Погашення боргів перед інвесторами в «зелену» енергетику є першочерговим завданням для уряду та президента. Про це в ефірі каналу Україна24 заявив лідер радикальної партії Олег Ляшко.

Ексдепутат нагадав, що попри підписаний між Урядом та інвесторами в галузь ВДЕ меморандум про взаєморозуміння та зниження «зеленого» тарифу, на яке інвестори добровільно погодились, держава продовжує не виконувати взятих на себе зобов’язань щодо погашення боргів перед «зеленою» генерацією.

«По сьогоднішній день людям грошей не платять, по закону передбачено погашення 40% заборгованості в цьому році, але вони досі не сплачені ці гроші. Оплата за надану «зелену» електроенергії йде з затримкою в 1,5-2 місяці», - розповів Ляшко.

Він також звернув увагу – інвестори вже почали звертатися за захистом своїх прав до судів, зокрема й до міжнародних. Та наголосив: Україна програє в суді ці справи і змушена буде виплатити значні компенсації інвесторам.

Тому, на його думку, влада має негайно вирішити проблему заборгованості перед інвесторами в галузь ВДЕ.

Популярні новини зараз
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Показати ще

«Я вимагаю від президента, від уряду негайних дій по вирішенню цих глобальних проблем, які впливають на життя кожного українця», - заявив Ляшко.

Як повідомлялося, в червні профільні асоціації зеленої енергетики і Кабінет міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною радою закону №810-IX (вступив в силу 1 серпня).

Документ передбачав зниження "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС - на 7,5% вже з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 млрд грн). 40% від цієї суми Гарпок повинен погасити вже в четвертому кварталі 2020-го року.

Закон передбачає, що 20% виробленої зеленої електроенергії в Україні має оплачуватися з бюджету, а також борги можуть погашатися шляхом кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

Станом на початок листопада, за даними "Гарантованого покупця", за вересень виплачено близько 93% від потрібної суми за "зелену" електроенергію, за 20 днів жовтня - всього 7%. Одночасно зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається.

4 листопада Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт №4119 «Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік», в якому, в тому числі мова йде про надання державних гарантій компанії «Укренерго» для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. Відповідний був переданий до другого читання за скороченою процедурою.
Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Денису Шмигаль з заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання щодо погашення боргів перед ними.

За даними з судових реєстрів, вже понад 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансова криза в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.