Формули ціноутворення на енергетичне вугілля «Роттердам+» і на природний газ – «Амстердам+» за своєю суттю ідентичні і засновані на єдиному принципі, проте держава одну з них розслідує, а другу вважає зразковою.

Про це в ефірі програми «Час Голованова» на телеканалі «Україна 24» заявив перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко.

"Вже довгі роки, мінімум останні 4 роки, "Нафтогаз" нам продає газ за такою ж формулою. Був до цього німецьке місто Дюссельдорф, рік тому став Амстердам. Ось від Амстердама до Роттердама, не знаю, по-моєму, кілометрів 50-100. Чому одна формула, ви вважаєте її злочинною, а іншу формулу ви продовжуєте вважати не просто зразком, а, більш того, вона ще у нас і зафіксована в меморандумі з МВФ», - заявив Кучеренко.

За його словами, причина такого вибіркового підходу в " повній відсутності логіки, юридичної культури і чистоти в діях уряду».

Також він додав, що упереджений підхід правоохоронців до ідентичних за своєю суттю формул свідчить про їх непрофесіоналізм.

Популярні новини зараз
Колишня зірка "Квартал 95" Олена Кравець знищила дочку лише однією фразою: навіть психолог не допоміг Плювання в спину та глузування: у ТЦК скаржаться на неприязнь цивільних Доплати за стаж у 2025 році: хто з пенсіонерів потрапив до "списків" на підвищення ПриватБанк виплатить клієнтам по 2500 грн: хто може отримати
Показати ще

"Ось така у нас колізія і замкнуте коло, з якого добре б вже вискочити, але якось поки оптимізму у мене немає з приводу вискакування з цього замкнутого кола»,-додав Кучеренко.

Нагадаємо, формула " Роттердам»" діяла в 2016-2019 роках для визначення ринкової вартості енергетичного вугілля при розрахунку прогнозної оптової ціни на електричну енергію. Вона передбачала ціну на європейському хабі в портах "Амстердам-Роттердам-Антверпен" плюс вартість доставки в Україну. Формула автоматично припинила дію з 1 липня 2019 р.з набранням чинності Закону «Про ринок електроенергії».

У 2017-2020 рр. ціни на природний газ для населення визначалися за аналогічним принципом імпортного паритету-ціна на газовому хабі в Європі плюс вартість доставки. З 2017 по 2019 р.діяла формула «Дюссельдорф+» з прив'язкою до німецького хабу NCG, з 2020 р. – так звана формула «Амстердам+», заснована на нідерландському хабі TTF. Після 1 серпня 2020 р.уряд безпосередньо не регулює ціни на газ для населення, проте прив'язка до принципу «хаб+» зберігається.

Навесні 2017 р., через рік після введення формули «Роттердам+» і після медіа-кампанії проти неї, НАБУ відкрило за цією формулою розслідування. Воно тривало 3,5 роки і було закрито 27 серпня 2020 р.через відсутність складу злочину.

25 вересня Вищий антикорупційний суд підтвердив, що у справі немає доказів вини підозрюваних і прокуратура закрила справу обґрунтовано у повній відповідності з кримінально-процесуальним кодексом.