Геохіміки з Принстонського університету виявили, що в атмосфері Землі стало на 1 % менше кисню за останні 800 тисяч років.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПояснити причини цього процесу поки не виходить, стверджують автори дослідження, опублікованого в журналі Science.
Учені проаналізували зразки льоду, здобуті в Гренландії та Антарктиді, й знайшли в них бульбашки, за якими визначили співвідношення ізотопів кисню та азоту в минулому.
Дослідники називають дві можливі причини "витоку" кисню. Перша – це ерозія, у результаті якої оголюється ряд органічних сполук. Попереднє дослідження показало, що в результаті реакції з киснем ці сполуки "відтягують" його з атмосфери.
Читайте також: NASA зафіксувало входження метеоритів в атмосферу Землі (ВІДЕО)
Друга можлива причина – охолодження океану, в результаті якого мікроорганізми, які населяють його, почали активно споживати кисень. Однак учені не виключають, що до зниження рівня кисню могли привести інші причини.
Крім того, виявлено дивне протиріччя. Учені припускали, що у разі зниження рівня кисню в атмосфері має зростати рівень вуглекислого газу. Однак його показник за 800 тисяч років залишився майже незмінним.
За словами дослідників, розгадка цієї головоломки не тільки виявить механізми, що регулюють рівень кисню на Землі, а й певною мірою допоможе просунутися у вивченні ймовірності існування життя на екзопланетах.
Читайте також: Екологія мегалополісу: активісти знайшли рішення для киян
Атмосферний рівень кисню безпосередньо пов'язаний з еволюцією життя на нашій планеті. За різних геологічних епох його величина серйозно змінювалася через різні катаклізми. Наприклад, близько 300 мільйонів років тому концентрація кисню в атмосфері сягала 35 % (на цей час – 20,95 %), і такі умови добре підходили для життя гігантських комах. Різке зниження рівня кисню спричиняло перебудову екосистем.
Як повідомляв "Знай.ua", відразу три групи кліматологів провели дослідження, які підтверджують, що атмосфера Землі стала набагато світлішою саме зараз, а не за доіндустріальної епохи. Дослідження кліматологів спростували теорію про те, що саме люди і їхня діяльність зробили атмосферу мутною.