Якби уряд вчасно втрутилося у ситуацію на ринку ЗПГ, проблем з ресурсною базою не було б, упевнений експерт з питань енергетики, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.

За словами експерта, ситуація розвивалася з квітня нинішнього року, коли почалися проблеми з рухомим складом, а згодом — і з ресурсною базою.

"Я боюся, що з таким підходом до регулювання ринків Україна приречена на низку ресурсних криз. Це стосується й інших енергетичних ресурсів, тому що, по-перше, відсутня чітка державна політика в цій сфері, це питання до уряду та профільного міністерства. І по-друге, відсутня участь держави, коли така ситуація починає виникати. Невже знадобилося три місяці та заява президента й прем'єра для того, щоб Антимонопольний комітет якось зреагував на цю ситуацію?" — заявив Землянський в ефірі NewsOne.

На його думку, активна політизація нинішньої кризи вигідна тому, хто хоче зайти на досить цікавий та ліквідний український ринок.

"Тому, я думаю, ставилося завдання, по-перше, зайти на ринок, по-друге — підняти ціни від існуючих на той момент. Якщо у нас ціна на скраплений газ була близько 10-11 гривень, то зараз мова йде про те, що мінімальна ціна може опуститися до 14 гривень", — пояснив Землянський.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня "Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Експерт також прокоментував заяву народного депутата Сергія Лещенка про зачистку вітчизняного ринку ЗПГ.

"Пан Лещенко лукавить, він змінює об'єкти, говорить, що ринок зачищался, але ніяк не під "Протон" (Proton Energy Group S. A. — Ред.), тому що "Протон" вийшов і каже: хлопці, ми поставляємо третину палива на ринок, ми працюємо за довгостроковими контрактами, всі моменти можете перевірити: податки, як ми поставляємо, кому поставляємо, з ким у нас контракт. Тому, я думаю, мова йде не про "Протон". Тим більше прив'язувати сюди Медведчука, вибачте, смішно. У нас, як тільки виникає якась криза, одразу винні чи Медведчук, або Ахметов чи Коломойський, чи Фірташ, тобто хто завгодно тільки не уряд і не народні депутати", — звернув увагу експерт.

Землянський впевнений, що на ринку ЗПГ йде конкурентна боротьба, і нинішня ситуація до гібридних війн, про що заявив президент Порошенко, ніякого відношення не має.

"Це в першу чергу прорахунок уряду, який своєчасно не зреагував на ситуацію, Другий момент — це відсутність реальних ринкових важелів виробництва автомобільного газу всередині країни. Це два основні чинники, які впливають на ситуацію і до взаємин з Російською Федерацією не має взагалі ніякого відношення", — уточнив експерт.