В легендарному музеї Аушвіц-Біркенау зберігаються десятки тисяч речей жертв концтабору. Власники переважної більшості цих предметів стали жертвами запущеної нацистами машини смерті. У печах Освенціма знайшов свою долю і господар чашки, яку днями почали готувати до виставки працівники музею. Вони були вражені, коли з'ясувалося, що цілих 70 років в денці чашки був секрет.

За роки металеве денце кружки остаточно проржавіло. Але коли воно вивалилося назовні, виявилося, що під тонким шаром заліза перебувало секретне відділення. Там, надійно приховані від сторонніх очей, лежали каблучка і ланцюжок.

На ланцюжку і жіночому кільці 583 проба з печаткою у вигляді голови лицаря. Саме таку мітку ставили на ювелірні вироби з золота у Польщі в період між світовими війнами. Коли звозили євреїв до концтаборів, ніхто не говорив нещасним, що їх везуть на забій. Людям розповідали про депортацію, про те, що на новому місці їх чекає нове життя і робота.

Популярні новини зараз
Черговий конфуз росіян на прощанні з окупантами, які "повернулися": "Помер за станом здоров'я" Олена Зеленська не стримала емоцій через вбитих росією українських дітей: до болю зворушливі кадри підкорили мережу Росіянин вкрав в Україні пральну машинку, але забув, що у його будинку немає водопостачання: ці кадри доводять до сміху Путін буде захоплювати Молдову: у Міноборони пояснили, чого хоче добитися диктатор
Показати ще

Речей дозволяли взяти дуже мало. Розрахунок був на те, що бідолахи в будь-якому випадку знайдуть спосіб взяти з собою хоч якісь цінності. Зазвичай німці швидко виявляли серед пожитків своїх бранців їх останні "скарби". Але чашка з секретом виявилася їм не по зубах. Тільки проржавіле з часом дно видало таємницю давно покійного власника.

Ретельність, з якою бранці таборів ховали свої речі, вказує на те, що люди прекрасно розуміли: їх будуть нещадно грабувати. З іншого боку у нещасних, схоже, все одно залишалася надія на краще майбутнє. В іншому випадку єврейські родини б просто здалися на милість долі, не вигадуючи жодних хитрощів.

Тепер скарби мерця теж опиняться на виставці. Працівники музею впевнені: колишній власник речей всерйоз розраховував, що у нього вийде покинути табір живим. На жаль, нещасний так назавжди і залишився в Освенцимі.

Таким чином обручка з ланцюжком стали своєрідним символом надії мільйонів євреїв на життя після табірних воріт. І символом сумним, адже для більшості ці надії виявилися марними.

Раніше портал "Знай.uа" розповідав про найцінніші знахідки археологів, які змінили хід історії.