутат, близько 70 суддів, понад 40% центрального апарату Державної фіскальної служби та десятки районних прокурорів разом із заступниками мали люструвати протягом 2015 року. Але вони залишаються на посадах. Експерти кажуть, що попри скандальних відставок, закон "Про очищення влади" саботують всі, починаючи від Президента.

"Система демонструє фантастичні здібності самозбереження. Саботаж люстрації очолили суди, ДФС й МВС. Судді не лише відмовляються відправляти у відставку своїх колег, які фабрикували справи проти активістів Євромайдану, а й почали видавати персональні індульгенції", - заявила сьогодні керівник департаменту з питань люстрації Мінюсту Тетяна Козаченко.

Сьогодні виповнився рік, як високих чиновників часів Януковича повинні були звільнити згідно з законом "Про очищення влади".

Читайте за темою: "На місцевому рівні відбувається саботаж люстрації" - Петренко

"Лише по Київу з посад районних прокурорів та їх заступників за рік мали звільнити близько 20 осіб, зі структур МВС – понад 25. Про яке очищення влади можна казати, коли київську міліцію очолює пан Терещенко, звільнений за законом про люстрацію, але виведений з-під люстрації безпосередньо президентом Порошенко", - сказав секретар громадської ради з питань люстрації при Мінюсті Максим Маньковський.

Популярні новини зараз
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

Тим не менш, 700 чиновників були звільнені, ще близько 1200 – пішли з посад "за власним бажанням". Думки експертів в оцінки нелюстрованих відомств різняться.

"Найстрашніша ситуацію склалася в митниці. Офіційно звільнений Романенко продовжує вирішувати всі питання щодо призначення на посади, як він це робив за часи Калетника. Саме голова ДФС Насіров уповноважив його на це", - вважає депутат Єгор Соболєв.

"За рік люстрації в Україні не звільнили жодного суддю, який порушував закон вироками стосовно активістів Євромайдану. Ми отримали близько трьох тисяч скарг, в діях понад 360 суддів знайшли порушення. Але Вища рада юстиції направила подання на звільнення до Верховній ради лише по чотирьом з них", - підсумував роботу тимчасової спеціальної комісії з люстрації суддів її голова Петро Варишко.

З цього тижня ВРЮ почало просто закривати справи на суддів, не знаходячи в них "ознак злочину та порушення присяги судді".

Читайте також: Суддів треба набрати наново, а не "переатестовувати" - Тетяна Козаченко

Нелюстровані чиновники займають ключові посади в найважливіших структурах української влади.

Люстрації підлягає керівник українського відділення Інтерполу Василь Неволя, а інтереси Україні в Венеціанській комісії досі представляє Сергій Ківалов. Заступником голови адміністрації президента працює Сергій Дніпров, який працював на керівній посаді в Міністерстві освіти за часівТабачника.

"Даремно всі ці люди сподіваються, що перечекають на "теплих місцях" доки стихне увага громадськості. Оскількі люстрацію саботують всі, починаючи від Президента - з наступного тижня ми подаватиме в суд на всіх, хто в цьому винний", - заявила голова Громадського люстраційного комітет Олександра Дрік.

Єгор Соболєв також нагадав, що наразі у Верховній раді вносяться правки в закон "Про очищення влади", які поширять й перелік осіб для перевірки на люстрацію. Буде запроваджено пряму дисциплінарну відповідальність чиновників за саботування закону.