25,5 млрд грн заборгували за послуги ЖКХ українці. Фактично кожен третій є боржником. Найбільше не платять за централізоване опалення, гарячу воду та газ. Борги суттєво почали рости після підвищення плати за комунальні послуги. Найбільшими боржниками є люди у райцентрах і невеликих обласних центрах, повідомляють у Державній службі статистики.

“Тут немає чому дивуватися. У жодній розвиненій країні немає тарифів, вищих за середню зарплату мешканця країни. У нас же часто нараховують більше кількох прожиткових мінімумів. Ці гроші людям просто немає де брати”, - говорить порталу "Знай.ua" аналітик компанії AFS Володимир Марченко.

За його словами, такий рівень заборгованості не може впливати на зменшення збитковості постачальників енергетики. Адже збільшення тарифів не компенсує нестачі коштів за оплату тепла, електроенергії й водопостачання. Із 2014 року борг виріс більш ніж на 10 млрд грн.

“Якщо раніше з бюджету йшли великі суми, бо держава платила за частину коштів спільно із населенням, то тепер витрачаються величезні суми на субсидії й недоотримують грошей компанії, що надають послуги. Знаю, що за деякими контрактами держава гасить із бюджету ці борги. Тобто різке підвищення тарифів без зміни структури надання послуг і нормальної термоізоляції будівель не дає ніякого результату”, - каже він.

Нововведення від влади — субсидій менше, комісій більше

Популярні новини зараз
Йдеться майже про 10 тисяч гривень: скільки сьогодні мають отримувати українські пенсіонери ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

В середньому на комунальні послуги за двокімнатну квартиру площею 50 кв. м йде 2-2,3 тис. грн. Це майже удвічі більше, ніж торік.

“Мало того, що тариф високий, так влада ще вирішила з цієї весни брати абонплату за постачання газу. Цим самим фактично пошила у дурні власників квартир, які рідко користуються блакитним паливом. Багато сімей готують у мультиварці й електродуховці. Воду кип’ятять в електрочайниках. У них виникла така ситуація, коли за газ треба платити 20-30 гривень, а абонплату — 60”, - розповідає Володимир Марченко.

Великим поштовхом до збільшення заборгованості стало скорочення субсидій для населення. Якщо раніше їх оформлювали для кожного третього, то тепер на них може претендувати кожен десятий. Наприклад, раніше треба було заповнити декларацію і відправити поштою. Зараз ще перевіряють, скільки людина споживає ресурсів. Найближчим часом введуть монетизовані субсидії. Цим майже в чотири рази скоротять кількість тих, кому видаватимуть цю більшу. Вона розрахована на 1,5 млн українців.

На заборгованість вплинула не лише висока вартість комунальних послуг, а ще й відсутність умов їхньої оплати. Наприклад, на “Укрпошті” заблокували оплату послуг ЖКХ, у “Ощадбанку” ввели комісію. І працюють більшість відділень лише до 18-ї години, коли більша половина людей на роботі.

“Так, можна скористатися сайтом ПриватБанку для оплати послуг. Однак після націоналізації цієї фінустанови багато людей відмовилися від її послуг. Фактично маємо зараз таку ситуацію, коли людям не дають вчасно заплатити за квартиру”, - говорить експерт.

На думку спеціаліста, заборгованість за комунальні послуги й надалі зростатиме. Причиною цьому є те, що тарифи й далі підніматимуть. А ось прожитковий мінімум і мінімальна зарплата зростатиме менш інтенсивно.

“Мінімальну зарплату трохи підняли, але ж пенсія зараз на рівні 1600 гривень. Цього недостатньо навіть для купівлі їжі на місяць. Що там вже казати про оплату комунальних послуг. Але разом із тим цікаво, що пенсіонери є найбільш дисциплінованими платниками комунальних послуг. Проте людей старого гарту з кожним роком стає менше. Відтак, пропорційно до цього й збільшуватимуться борги”, - пояснює Володимир.

В Українському аналітичному центрі також стверджують, що заборгованість й надалі більшатиме.

“Зрозуміло, що у цій сфері у нас повно боргів, але не можна було просто так взяти і підняти ціни. Більшість українців сплачують за квартиру половину своїх зарплат. А мали б — не більше 15 відсотків, як у розвинених державах”, - говорить порталу “Знай.ua” президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

За все знову розплачуються пересічні жителі багатоповерхівок

Ще в кінці минулого року влада анонсувала введення пені для боржників за комунальні послуги. Також почали пропонувати оплачувати вартість води й опалення у кредит.

“Від цієї ситуації страждають в першу чергу українці й наш держбюджет. І чомусь виходить так, що кожен із нас має викроювати якісь кілька тисяч на послуги сумнівної якості, а ось власники застарілих котелень і тепломереж, як завжди недоторканні. Вони, як і раніше, примножують свої статки й не хочуть йти навіть на найпростіші компроміси. І найгірше, що частина цих олігархів зберігає кошти за кордоном і зневажливо ставиться до українців. Скажімо, той же Ахметов, що контролює більшість ТЕЦ, є одним із тих, хто призвів до масових безладів і війни на Донбасі”, - каже Володимир Марченко.

Нагадаємо, минулого тижня Володимир Гройсман повідомив, що всі субсидії монетизують. Виплачувати будуть раз або кілька разів на рік суми до 700 грн.

Володимир Гук