Новим витком Мінського процесу може стати зміна системи переговорів на Віденський формат. У перспективі існує як мінімум п'ять способів досягти миру.

Із відповідною ініціативою в коментарі "Кореспонденту" виступив лідер політичної партії "Основа" Андрій Ніколаєнко.

Політик нагадав про перший Мінський протокол, який підписали на початку вересня 2014 року: за цей час формат врегулювання конфлікту поставлену перед ним місію виконав тільки частково, тому без так званого "перезавантаження" не обійтися. Для цього варто не тільки змінити локацію офіційних зустрічей, а й ухвалити низку ключових рішень, які будуть прийнятними для всіх сторін переговорів.

П'ять принципів Віденського формату:

1.Зміна предмету

Популярні новини зараз
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

Розглядати збройний конфлікт на Сході краще у контексті геополітики, враховуючи протистояння не тільки із Росією, а й із західним світом. Поки що "українське питання" – на локальному рівні, тому досі не вирішена доля Донбасу та анексованого Криму.

2. Суб'єкти та учасники

В обговоренні повинні брати участь представники США, які можуть запропонувати глобальні способи для стримування агресора. Не обійдеться й без посилення ролі місії ОБСЄ, на яку покладається чимала відповідальність за безпеку людей на контроль ситуації в регіоні.

"У Адміністрації Трампа точно знайдуться вагомі аргументи на переговорах з Кремлем. А американські парламентарії і надалі, сподіваюся, зможуть зміцнювати рішучість свого президента, що вони вже продемонстрували підтримкою нових санкцій проти РФ", - підкреслив Ніколаєнко.

Україна повинна залучити всіх своїх союзників: зокрема, лідерів Німеччини та Франції.

3. Створення нового майданчику у Відні

Австрійська столиця, як вважає політик, якнайкраще підходить для подібних заходів: саме там розташована штаб-квартира ОБСЄ. Більш того – Австрія вже володіє досвідом успішних переговорів.

4. Перегляд суті рішень

Учасники повинні знайти методи досягнення безпеки та посилення довіри в регіоні і як результат – реінтеграції Донбасу. Допоможуть у цьому представники миротворчого контингенту ООН – саме таку пропозицію свого часу висунув засновник партії "Основа" нардеп Сергій Тарута.

"Поточне управління на території ОРДЛО повинна здійснювати перехідна міжнародна адміністрація. Її завдання - відновлення діяльності всіх демократичних інститутів на території регіону, управління економікою, розподіл допомоги, яка буде надана, я впевнений, не тільки Києвом і міжнародними організаціями, але і Росією, яка розв'язала цю війну", - додав лідер політсили.

5. Нова Конституція України

Зараз дуже багато йде обговорень документів, які стосуються Донбасу, але посадовці не враховують того, що цілій державі необхідні кардинальні зміни, щоб не допустити повторення ситуації на Сході. Нові правила не передбачають жодних окремих статусів для регіонів. Зволікання із ухваленням Конституції, як вважає Ніколаєнко, загрожує зниженням ВВП, екологічної кризою та суттєвими втратами бюджету.

Як повідомляв портал "Знай.ua", названий один із дієвих способів припинення російської агресії на Донбасі.