Деградація вугільної галузі через відсутність коштів для інвестицій веде до постійного зниження обсягу видобутку вугілля. Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, коментуючи недавнє інтерв'ю заступника голови ЄБРР в Україні Марини Петров щодо ситуації на енергетичних ринках.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВолодимир Омельченко вважає, що раніше низькі ціни на природний газ в Україні стимулювали імпорт, а не власний видобуток. "Протягом багатьох років подібна картина була і у вугільному секторі - різниця між реальною собівартістю і ціною продажу покривалася за рахунок держбюджету через дотації. Але галузь згодом деградувала, і ми підійшли до етапу, коли виник дефіцит вугілля", - зазначив директор енергетичних програм центру Разумкова.
На думку Володимира Омельченка, в цілому намір прив'язати ціну вугілля на внутрішньому ринку до цінового паритету на європейських біржах, в даному випадку, в Роттердамі, - це доцільний крок у формуванні ринкових цін до того моменту, поки не буде створено конкурентний ринок вугілля. У той же час експерт відзначає, що зараз формула Роттердам+ не відображає поточну цінову кон'юнктуру, тому що в розрахунках використовується лаг в 12 місяців.
"Зараз по Роттердаму ціна нижча за собівартість видобутку на державних шахтах України. Вартість українського вугілля не може бути нижчою за імпортний паритет. Я думаю, що якщо така різниця довго буде триматися, інвестиційного ресурсу у шахт не буде, і зростання видобутку вугілля в Україні не відбудеться", - вважає Володимир Омельченко.
Нагадаємо, раніше в інтерв'ю виданню "Енергореформа" заступник голови ЄБРР в Україні Марини Петров висловила думку, що поточні реальні ціни на газ в Україні нарешті створили стимули для внутрішнього видобутку цього виду палива. "Важливою причиною, чому не росте видобуток газу, є те, що Україна купувала російський газ дорого, а видобутий в українських надрах газ уряд викуповував за копійки. В результаті Укргазвидобування та інші держкомпанії недоінвестувались, не впроваджували нові технології з видобутку газу. Видобуток при відсутності інвестицій скорочувався, тому доводилося купувати ще більше російського дорогого газу", - зазначила вона.
За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, середня собівартість вугілля на державних українських шахтах за 5 місяців 2017 року становить 2785,6 грн за одну тонну, при цьому регуляторна ціна - 2000 грн.
Нагадаємо, провідні експерти енергоринку вважають, що створення повноцінного ринку електроенергії неможливе без відкритого і прозорого ціноутворення, зокрема, на вугілля. На думку Директора Енергетичного співтовариства Януша копача, ціни в енергетиці повинні бути дерегульовані, що призведе до зростання інвестицій в галузь.