Народні депутати України на п'ятому році війни нарешті вирішили зайнятися інформаційною безпекою в країні. Проте деякі законодавчі ініціативи лякають перспективою. До таких, зокрема, належить законопроект про блокування сайтів без рішення суду.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСьогодні, 4 липня, Комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони схвалив проект закону щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері. Про це повідомляє Громадське.
Депутати рекомендували Верховній Раді схвалити законопроект у першому читанні, після чого повернути документ у комітет на доопрацювання.
Документ пропонує, зокрема, прирівнювати кібератаку до однієї з форм технологічного тероризму.
Крім того, проект пропонує запровадити обов’язкове блокування українськими провайдерами доступу до будь-якого ресурсу в мережі, який лише підозрюється в порушенні законодавства, — без рішення суду на 48 годин.
Однак, під цю норму цілком можуть потрапити будь-які інтернет-ЗМІ, що критикують владу.
Виявленням і блокуванням підозрілих, із точки зору влади, сайтів займатиметься згідно із законопроектом СБУ.
Причому оператори зв'язку зобов'язані за власний рахунок купувати обладнання для припинення доступу до сайтів і моніторингу трафіку. А якщо провайдери не блокуватимуть зазначені службою безпеки сайти, то їх можуть оштрафувати на досить значну суму.
На Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку й інформатизації, покладається обов’язок стежити за дотриманням цього порядку, а також вести Єдиний реєстр виконання рішень про блокування.
Зазначимо, що законопроект зареєстрували ще в липні 2017 року депутати Іван Вінник і Тетяна Чорновол, проте минулого року документ не включили навіть до порядку денного парламенту. Натомість це трапилося 21 червня 2018 року. За цей час Вінник дійшов висновку, що його законопроект потребує корегування.
"Я вважаю, що блок про інформаційну безпеку потребує корегування з урахуванням рішень ЄСПЛ, насамперед йдеться про 4 рішення, винесені у справах проти Туреччини", – сказав Вінник на засіданні комітету.
Раніше частина народних депутатів, зокрема Ольга Червакова, висловлювали побоювання, що надання права суду блокувати сайти фактично може запровадити в Україні цензуру.
На засідання комітету також був присутнім заступник голови СБУ Олег Фролов, який повідомив, що ухвалення цього закону дозволить спецслужбі блокувати пул-IT адрес, з яких очікуються кібератаки.
"В СБУ зараз є технічні можливості попереджати загрози. Але закон дозволить робити це за дві доби до атаки, а за цей час – отримувати рішення суду, яке офіційно дозволяє блокування", – розповів Фролов.
Як повідомляв портал "Знай.ua", 21 червня Верховна Рада внесла до порядку денного законопроект про позасудове блокування сайтів.
Документ під назвою "По протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері" внесли Іван Винник, Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновол з комітету нацбезпеки і оборони.