Десятки тисяч свіжих блакитних озер з'являються на поверхні льодовиків Антарктиди, що свідчить про початок загибелі льодовика, в результаті глобальної зміни клімату.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Подібні процеси багато років тому були помічені на протилежному боці Світу, в Гренландії, і призвели до колапсу: тала вода, просочуючись у тріщини і мікротріщини, підтоплює льодовик зсередини і служить мастилом, що полегшує ковзання його частин і загальний розвал.

Через це швидкість танення льодовиків у Гренландії збільшується - тільки між 2011 і 2014 рр. вони втратили більше трильйона тонн маси.

На цей раз тривожні яскраво-блакитні плями води стрімко множаться на поверхні великого льодовика Лангховде поблизу східного узбережжя Антарктиди, що виходить у напрямку до Африки.

Популярні новини зараз
Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Продасте за 8000 гривень: колекціонери влаштували полювання на особливі 5 копійок Зайвий раз не помиєшся: з 1 травня піднімають ціни на водопостачання – скільки заплатимо Штрафи від 3,5 тисяч гривень: "Газмережі" попередили власників газових плит та колонок
Показати ще

Згідно з даними вчених, загальна кількість озер, що виникали в літні сезони 2000 - 2013 рр., сягла майже 8 тисяч - і з тих пір зростання тільки прискорюється. Число каналів, залишених талою водою на поверхні, склало 855, причому йшли вони на глибину більше 18 км від краю льодовика.

Цей процес виявився тісно пов'язаний з літньою температурою, і в найбільш спекотні за цей період роки (2012-й і 2013-й) кількість озер була максимальною.

"Подібність між спостереженнями на гренландському і антарктичному узбережжі дозволяють припустити розвиток у них аналогічних процесів танення, стікання льоду і розпаду льодовика", - підсумували вчені.

Безумовно, поки рано говорити про повну загибель льодовиків Антарктиди, однак швидкість змін вражає. Південний континент завжди сприймався як далекий від населених людьми регіонів, "острівець спокою", але тепер змінилося і це.

Підготувала: Ася Рябошапка