Поки космічні зарплати міністрів та держслужбовців жваво обговорюють в Україні, у США існує внормована практика нарахування зарплат та бонусів для посадовців. Нижче наведено декілька фактів.

Всі заробітні плати чиновників будь-яких рівнів у США — це відкрита інформація, яку можна знайти онлайн щодо кожного службовця. Наприклад, президент країни отримує $400,000 на рік, віце-президент - $246,900 до вирахування податків, які в середньому складають 25%. Підвищення оплати праці можливе лише завдяки переходу у вищий "ранг" (Grade - GS) та "сходинку" (Step). Підняття на вищу сходинку відбувається кожні 1-3 роки.

Таблиця "рангів" і "сходинок" для Вашингтона та передмість, ілюстрація
Таблиця "рангів" і "сходинок" для Вашингтона та передмість, ілюстрація

За роботу у свята, а на державному рівні їх - 10, службовцям виплачують подвійну оплату за день роботи. 10% доплачують за роботу у неділю та в нічні години. У порівнянні з топовими приватними компаніями, зарплати у державному секторі нижчі. Наприклад, HR-менеджер у великій міжнародній FMCG-компанії Nestlé отримує в середньому $102,000 у рік. У державних структурах - $95,000. Водночас робота у державних структурах приваблює, передусім, стабільністю, кількістю вихідних, відносно високою пенсією та іншими бонусами.

Щодо рівня витрат у США, то за так званим "індексом Біг-Мака", Америка — у топі країн світу за рівнем цін. Водночас Україна — серед держав, де цей бургер коштує найменше. Це відображає загальний рівень цін на продукти харчування, оплату праці та оренду. Державні працівники мають від 13 до 26 робочих днів оплачуваної відпустки на рік, залежно від стажу, а також 13 днів лікарняного. Лише із 2020 року у чиновників з'явилась можливість мати 12 тижнів відпустки по догляду за дитиною.

Популярні новини зараз
Чи варто зберігати заощадження у доларах: експерти пояснили, чого чекати від курсу Пенсіонери отримають значну доплату до пенсії: кому і скільки добавлять найближчим часом Не лише електроенергія вдарить по гаманцю: яка комунальна послуга подорожчає з 1 червня Ви подивитесь на лічильники і не повірите очам: як прибрати кілька кубів до кінця місяця без порушень
Показати ще

Дональд Трамп, фото: slovoidilo.ua
Дональд Трамп, фото: slovoidilo.ua

Державні службовці мають гарне страхування життя та медичне страхування, що може бути кращим за провідні корпоративні пропозиції. Також чиновники мають пільги на використання громадського транспорту. У США широко поширена практика роботи з дому за виконання низки умов і зі згоди керівництва. Наприклад, за умови випадіння снігу.

Покарання за прогули, а особливо — подання неправдивої інформації про свою присутність на роботі, у державних службовців може бути вищою ніж у приватних компаніях. Така поведінка є найшвидшим шляхом до звільнення. У випадку, якщо Конгрес і президент не можуть дійти згоди щодо державного бюджету на наступний рік, то федеральний уряд не має фінансування, то більшість державних структур змушені закритися, і працівників відправляють у неоплачувану відпустку. А ті, хто мають статус таких, що виконують "критично важливі функції", як працівники служб безпеки в аепорортах, змушені працювати безоплатно. Пізніше їм виплачують компенсацію.

Володимир Зеленський і Еммануель Макрон, Голос
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон, Голос

Для порівняння, у Франції у 2019 зарплата президента до вирахування податків становила 15 140 євро в місяць. Платня прем'єр-міністра - 15 203 евро. Платня міністрів і держсекретарів в півтора раза менше - 10 100 євро і 9600 євро. Для депутатів передбачено платню в розмірі 7200 євро на місяць.

Базова зарплата депутата нижньої палати британського парламенту — Палати громад — у 2019 році складала 79 468 фунтів стерлінгів на рік, або 6620 фунтів стерлінгів на місяць. Посада прем'єр-міністра Великобританії в минулому році передбачала зарплату разом з доплатами 154 736 фунтів стерлінгів на рік, або 12 894 фунтів стерлінгів на місяць. Платня генерального прокурора за той же рік становила 193 371 фунтів, лідер Палати лордів отримав 208 720 фунтів. А зарплати, наприклад, міністра Кабінету міністрів, держсекретаря і лорда-канцлера були трохи меншими, ніж у прем'єр-міністра і становили 138 595 фунтів стерлінгів на рік.

Володимир Зеленський і Ангела Меркель, фото ОПУ
Володимир Зеленський і Ангела Меркель, фото ОПУ

Мінімальний розмір оплати праці в Німеччині у минулому році становив близько 1500 євро на місяць за 35-годинний робочий тиждень до вирахування податків. Середня зарплата в Німеччині - 37 873 євро в рік, або 3156 євро в місяць. Чиновники середньої ланки отримують в середньому 48 тис. євро в рік, або 4 тис. євро на місяць. Звичайний депутат німецького парламенту отримує зарплату в розмірі близько 9400 євро на місяць — без вирахування податків.

Зараз базовий оклад федерального канцлера складає 291 тис. євро на рік, або 24 300 в місяць. Плюс ця сума може збільшуватися на 25% коштом різних надбавок, бонусів і доплат. Федеральні міністри заробляють в середньому 20 820 євро в місяць.

Зарплати міністрів, ілюстрація
Зарплати міністрів, ілюстрація

Зарплати помічників депутатів у грудні 2019: фото: Страна
Зарплати помічників депутатів у грудні 2019: фото: Страна

Нагадаємо, Пристайко, Дубілет, Гончарук, Кулеба та інші: реальні зарплати міністрів показали у цифрах

Як повідомляв портал "Знай.ua", Милованов припинив скаржитися на "маленьку" зарплату і взявся за заступників: що цього разу не влаштовує міністра

Також "Знай.ua" писав, що помічники нардепів отримали у грудні 2019 зарплати понад 100 тисяч грн: документ