Можливо, Україні вдалося б уникнути конфліктів останніх років і втрати територій, якби перші особи країни прислухалися до думки В'ячеслава Чорновола про федеративний (земельний) устрій. Зараз Україна на роздоріжжі, і тільки народ може вирішити, якою бути Україні. Таку думку висловив політолог Володимир Воля, повідомляє From-ua.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІдея існування України у вигляді федерації земель обговорювалася за часів УНР, а також в період відновлення державного суверенітету нашої після розвалу СРСР, нагадав експерт. На його думку, ті, хто критикує Медведчука за ініціативу про федеральний устрій України, фактично створюють передумови для можливої реалізації цієї ідеї на практиці.
"Це і децентралізація, схожа на легкий по суті варіант федералізації. Це і схильність органів місцевого самоврядування приймати рішення, які виходять за межі їх компетенції. Проти унітаризму працюють перейменування всупереч думці громадян, а також політичні десанти з одних регіонів в інші (під час виборів і для проведення акцій). Це і економічні проблеми. Але це не найголовніше. Якщо осінньо-зимовий загострення політичної боротьби в Україні призведе до чергового "повстання", то його організатори самі підштовхнуть Україну до тій чи іншій формі федералізму. Такий сценарій не гарантований, але виключати його не варто ", - вважає політолог.
Як вважає Воля, федералізм не є загрозою для суверенітету, оскільки виключає передачу регіонам невідчужуваних суверенних прав центральної влади.
"Так, він може містити політичний ризик, що якісь з регіональних еліт згрупуються і в майбутньому можуть вдатися до якихось місцивих "зоряних" проектів. Разом з тим, якщо загострення внутрішньополітичної кризи може поставити нашу країну перед вибором "меншого зла" ", - підкреслив експерт.
Він також пояснив, як слід розуміти федералізацію, яку пропонує Медведчук.
"Це велика самостійність для українських регіонів у рамках єдиної держави з єдиною столицею, єдиною вертикаллю виконавчої влади, однією Верховною Радою і одним урядом. Все це не містить ознак посягань на невідчужувані суверенні права центральної влади. І наскільки зрозуміло із заяв Медведчука в ЗМІ, мова йде про більш "централізовані" моделі федералізму, ніж у США, де штати мають широкі повноваження в сфері законодавства", - підсумував експерт.