На російського вчителя завели вже п'ять справ через вірші про Україну, а цькування ФСБ дійшло до того, що знайомі бояться вітатися з ним за руку, - пише politeka.

На початку березня 2014 року 41-річний викладач німецької та французької мов середньої школи в місті Кроми (Орловська область РФ) Олександр Бившев опублікував на своїй сторінці у ВКонтакте вірш під назвою «Українським патріотам».

У цьому творі Бившев несхвально відгукнувся про дії російських військових, що з'явилися на території Криму. Пізніше він пояснив, що не міг не відреагувати на приєднання Криму до Росії, оскільки його мати родом зі Східної України, та й він сам провів там дитинство.

"Крім того, що я вчитель, я ще й громадянин, у мене є позиція, і я через вірш висловив її на сторінці своєї соціальної мережі", - говорить Бившев.

Популярні новини зараз
ПриватБанк скасував плату за важливу послугу: до кінця року не візьмуть жодної копійки Гороскоп на тиждень 6-12 травня для всіх знаків Зодіаку: труднощі Близнюків, союзники Скорпіона та успіхи Риб Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись
Показати ще

У травні 2014 року прокуратура Кромского району Орловської області порушила проти нього кримінальну справу за 282-ю статтею КК РФ, звинувативши його в розпалюванні ненависті і ворожнечі. Свідками звинувачення виступали в тому числі його власні учні.

"Я на уроці розповідав дітям, що на Україні було прийнято до батьків звертатися на "ви". І говорив, мовляв: вчіться поваги до старших. А на суді ці розповіді школярів суддя інтерпретувала так, що я скидав лобами росіян і українців", - розповідає Бившев.

У лінгвістичній експертизі, зробленій на замовлення слідства, у вірші «Українським патріотам» знайшли ознаки екстремізму. Суд замовив ще одну експертизу в московській Гільдії лінгвістів-експертів по документаційних та інформаційних суперечках. Фахівець цієї гільдії Михайло Горбаневский розповів, що вірш Бившева він і його колеги змогли трактувати мінімум чотирма способами, але жоден з них не містив ознак екстремізму.

Тим не менше, суд визнав Бившева винним, призначив йому триста годин виправних робіт і на два роки заборонив йому займатися викладацькою діяльністю. Бившев повністю відбув покарання - наводив порядок на Кромскому кладовищі і підмітав міські околиці. У 2015 році в статтю 331 Трудового кодексу РФ внесли поправку, за якою судимі за екстремізм довічно позбавляються права викладати.

Вирок Бившев намагається оскаржити в Європейському суді з прав людини. В наступному вірші Бившева складу злочину не знайшли. Але внесли автора до федерального списку терористів і екстремістів.

У червні 2014 року Бившев опублікував на своїй сторінці у «ВКонтакте» ще один вірш під назвою «Українські повстанці». У ньому описується абстрактний бій за участю російських і українських солдатів, причому автор скоріше симпатизує останнім.

Прокуратура Кромского району Орловської області спробувала порушити проти Бившева кримінальну справу все з тією ж 282-ю статтею. У Бившева вилучили ноутбук - поліцейські пояснили йому, що це необхідно, щоб «запобігти подальшим злочинам». Кромський районний суд в «Українських повстанців» екстремізму не знайшов, в порушенні справи відмовив і навіть присудив колишньому вчителю п'ять тисяч рублів в якості компенсації за моральну шкоду.

Бившев каже, що гроші надійшли йому на рахунок, проте зняти їх він не може. 29 вересня 2015 року Росфінмоніторинг вніс Бившева в список діючих екстремістів і терористів Росії - під номером 1754.

"Як тільки людині пред'являють звинувачення в екстремізмі, співробітники органів зобов'язані тут же повідомити про це в Росфінмоніторинг. І ті блокують рахунки обвинуваченого. У випадку з Бившевим йому повинні були розблокувати рахунок після того, як він відбув покарання у першій справі, яке йому пред'явили. Але розморозити рахунок не встигли навіть, тому що йому тут же висунули друге звинувачення, а потім і інші", - пояснює адвокат Бившева Володимир Сучков.

За третій вірш на Бившева порушили справи відразу за двома статтями КК РФ.

17 січня 2017 року Слідчий комітет по Орловській області завів на Бившева ще одну кримінальну справу за 282-ю статтею - через опублікований ним у 2015 році «ВКонтакте» вірші «На незалежність України». Суд у цій справі ще триває.

У лютому 2018 року проти Бившева завели четверту кримінальну справу. Його звинуватили в перешкоджанні правосуддю і попереднім розслідуванням по 294-й статті КК РФ. Цю справу, вважає адвокат Бившева Володимир Сучков, порушили через те, що його підзахисний публікував на своїй сторінці у «ВКонтакте» розповіді про те, як проходять судові засідання, і давав інтерв'ю журналістам.

Крім того, Бившев розповів, що до нього і до його сусідів без попередження приходили співробітники ФСБ - «поговорити». П'яту справу проти Бившева завели ще за два вірші, де він повідомляв, що його «ліберальний ніс опух від смороду».

2 квітня 2018 року на сайті Слідчого комітету по Орловській області з'явилося повідомлення про те, що проти Бившева порушено нову - вже п'яту за рахунком - кримінальну справу, знову по 282-й статті.

У прес-релізі орловського Слідкома сказано: «За даними слідства, у вересні 2017 року невстановлена особа розмістила на сайті "Орлець" для загального публічного ознайомлення два вірші, в текстах яких містяться висловлювання зневажливого характеру по відношенню до певної нації», - йдеться на сайті.

У прес-службі відомства підтвердили, що «невстановленою особою», про яку йдеться на сайті, є саме Бившев. Мова про два його вірші «Російський дух» і «Могутня купка», присвячених несприятливій екологічній ситуації в Росії. Бившев сказав, що побачив це повідомлення вранці 3 квітня, проте офіційно звинувачень йому ще не висували.

За словами Бившева, люди в Кромах його цураються і намагаються відкрито - «при свідках» - не висловлювати йому підтримку.

«Люди бояться навіть за руку зі мною вітатися, всі залякані. Дійшло до того, що коли я приходжу в фотоательє і прошу відксерити якісь документи - мені відмовляють, бояться, що стануть співучасниками моїх "злочинів"», - розповідає Бившев.

За його словами, всюди в місті йому відмовляють в прийомі на роботу. Зараз Бившев знаходиться під підпискою про невиїзд, доглядає за своїми літніми батьками і живе на їхню пенсію.

Поет Олександр Бившев. Інтерв'ю Олександру Сотнику

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що проукраїнський активіст розповів про жахи кримської в'язниці.