Чому місцеві вибори в Маріуполі не відбулися і чи будуть чесними наступні, в інтерв'ю "Знай" пояснює керівник організації "Новий Маріуполь" та політолог Марія Подибайло.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися- В чому була проблема маріупольських виборів на самому початку?
- За півтора тижні до виборів ЦВК раптово змінює склад територіальної комісії. Від Опозиційного блоку стає п'ять чоловік і 11 чоловік разом від інших партій. Головою стає людина від так званої партії "Нова держава", а насправді - це технічна партія Опозиційного блоку, співробітниця "Метінвесту". Діє просто по методичці: коли хоче скликає засідання, коли хоче - відкликає.
Із самого початку територіальна комісія наполягала на тому, щоб друкувати бюлетені в іншій типографії, не в типографії "Метінвесту". Тим більше, що пропозиції були.
Те, що ЦВК працює на боці Опозиційного блоку було теж зрозуміло. Будь-які скарги, які подавались, навіть із фіксаціями, все відхилялося. І коли стало зрозумілим, що більшість комісії прийме рішення друкувати бюлетені в іншій типографії, ЦВК раптово вночі без причин виводить сім чоловік із комісії. Мовляв, за прогули. Інша частина територіальної комісії приймає рішення друкувати бюлетені на Метінвесті. Це означало, що Опозиційний блок готує фальсифікації.
Головою нової комісії стає Ірина Юрина (директор швейної фабрики, підрядника "Метінвесту"). Перед тим як ставити будь-яке питання на голосування чи прийняти його, вона з кимсь постійно радилась. Розглядала тільки ті питання, які їй треба були. Решту просто не ставила. ЦВК постійно ігнорувало всі наші скарги. Конкретно Охендовський, голова ЦВК.
Бюлетені друкують 17 жовтня, без будь-яких спостережень. Коли ми прийшли до типографії поцікавитися що відбувається, стояли три кордони міліції в касках і з щитами. Нікого не пускали, ні чинних депутатів, ні кандидатів у мери. Там був заступник губернатора, начальник обласної міліції, мер. Почався мітинг.
На типографії ми провели три доби. Бюлетені теж три доби валялися без охорони у приміщенні, де хто хотів - той і заходив. Ясна річ, що в таких умовах вибори не могли відбутися.
- В останній тиждень перед виборами була інформація, що Порошенко здав Маріуполь Опозиційному блоку.
- Це говорить про те, що є домовленості. Губернатор Жебрівський із самого початку виступав проти проведення виборів. По всіх містах відмінили, а у Сєвєродонецьку і Маріуполі, де є найбільші інтереси Ахметова, вибори залишили. Далі нам пробували пояснити, що вибори мають відбуватися за будь-яку ціну, бо цього вимагають наші європейські і американські партнери. Але Ян Томбінський недавно сказав, на їх думку, команда президента прикривається партнерами там, де їй зручно.
Тому все говорить про те, що є якісь домовленості по інтеграції тимчасово-окупованих територій Ахметовим. У маріупольців про це не запитали, хоча у місті жити нам. Ми ж не піддослідні мишки, щоб над нами експерементувати.
Читайте також: У Маріуполі голову ЦВК перевіряють на причетність до зриву виборів
- Якщо вибори у Маріуполі відбудуться всередині листопада, то чи будуть вони чесними?
- Тепер вже будуть. Всім зрозуміло, що сюди треба їхати спостерігачем. Ця ситуація, коли Опозиційний блок не зміг зробити те, що хотів, стала для них справжнім ляпасом. Ніколи у цьому місті їм так не плювали в обличчя. Вони завжди робили що хотіли, а тепер не вийшло. Це для них приниження.
- Хто є наймовірнішим мером?
- Два прохідних мери Вадим Бойченко та Юрій Тернавський. Але Бойченко на другому місці. Думаю, виберуть Тернавського. Він допомагав втримати місто у свій час.