Сьогодні український письменник та волонтер Сергій Жадан зустрів свої 44 радісною звісткою – зовсім скоро світ побачить його нове дітище "Інтернат", в основу якого лягли спогади мешканця Луганська. Спогади з буремного 2014 року, коли на Схід прийшла війна…

У кожній книзі відомого іменинника можна знайти те, чого ви ніколи не почуєте від нього в інтерв'ю – реальний, не надуманий біль і страх за майбутнє своєї держави. Якщо уважно придивитися і почати читати між рядків, побачити можна багато: цілу низку уроків історії, які стануть у нагоді молоді.

Помилки молодості та прощання з СРСР

У своєму романі "Депеш мод" Жадан відвертий, як ніколи. Кожне слово нагадує: не завжди українська молодь була такою вільною у своїх думках та життєвій позиції. Колись ота залізна завіса позбавляла навіть змоги слухати якісну музику.

Популярні новини зараз
Нова війна, тепер космічна: астрономи розповіли, як НЛО прилетять боротися за воду Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям доступна нова грошова допомога: хто отримає понад 10 тисяч гривень Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною
Показати ще

А слухати кортіло, особливо, коли у тебе був магнітофон, що на той час вже значило чимало. Персонажі твору – звичайні хлопці, які невідомо яким чином вловили хвилі іноземного радіо і замість традиційних оркестрів і звичних мелодій вперше почули відомий гурт Depeche Mode.

Прозорий натяк нам усім: варто цінувати те, що країна прямує за європейським курсом і ми більше не знаємо про культурні обмеження. До слова, Depeche Mode вже неодноразово був у столиці і наші фанати вразили музикантів своєю відданістю.

Місто, якого не існує на карті

Ворошиловград (колишня назва Луганська, -ред.) – чи не найтяжча для сприйняття книга письменника,адже кожна подія ніби пережита ним самим.

"Вони приходять і відбирають те, що тобі належить" – головний месседж, який на жаль актуальний і сьогодні. За ці тексти йому присудили премію ВВС, взялися активно перекладати на різні мови: німецьку, польську, французьку.

Згодом Жадан вирішує презентувати "Ворошиловград" на Сході, але йому намагаються перешкодити. І побоювання обґрунтовані, адже вся книга наскрізь просякнута правдою про реалії Донбасу:

" У нас є інформація, на підставі якої можна стверджувати, що місцева влада навмисно перешкоджає проведенню заходів, котрі піднімають гострі суспільні проблеми. Підготовка до "Донбас-туру" Сергія Жадана почалася два місяці тому, коли Жадан ще був в Німеччині. Вже тоді провели зустріч з директором театру і досягли усних домовленостей з надання приміщення. А за тиждень до приїзду Жадана до Луганська, коли тур був анонсований у ЗМІ, а афіші розклеєні — плани адміністрації різко помінялися", - розповідав організатор туру Ярослав Мінкін.

Anarchy in the UKr та Луганський щоденник

Мабуть найбільш яскрава робота, що спирається на реальні факти. Автор показав ту частину України, про яку так багато пишуть у ЗМІ, але так мало знають про реальне життя людей у ній. Герой їде місцями, де бував Нестор Махно, звідси й красномовна назва.

Спочатку Жадан ставив за мету дослідити появу елементів анархізму, але потім побачив, як сюжет поступово переростає в щоденник, написаний луганчанином. Реалії справді не дуже приваблюють, головним чином суспільна позиція:

"Профспілки куплені, всі профспілки куплені, давно і повністю, всі-всі лідери профспілок давно куплені або мертві! Намотати тобі петлю на шиї і вибити з-під ніг старий конторський стілець! Так щоби всі бачили! щоби ніхто не міг оминути твою беззахисну тушу!".

Письменник за фахом, волонтер – за покликом серця

Жадан постійно їздить із концертами на передову. Його емоційний виступ у прифронтовому Маріуполі фанати запам'ятають надовго. Тоді він не стримався і просто розірвав на собі сорочку посеред сцени – настільки багато накипіло, настільки багато хотів сказати цим людям.

"Я сам з Луганської області. І мене завжди, як будь-якого нормального людини, тягне додому. А по-друге, мені здається, що в умовах воєнного конфлікту, люди, які там перебувають, їм потрібно якась підтримка. Їм потрібна участь, солідарність. Виступи там це підтверджують", - пояснював він.

Рік тому він вирішив віддати премію за книгу "Месопотамія", призначену президентом, на потреби дітей із Луганщини:

"Переконаний, що і представники влади, і представники суспільства в рівній мірі повинні нести відповідальність за те, що відбувається з нами усіма. Ми бачимо, що держава іноді, на жаль, не може (або не хоче) цю відповідальність нести. В такому випадку відповідальність перекладається на нас - тих, хто цю владу обрав. Саме тому ми з видавцями хочемо ще раз подякувати Вам за цю премію і передати її на потреби дитячих установ Луганської області", - зізнавався письменник.

Як повідомляв портал "Знай.ua", Сергій Жадан святкує 44-й день народження.

СохранитьСохранить