Процедура приєднання до електромереж значно впливає на рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business, який складає WorldBank на щорічній основі. У цьому аспекті найбільш проблемними питаннями є висока вартість підключення до електромереж для бізнесу і довгий час підключення. Про це заявив координатор Комітету з енергетики Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Євген Скульський.

Сьогодні кожен бізнес-клієнт при підключенні платить окремо тариф НКРЕКП на приєднання потужності і вартість лінійної складової — мереж, які необхідно прокласти до об'єкта. Тариф на нестандартне приєднання в кожному регіоні різний. Зокрема, у Дніпрі він становить 1,23 тис.грн /кВт, у Києві – 1,6 тис. грн/кВт.

Голова енергетичного комітету ЄБА вважає, що вирішити це питання можна, знизивши вартість приєднання за рахунок тарифу на потужність. Реалізувати це можна, якщо закласти гроші в інвестиційні програми операторів системи розподілу для модернізації та посилення підстанцій, що дозволить зняти фінансове навантаження зі споживача.

Для цього необхідно забезпечити достатній обсяг інвестицій в модернізацію електрообладнання активів операторів системи розподілу. НКРЕКП необхідно переглянути ставку повернення інвестицій в існуючі активи ОСР і підвищити її з 3% до не менше 6%.
"Це дозволить знизити тариф на нестандартні приєднання до 46% в середньому по країні. Для розуміння, наприклад, підключення в Дніпрі буде коштувати не 1,23 тис. грн / кВт, а близько 660 грн / кВт", - вважає Скульський.

Також Скульський зазначив, що довга процедура погоджень в місцевих органах державної влади, земельному кадастрі, державному архітектурному бюро, збір великої кількості документів і необхідність багаторазових візитів до оператора системи розподілу іноді розтягують процес підключення до декількох років. Відомі випадки, коли бізнесмени підключали великі промислові об'єкти 3 роки, а більшу частину часу витрачали на збір документів та отримання дозволів.

Крім того, стан енергетичної інфраструктури в Україні залишає бажати кращого. Іноді необхідно протягнути сотні метрів електромереж, щоб отримати прописану в проекті потужність. Наприклад, вартість приєднання торгового центру в Києві становить 3,2 млн грн. Понад мільйон гривень з цієї суми становить тариф на потужність, а близько 2 млн грн — вартість лінійної складової.

Популярні новини зараз

Зраджена Тарзаном Наташа Корольова виставила тіло напоказ: "Роздягнуся догола"

Прогноз погоди на зиму і осінь в Україні ошелешив – замість снігу дощі та "бабине літо"

Аліну Гросу після розлучення помітили з чоловіком, старшим за неї і букетом квітів: "Я щаслива!"

Наречена зробила коханому зворушливий подарунок на весілля: "У цій дівчині б'ється серце твого брата"

Показати ще

"Тому відхід від старої бюрократизованої системи, перехід до світових практик документообігу та надання дозволів буде позитивним сигналом готовності країни підвищувати інвестиційну привабливість країни", - зазначає Скульський.

Водночас рейтинг Doing Business враховує такі показники як доступ до кредитів, Міжнародна торгівля, реєстрація майна та приєднання до електромереж. Тому, щоб поліпшити позиції України в цьому рейтингу, зараз важливо особливу увагу приділити саме умовам і вартість підключення до електромереж.

Нагадаємо, прийняті НКРЕКП ставки стимулюючих RAB-тарифів для операторів систем розподілу на рівні 3% для "старих" і 16,74% для "нових" активів — не приведуть до миттєвого і значного зростання доходів обленерго, оскільки мінімально покривають витрати на відновлення виробничої бази.