Генпрокуратура Росії офіційно закрила справу про замах на вбивство Володимира Леніна, скоєний Фанні Каплан 30 серпня 1918 року в Москві.

Про це повідомили російські ЗМІ.

Про особисте життя підозрюваної терористки вдалося зібрати чимало цікавих подробиць.

Фейга Хаїмівна Ройдман виявилася нашою співвітчизницею: народилася 10 лютого 1890 у Волинській губернії в сім'ї вчителя єврейської релігійної початкової школи. Маючи досить конфліктний характер, під час революції 1905 року вона приєдналася до анархістів під впливом Віктора Гарського (він же Яшка Шмідман), в якого була закохана.

У 16 років Фанні засудили до довічної каторги за терористичний акт проти київського генерал-губернатора.

Популярні новини зараз
"Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати Астролог назвав точну дату закінчення війни – надії на 2024 рік були марними Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

Дівчина взяла на себе провину Гарського - одеському грабіжникові та кілеру вдалося переконати її в тому, що саме вона повинна відвернути увагу поліцейських, так як йому б загрожувала неминуча страта, а до неї повинні були проявити поблажливість.

У неволі Каплан стала есеркою під впливом відомої революціонерки Марії Спірідонової. На каторзі в дівчини почалися напади сліпоти унаслідок контузії після вибуху бомби. Завдяки Лютневій революції, Фанні вийшла на свободу.

Читайте також: Таємниці найвеличнішого султана і чоловіка Роксолани

Улітку 1918 року в санаторії для каторжан у Євпаторії Фанні познайомилася з молодшим братом Леніна - Дмитром Іллічем Ульяновим. Виснажена, оточена романтичним ореолом 28-річна Каплан сподобалася міністру. Її любовний зв'язок з Ульяновим відбувалася у всіх на очах. Дмитро влаштував жінку в Харків до кращого офтальмолога, який повернув їй зір. Потім Фанні розлучилася з Дмитром Іллічем і через місяць стріляла в його рідного брата.

У процесі розслідування розглядали два основні мотиви невдалого вбивства.
Перший - Фанні хотіла помститися Дмитру Ульянову за те, що той її кинув. Друга: вона дійсно була проти Жовтневої революції. Генеральна прокуратура достовірно встановила лише одне: в Леніна стріляла саме Фанні.

"Ми підняли протоколи допиту, оформлені в серпні 1918 року, - розповів прокурор-криміналіст Володимир Соловйов. - Головним же предметом вивчення став браунінг, який кілька десятиліть демонструвався на одному зі стендів музею Леніна, а потім зберігався в його фондах. Зброя збереглася в прекрасному стані і її вирішили випробувати. Балістичну експертизу проводили в одному з підвалів Лефортовської в'язниці. Зробили мікроскопічний аналіз патронів і гільз. Ретельно досліджували і єдину кулю. Вона кілька років перебувала в тілі Леніна, її витягли лише після його смерті. У результаті такого фахівці дійшли висновку, що в Ілліча стріляли саме з цього браунінга. Таким чином, у серпні 1918 року в Ульянова-Леніна стріляла саме Фанні Каплан".

Читайте також: Річниця загибелі принцеси Діани: 10 фактів про "королеву сердець"

Чутки про те, що Каплан дожила до глибокої старості слідство спростувало.

Василь Новіков, який дав можливість Каплан вистрілити в Леніна (спіткнувся, перегородивши йому шлях) запевняв слідчих, нібито зустрів свою спільницю на прогулянці в одній із пересильних в'язниць Свердловської області. НКВД підняв усі архіви, але слідів Каплан ніде не виявили.

Поет Дем'ян Бідний свідчив про те, що Фанні Каплан розстріляв матрос Балтійського флоту, комендант Московського Кремля Павло Мальков, а потім її труп спалили в залізній бочці прямо під вікнами Голови Раднаркому Леніна.