Урядовці Греції та Македонії остаточно ухвалили дату підписання угоди про зміну назви колишньої югославської республіки – документ набуде чинності вже в неділю, 17 червня.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторична угода
Підписання відбудеться у регіоні Преспес на кордоні Греції, Македонії та Албанії міністрами закордонних справ обох країн, на ньому будуть присутні глави урядів Греції та Македонії Алексіс Ціпрас і Зоран Заєв.
З початку 1990-х років, одразу після розпаду Югославії, Македонія веде суперечку з Грецією щодо назви. Грецька сторона Греція звернулася в ООН з претензією, що назва "Македонія" є суто грецьким етнонімом (так називається одна з областей країни). За рішенням ООН, офіційно нині Македонія носить назву "Колишня Югославська Республіка Македонія".
Три роки тому колишній прем'єр-міністр країни Нікола Груєвскі заявив, що Македонія готова до переговорів про зміну назви, можливі варіанти можуть бути винесені на референдум.
Кілька днів тому Заєв підтвердив, що новим конституційною назвою Республіки Македонія стане "Північна Македонія". За його словами, воно узгоджене з Грецією, яка заперечувала проти нинішнього найменування республіки.
Дивіться: Македонія домовилася із Грецією про перейменування країни
Реакція НАТО
Нещодавно Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Федеріка Могеріні зазначили, що підтримують домовленість Македонії та Греції про зміну назви першої.
"Ця історична угода є підсумком багаторічної наполегливої дипломатії та готовності цих двох лідерів вирішити спір, який занадто довго турбував регіон", – підкреслив Столтенберг.
Могеріні в свою чергу додала, що це можна вважати спільним досягнення лідерів двох країн та їх команд, але насамперед воно належить усім громадянам обох країн і Європи в цілому. Крім того, Рада ЄС схвалить рекомендацію Єврокомісії щодо відкриття переговорів про вступ до Євросоюзу з Македонією в червні.
Македонське питання
суперечка про належність історичної спадщини, території та населення історичної області Македонії. Македонське питання постало після остаточного розпаду Османської імперії наприкінці 19 — на початку 20 століття.
На сучасному етапі Македонське питання залишається досить гострим і безпосередньо стосується трьох європейських держав: Болгарії, Республіки Македонії та Греції. Відносини між останніми двома вкрай напружені. В 2017-18 роках ці дві країни почали стрімко наближатися до вирішення суперечки щодо назви Македонії.
Дивіться: У македонській столиці Скоп’є протестували через перейменування країни
Як повідомляв портал "Знай.ua", президент Франції Еммануель Макрон після Brexit готує масштабні зміни в ЄС.