Депутатів закликали не підтримувати законопроект, що встановлює плату за передачу при експорті електроенергії як такий, що протирічить законодавству ЄС та може мати негативний вплив на вітчизняну енергетику.

Про це йдеться в заяві Європейської Бізнес Асоціації на сайті організації.

За даними експертів ЕВА, у світовій практиці оптової торгівлі електричною енергією, зокрема, в країнах-членах ЄС, відсутня плата за передачу електричної енергії при експорті.

«Тобто, тариф на передачу сплачується виключно при здійсненні діяльності з постачання електричної енергії кінцевому споживачу, а не при оптовій торгівлі, в тому числі, при здійсненні експортно-імпортних операцій. Водночас, покриття витрат операторів системи передачі, що виникають під час хостингу транзитних міждержавних перетоків електричної енергії в межах ЄС компенсується в таких країнах за рахунок механізму компенсації оператору системи внутрішніх передач електроенергії, впровадженого Регламентом Комісії ЄС», - зазначається в повідомленні.

Проте в запропонованому НКРЕКП проєкті Закону про ринок електричної енергії» (щодо оплати послуг з передачі електроенергії при експортних операціях та послуг з диспетчерського управління при здійснені імпорту та/або експорту електричної енергії)»

Популярні новини зараз
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

передбачається покладення обов’язку сплати тарифу на послуги з передачі на експортерів. Окрім того, запровадження такого тарифу порушуватиме норми Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, зобов’язання дотримуватись яких Україна взяла на себе при підписанні Угоди про асоціацію з ЄС.

На думку експертів ЄБА, ухвалення цього законопроєкту та впровадження оплати послуг на передачу при здійсненні експорту електроенергії може мати негативний вплив на діяльність вітчизняних виробників та сектор електроенергетики в цілому.

Зокрема, за підрахунками компаній-членів Асоціації, встановлення такої оплати для експортерів може призвести до неможливості здійснення експортних операцій, адже це потенційно матиме наслідком значне збільшення собівартості електричної енергії, яка експортується, що може призвести до неможливості конкурувати із оптовими трейдерами на зовнішніх ринках, оскільки вони не сплачують тариф на передачу.

«Одночасно, українська електроенергетика може стати у перспективі неконкурентною на європейських ринках, враховуючи, що середня маржинальність трейдерських операцій з купівлі/продажу електричної енергії, за оцінками представників бізнес-спільноти, складає 3-4%.», - наголосили в ЄБА.

Нагадаємо, раніше гендиректор компанії «Д.Трейдінг» Віталій Бутенко заявив, що стягнення тарифу на передачу електроенергії при експорті суперечить зобов’язанням України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС.