800 мільйонів євро допомоги від Євросоюзу й набір чиновників на відкритих конкурсах отримає Україна після запуску реформи державної служби. Цього тижня депутати мають проголосувати за закон, який дозволить усунути чиновників від політики й бюджетних фінансових потоків.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа три дні до голосування, народні обранці не домовилися про незалежне призначення голів міських державних адміністрацій та заборону чиновникам бути членами політичних партій.
"На останніх місцевих виборах тільки від Блоку Порошенка в списки потрапили 18 губернаторів й понад 100 голів місцевих рад. Вони будуть як і раніше розподіляти бюджетні кошти. І що цікаво, їх роботу будуть контролювати депутати, яких ці чиновники й провели до рад", - вважає депутат Верховної ради від "Батьківщини" Альона Шкрум.
Закон виводить з категорії чиновників понад 270 тисяч державних службовців: ІТ-спеціалістів, бібліотекарів, охоронців та інших технічних працівників. В кожному міністерстві запроваджуються посади державних секретарів. Їх наберуть на відкритих конкурсах. Секретарі будуть реалізовувати політику своїх керівників.
Депутати запланували проголосувати за закон в остаточному варіанті вже 26 листопада. В першому читанні спікеру Гройсману довелося ставити його на голосування рекордні 26 разів, поки він набрав необхідні 226 голосів. Але потім документ почали фактично переписувати в Адміністрації президента. Порошенко ж шокував європейців закликом відкликати багатостраждальний закон й писати його наново.
Читайте також: Провал реформи держслужби – це курс на централізацію влади президентом
Після таких потрясінь Єросоюз вирішив надати Україні 800 мільйонів євро фактично без будь яких умов. Але й це не переконує політиків погодиться на незалежний відбір й фактичне оновлення всіх чиновників.
"Нам кажуть, що навіть в Блоку Порошенка за реформу готові голосувати 50-60 нардепів із 130 членів фракції. Президент і прем'єр-міністр досі публічно не висловили свою підтримку закону. Крім того, уряд досі відмовляється підтримати підвищення зарплат новообраним чиновникам", - обурюється експерт громадянської платформи "Нова країна" Сергій Сорока.
Що цікаво, закон залишає в кожному відомстві нинішній фонд оплати праці за умови скорочення штату чиновників на 30-50%. За думкою експертів, це дозволить підвищити зарплати тим, кого оберуть на відкритих конкурсах, і надавати премії за перевиконання планів.
"Зарплата виплачуватиметься за посаду, премії – за якість роботи. В Мінінфраструктурі нова команда лише за цей рік заощадила бюджету сотні мільйонів гривень після ліквідації корупції на будівництві автошляхів, портів й залізниці. Але уряд відмовився підвищити їм зарплати. В результаті, більшість цих людей була вимушена повернутися в приватний сектор. Жодна комерційна структура нежиттєздатна за таких умов роботи. Державна служба - тим більше", - вважає експерт Реанімаційного пакету реформ Денис Бродський.
Заборона на членство в політичних партіях також залишилася відкритим питанням. Перший варіант закону передбачав дворічну заборону для всіх чиновників (крім вищих керівників) належати до тієї чи іншої політичної сили. Проте міжнародні експерти зауважили, що не можна позбавляти цього конституційного права майже 300 тисяч громадян. Заборону на членство в політичних партіях залишили лише для державних секретарів та керівників департаментів і відділів.
Читайте за темою: Сім найголовніших реформ, які врятують Україну
В Державному агентстві з питань державної служби б'ють тривогу: у міністрів-реформаторів немає виконавців, нові люди в нинішні структури не йдуть, а функціональні обов'язки більшості чиновників незрозумілі.
"Нові міністри жартують - на одного рядового працівника припадає три-чотири керівника, а виконавців немає. Тому, після визначення критеріїв ефективності, ми дозволимо прийти в систему новим людям, без дзвінків й зв'язків. В решті решт, чиновники – це не тільки керівники й начальники, а сотні тисяч тих, хто щоденно працює з людьми напряму", - заявляє експерт Нацдержслужби України Андрій Заболотний.
Якщо депутатам вдасться зібрати 226 голосів в цей четвер, на перші конкурси всім охочим можна буде прийти вже навесні наступного року. Протягом 2016 року переатестацію й відбір мають пройти всі без винятку українські чиновники.
Читайте також: Порошенко все-таки погодився на "європейський закон" про держслужбу