Причин для звільнення міністра АПК накопичився цілий оберемок. Він провалив приватизацію ДП "Укрспирт", через чого різко виріс "чорний" ринок фальсифікату. Міністру також закидають махінації на земельному ринку. А ще він "чужий" в команді прем'єра.

Розпочата з блиском трохи менше року тому кар'єра міністра Тараса Кутового, може закінчитися в будь-який момент. Незважаючи на широко розрекламований імідж політика-реформатора, аграрний міністр так і не зміг втілити в життя одну з реформ. Всі вони залишилися на стадії розмов. І це зіграло злий жарт у кар'єрі молодого чиновника.

Погорів на спирті

Схоже, вирішальний, скандал навколо діяльності Тараса Кутового свого піку набрав на початку лютого. І він цілком може стати останньою краплею в питанні рішення про відставку міністра. Мова йде про ситуацію на ринку спирту. Зокрема, про невмілу політику в управлінні ДП "Укрспирт". Що призвело до серйозного зростання ринку фальсифікату і навіть до низки смертей українців від неякісного алкоголю.

Оскільки адекватної відповіді, хто винен у ситуації, родичі загиблих і ті, хто дивом залишився в живих, не отримали – люди вийшли з протестом. Вони склали петицію, в якій вимагають провести повноцінне розслідування і знайти винних, а також позбавити посад чиновників, які допустили це. У тому числі йшлося і про вимогу відставки Тараса Кутового, чиє міністерство курирує галузь.

Популярні новини зараз
В українців залишилося кілька годин: дзеркальна дата 24.04.2024 допоможе вам виконати бажане, правила Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Українцям доступна нова грошова допомога: хто отримає понад 10 тисяч гривень
Показати ще

Відповіді від влади поки немає. Але ситуація на ринку спирту загострюється вже давно. Оскільки державне підприємство є монополістом, його поведінка на ринку викликає обурення багатьох. Так з початку року "Укрспирт" підняв вартість своєї продукції для виробників алкоголю на 20%.

"В результаті безграмотної політики міністра АПК Кутового на управлінські посади в "Укрспирті" були призначені люди без конкурсу з сумнівною репутацією. Вони безграмотно і неефективно використовують державні кошти, купуючи сировину за завищеними цінами, при цьому без підстав підвищують відпускну ціну на спирт. У підсумку за це буде розплачуватися споживач. Не дивно, що споживачі шукають дешевий алкоголь на тіньовому ринку... Через зловживання "Укрспиртом" монополією сьогодні зупинилася робота найбільших підприємств. Держава недоотримає податки, працівники підприємств втратять роботу, а тіньовий ринок буде процвітати", - заявив Олексій Задорожний, директор Асоціації "Легальних виробників алкоголю".

Результат непрофесійного підходу призвів до досить поганих результатів. Навіть сам міністр говорить про те, що 40% горілки на вітчизняних прилавках вироблено з контрафактного спирту. При цьому експерти вказують на те, що самі ж підприємства, які входять до "Укрспирту" цілеспрямовано занижують офіційне виробництво і більшу частину продукції продають нелегальними партіями.

У результаті заводи держпідприємства з негативними показниками стають тягарем для держбюджету. Хоча могли б приносити величезні кошти країни. Все це, як запевняють фахівців, є логічною ланкою на шляху приватизації "Укрспирту".

"Моя мета – підготувати їх до продажу і передати на приватизацію у Фонд держмайна. Один приклад: Україна і Білорусь – єдині в світі країни з монополією в спиртовій галузі. Тільки в минулому році тіньовий обіг спирту перевищив 6 млрд грн. Приватизувати ДП "Укрспирт". Якщо моїй команді вдасться це зробити, ми однозначно увійдемо в історію...", - говорив Тарас Кутовий в інтерв'ю ЗМІ.

Вартість підприємства сам міністр оцінює в діапазоні від 200 до 400 млн. доларів. Але продати за такі гроші "проблемне" майно у держави навряд чи вийде. Адже навмисне або через нерозуміння, міністр Кутовий робить все, щоб підприємство стало проблемним, менш привабливим для інвесторів і, в підсумку знецінилося.

Багато питань виникає і щодо схеми приватизації, придуманої в Мінапк. Приватизація повинна пройти наступним чином: ліквідні заводи продадуть виробникам алкоголю. Але при цьому їм на 5-6 років встановлять квоти на виробництво спирту, щоб загальний обсяг не перевищував 19 млн. дав у рік.

Таке штучне обмеження обсягів виробництва може зробити підприємство непривабливим для покупців. У результаті його придбає той, хто зможе "законсервувати" на 5-6 років вкладені інвестиції або в підсумку змінити правила. У будь-якому випадку, це може бути саме той, під кого і готують приватизацію.

Питання з відставкою практично вирішене

З підтвердженням того, що саме ситуація з "Укрспиртом" стане причиною відставки міністра Кутового виступив і політолог Дмитро Джангіров. Зокрема він заявив, що один з нардепів провладної депутатської групи повідомив йому про кадрове "лущення", яке готується в Кабміні.

"В перших рядах "на вихід" опинилися глави Мінінфраструктури Володимир Омелян та Мінапк Тарас Кутовий. За інформацією джерела – вже почали торгуватися "ф'ючерси" на ці посади, а ініціатором відставок виступає прем'єр-міністр", - повідомив політолог.

Згідно з озвученою інформацією, обидва міністра "чужі" для прем'єр-міністра люди, нав'язані коаліцією, у них немає досягнень на своїх постах, але, зате, тягнеться шлейф публічних скандалів, що серйозно псує імідж уряду.

"Що ж стосується Тараса Кутового, його відверта і, навіть, відкрито задекларована в інтерв'ю "Європейської правді" нездатність припинити виробництво контрафактного спирту на підприємствах підконтрольного йому Держхолдингу "Укрспирт", неминуче вивела його у "топи" списку "втрат молодих реформаторів", - повідомило джерело.

Земля додала анти-рейтигну

Окремою главою в історії міністра Кутового стоїть земельне питання. Як тільки він вступив на посаду – пообіцяв реформувати ринок землі. Він виступає за продаж земель. І повинен був підготувати законодавство до цього. Але ринок так і не стартував. Як власне і формула міністра "3+5".

Три пріоритети: державна підтримка фермерів, реформа держпідприємств, чесний і прозорий обіг землі. Крім того, п'ять напрямків: розширення ринків збуту, органічне виробництво та нішеві культури, розвиток сільських територій, зрошення та безпеку харчових продуктів.

Втім, ще влітку ЗМІ повідомили, що "свій" земельний ринок Тарас Кутовий вже відкрив. Були оприлюднені документи, з яких видно, що три наближених до міністра директори фірм отримали право оренди на ділянки землі загальною площею 4,143 тис. га. Швидше за все, їх продадуть.

У зловживаннях на земельному ринку звинуватила міністра і нардеп Олександра Кужель: "Незважаючи на те, що в країні діє мораторій на продаж землі, по регіонах йде прихована приватизація, захоплення землі через договори емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою – ред). У мене є приклад, коли величезна кількість державної сільськогосподарської землі через райадміністрацію передана в приватні руки на 49 років з правом застави та правом першочергового викупу. Поки ми говоримо про якийсь ринок, вони, користуючись тим, що йде війна і людям не до цього, нишком, займаються рейдерством пайової землі громадян та державної землі. Ось в тому числі за це, я вважаю, Кутовий повинен піти у відставку".

Те, що рішення про відставку готове практично завершений факт. Питання залишається тільки в термінах. Експерти припускають, що це може бути кінець лютого або березень. Але про можливих кандидатів на цю посаду поки мови не йде.