Урядовці Греції та Македонії остаточно ухвалили дату підписання угоди про зміну назви колишньої югославської республіки – документ набуде чинності вже в неділю, 17 червня.

Історична угода

Підписання відбудеться у регіоні Преспес на кордоні Греції, Македонії та Албанії міністрами закордонних справ обох країн, на ньому будуть присутні глави урядів Греції та Македонії Алексіс Ціпрас і Зоран Заєв.

З початку 1990-х років, одразу після розпаду Югославії, Македонія веде суперечку з Грецією щодо назви. Грецька сторона Греція звернулася в ООН з претензією, що назва "Македонія" є суто грецьким етнонімом (так називається одна з областей країни). За рішенням ООН, офіційно нині Македонія носить назву "Колишня Югославська Республіка Македонія".

Три роки тому колишній прем'єр-міністр країни Нікола Груєвскі заявив, що Македонія готова до переговорів про зміну назви, можливі варіанти можуть бути винесені на референдум.

Популярні новини зараз
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Кілька днів тому Заєв підтвердив, що новим конституційною назвою Республіки Македонія стане "Північна Македонія". За його словами, воно узгоджене з Грецією, яка заперечувала проти нинішнього найменування республіки.

Дивіться: Македонія домовилася із Грецією про перейменування країни

Реакція НАТО

Нещодавно Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Федеріка Могеріні зазначили, що підтримують домовленість Македонії та Греції про зміну назви першої.

"Ця історична угода є підсумком багаторічної наполегливої дипломатії та готовності цих двох лідерів вирішити спір, який занадто довго турбував регіон", – підкреслив Столтенберг.

Могеріні в свою чергу додала, що це можна вважати спільним досягнення лідерів двох країн та їх команд, але насамперед воно належить усім громадянам обох країн і Європи в цілому. Крім того, Рада ЄС схвалить рекомендацію Єврокомісії щодо відкриття переговорів про вступ до Євросоюзу з Македонією в червні.

Македонське питання

суперечка про належність історичної спадщини, території та населення історичної області Македонії. Македонське питання постало після остаточного розпаду Османської імперії наприкінці 19 — на початку 20 століття.

На сучасному етапі Македонське питання залишається досить гострим і безпосередньо стосується трьох європейських держав: Болгарії, Республіки Македонії та Греції. Відносини між останніми двома вкрай напружені. В 2017-18 роках ці дві країни почали стрімко наближатися до вирішення суперечки щодо назви Македонії.

Дивіться: У македонській столиці Скоп’є протестували через перейменування країни

Як повідомляв портал "Знай.ua", президент Франції Еммануель Макрон після Brexit готує масштабні зміни в ЄС.