Оскільки Новий рік вже на носі, багато хто з нас передчувають алкогольні наслідки прийдешнього свята.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВчені з Науково-дослідного інституту Скріппса — не виняток. Тому посилено працюють над створенням ліків проти похмілля, повідомляє Journal of Molecular Biology.
Мухи містилися в пляшках і час від часу отримували дозу етанолу. Потім їх поведінку відстежували за допомогою камер. Спочатку мухи ставали більш непередбачуваними, що, за словами команди, було еквівалентно "жвавої" стадії сп'яніння. З часом у комах спостерігалися ознаки важкого похмілля.
Завдяки своїм експериментам, вчені виявили молекулярний механізм інтоксикації, який, схоже, використовує ту ж саму систему, за якою діє анестезія. Молекули етанолу діють не безпосередньо на нервові клітини. Як тільки спирт потрапляє в організм, фермент під назвою фосфоліпаза D2 (PLD2) зв'язує молекули етанолу з ліпідами, створюючи метаболіт жирного спирту — фосфатиділетанол (PEtOH).
Метаболіт PEtOH полегшує роботу нервів, що і є причиною гіперактивності канючной фази. Щоб перевірити цю ідею, дослідники виростили генномодіфіцірованих мух, яким не вистачало гена, що кодує PLD2.
"Відомо, що жирний спирт затримується в мозку понад 16 годин, що робить його ймовірної мішенню. Крім того, розуміння цього шляху може дати уявлення про те, чому люди вживають алкоголь для знеболювання", — резюмує автор дослідження Скотт Хансен (Scott Hansen).
Як повідомляв портал "Знай.uа" вчені виявили білковий механізм, який допоможе пояснити природу алкоголізму.
Також "Знай.uа" писав про 6 способів кинути пити сьогодні.