Хвалена урядом і прийнята парламентом пенсійна реформа, схоже, ризикує стати черговим зашморгом на шиї українців. Який з кожним роком буде затягуватися все тугіше. Адже, згідно з новими правилами «гри», до 2028 року мінімальний страховий стаж сягне позначки 35 років. З огляду на обсяг тіньового ринку зайнятості, не варто навіть напружувати фантазію, щоб уявити, якими засіками доведеться нашкрябувати роки стажу нині працездатній частини населення.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Знай.ua" вирішив дізнатися у нардепів, яким пропонував прожити на мінімальну пенсію, які ще підводні камені ховаються в прийнятому документі.
Обережно, пенсія скасовується?
Як з'ясувалося, «сюрприз» чекає не тільки на молодь, а й на тих, хто вже в недалекому майбутньому збирався зі спокійною душею змінити робочий кабінет на затишний будиночок із каміном. Якщо вам 60, але у вас немає 25 років страхового стажу, вибачте, але, судячи з усього, дача, як і ваша пенсія, скасовуються.
За словами нардепів, законодавець нібито не передбачив перехідного періоду. І те, що хтось розраховував вийти на пенсію за старими правилами, особливо нікого не хвилює.
В тому-то й питання, що норма про мінімально необхідні 25 років страхового стажу для виходу на пенсію в 60 років відразу починає діяти, каже нардеп Юрій Левченко.
«Тому виходить так, що людина планувала усе життя, зараз їй 59 років, а тут хоп - десять додаткових років стажу (потрібно. - Ред.)», - зазначає він.
Та навіть, якщо у людини 2-3 роки не вистачатиме, хто зараз візьме її у 60 років на роботу? - задається питанням політик.
«Тобто, фактично люди залишаться без пенсії?» - уточнюємо ми.
«Так, саме так. Ось тому і не можна було за це голосувати», - резюмує нардеп.
Хоча, можливо, в остаточній редакції документа українці зможуть побачити щось більш обнадійливе. Адже де-не-де, а в парламенті часом «на ранок» депутати диву даються від того, що самі ж і наприймали.
«Ось потрібно читати ще повністю закон. Те, що зачитувала Денисова протягом 20 хвилин, ніхто не сприйняв і не перевіряв. Я був завжди проти практики, коли з трибуни ВРУ доповідач бере і оголошує окремі речі, які потім повністю ламають юридичну конструкцію, а також юридичний та соціальний баланс у законі. І від цієї практики треба відходити. Просто потім роблять лохами мільйони українців, коли їм демонструють тільки одну частину законопроекту - позитивну. А вона завжди є, оскільки є що міняти, погоджувати, упорядковувати, хоча б в частині юридичній. І є інша частина, яку не демонструють і яка потім ламає соціальну конструкцію закону. Ось те ж саме відбулося з перехідним періодом щодо тих, хто виходитиме найближчим часом на пенсію. Я цієї норми зараз не бачу в законі», - коментує народний депутат Сергій Каплін.
«Грошей немає, але ви тримайтеся»
Провладне крило в цьому питанні менш категоричне. І на прохання уточнити, чи дійсно може вийти так, що люди, яким незабаром виповниться 60 років, підуть далі збирати по крихтах відсутні роки стажу, відповідають вельми обтічно і нерозбірливо. Хоч і визнають, що ухваленій реформі ще далеко до ідеалу. І ще є над чим працювати.
«Як показав час, за три останні роки не всі готові до змін. Готові про них говорити. Але, їх виконувати на місцях, імплементувати їх - воно має трохи інший вигляд», - заявила в коментарі нардеп від фракції «Блок Петра Порошенка» Оксана Юринець.
Відзначивши при цьому, що думає, з часом буде надана якась оцінка й аналіз щодо імплементаціі документа.
«Тобто (потрібно. - Ред.), щоб тільки вона запрацювала. Тому що відповідати на 25 питань, які виникають відразу - а ви мені поясніть... Ну я не можу вам зараз цього роз'яснити, тому що це буде певна система, яка почне працювати, і після хоча б місяця (з моменту. - Ред.) вступу в силу цього закону, можна буде побачити цей результат», - додає Юринець.
Так і хочеться сказати - у країні щось потрібно міняти. Але, може вистачить експериментувати на людях та ще й за їхній власний рахунок?
Арифметика для гуманітаріїв
Втім, підводних каменів у прийнятому документі вистачає і без підрахунку мінімально необхідного для виходу на пенсію страхового стажу. Виявляється, депутати «попрацювали» дещо над тим, аби підкоригувати саму формулу нарахування виплат. Точніше, змінили коефіцієнт страхового стажу для розрахунку пенсій з 1,35 на 1,0.
Так що, на космічні нарахування, ймовірно, теж сподіватися не варто.
«Є пенсійна формула. У ній багато різних цифр. Так ось одну з цифр, яка була множником - це 1,35, і яка збільшувала вартість кожного року страхового стажу, змінили на 1,0. Тобто знизили. Відповідно через це і підвищення не буде таким вже й великим. Так, насправді, той позитив, який є - там збільшили рівень середньої зарплати, який обчислюється за цією формулою для того, щоб порахувати пенсію. Але, з огляду на зменшення коефіцієнта, кінцевий приріст для пенсій буде дуже маленьким. Для більшості людей це буде в рамках 150-250 грн», - пояснює Левченко.
Про це ж говорить і його колега по парламенту - нардеп від фракції «Самопоміч» Олена Сотник.
Політик розповідає, що «утрималася» від голосування. Але тільки тому, що знайшлося серед іншого, на її погляд, і пару позитивних ініціатив: осучаснення пенсій та скасування 15% зниження виплат для працюючих пенсіонерів.
В іншому ж - хорошого мало.
«Якщо говорити про негативні моменти і про те, чому я не підтримувала цей законопроект, перше - це, насправді, обман майбутніх пенсіонерів. Тому що всі пенсіонери, які з 2018 року вийдуть на пенсію, фактично отримають її без коефіцієнта. Тобто, як мінімум, на 30% нижчу за ту, на яку вони зараз розраховували. Відповідно, це не підвищення пенсій, а їх зниження за рахунок майбутніх пенсіонерів», - вважає Сотник.
Та і реформою назвати прийнятий документ складно, каже політик.
«Реформа - це коли люди знають, що завдяки змінам вони в майбутньому будуть отримувати пенсію хоча б приблизно на рівні своєї середньої заробітної плати. Ця реформа цього не пропонує. За великим рахунком, це секвестр бюджету і скорочення кількості пенсіонерів. А також - осучаснення пенсій для ряду категорій пенсіонерів. Усе! Це не реформа», - підкреслила Олена Сотник.
Втім, на захмарну пенсію вже давно ніхто і не розраховує. Тут би хоч дочекатися її.