У Комітеті звільнення політв'язнів нарахували майже 70 бійців АТО, які перебувають під слідством та судом. Переважно це вояки з добровольчих батальйонів, проти який міліція порушує кримінальні справи за зберігання зброї та набоїв поза зоною АТО. Проте частину добровольців судять за "злочини" проти сепаратистів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Бійці добровольчих батальйонів стали новою мішенню для слідчих. Це дуже тривожна, проте очевидна тенденція. Зайдіть в Лук'янівське СІЗО Києва, прямо зараз там перебуває щонайменше півсотні бійців АТО", - заявила речник комітету Тетяна Близнюк.
За даними правозахисників, військових затримують переважно за нелегальне зберігання зброї. В авто тих, хто повертаються із зони бойових дій, нерідко знаходять патрони чи гранати, які чоловіки не хочуть здавати, оскільки планують повернутися в АТО.
Читайте також: Правий сектор виганяють з "Десни" прикриваючись ремонтом
Юристи не встигають відстежувати всі справи. Наразі їм відомі призвища щонайменше 65 бійців АТО, яких переслідує правоохоронна система. Це добровольці батальйонів "Айдар", "Азов", "ОУН", "Луганськ-1" та інші.
"Торік Верховна Рада посилила відповідальність за зберігання і перевезення зброї. Зрозуміло, що це зробили, аби мати змогу жорсткіше карати криміналітет і сепаратистів. Проте ці люди як не реєстрували раніше зброю, так і не будуть цього робити тепер. Натомість, жертвами цього закону виявилися бійці АТО, особливо добровольці", - каже адвокат Олена Сказко.
Одна з таких найгучніших справ - перебування за гратами 10 бійців батальйону "Айдар" на чолі з Миколою Чепелем.
"Під час виконання бойового завдання в полон потрапив цілий загін бійців батальйону "Айдар". Вони довго думали, як визволити своїх побратимів. Оскільки грошей на викуп не вистачало, вони розробили і реалізували власну спецоперацію зі звільнення побратимів. У ході спецоперації вони забрали в сепаратистів автомобіль, а трьох з них взяли в полон. Ці полонені встигли дати покази, яки є в матеріалах слідства. Проте за два дні після цього їх при спробі втечі застрелили", - розповіла подробиці справи Близнюк.
Читайте по темі: Терористам "злили" особисті дані бійців АТО
Добровольця Олександра Бахмана звинуватили у обстріл працівників міліції на блок-посту. Також 26 травня до Лук'янівського СІЗО привезли двох добровольців, в машині яких знайшли патрон і гранату. Хлопці поверталися із зони АТО.
Юристи зауважують, що для обміну полонених влада без перешкод знімає звинувачення з сепаратистів, проте не хоче так само чинити з добровольцями.
"Керівництво МВС взяло курс на дискредитацію бійців добровольчих батальйонів. Про це свідчать і порушені кримінальні справи, і намагання зробити з кожного з нас зловмисника", - вважає боєць батальйону ОУН Владислав Горанін.
"Комітет звільнення політв'язнів" звернувся до низки народних депутатів із проханням ухвалити персональну амністію щодо бійців, яких не звинувачують у тяжких злочинах та які готові надалі воювати за Україну.