Президент Росії Володимир Путін у своїй промові перед Федеральними зборами РФ оголосив нову холодну війну Заходу і старт гонки озроєнь, проте у військовому і економічному протистоянні із Сполученими Штатами Росія приречена на провал. Про це заявив радник президента, директор Національного інституту стратегічних досліджень, академік НАН України професор Володимир Горбулін, передає "Дзеркало тижня".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
"Найголовніше - було поставлено символічну крапку в горбачовській "політиці нового мислення", початій у середині 1980-х. Її основними посиланнями були припинення холодної війни із Заходом, розрядка, відмова від гонки озброєнь та демократичні перетворення. Путінське послання-2018 перекреслило його повністю, продемонструвавши "нове путінське мислення" з протилежними пріоритетами - гонкою озброєнь (із заявленою спробою створити російську СОІ)", - заявив Горбулін.
На його думку, ракетна тема у виступі Путіна має значно більше вимірів, ніж традиційне для російського лідера "бряжчання зброєю". Ставка на нову гонку озброєнь із розвитком інструментів доставки ядерних зарядів - це ще й непряма спроба Кремля оновити жорстку рамку суперництва наддержав, яка оформила контури класичної холодної війни, вважає Горбулін.
"Втім, ставка (щонайменше) дивна, з огляду на абсолютно різні потенціали Росії, з одного боку, та її ключових опонентів - з другого. Показова лише одна цифра: торішнє збільшення Трампом військового бюджету США на 10% еквівалентне всьому оборонному бюджетові РФ. Як у таких умовах Росія може досягти реального паритету зі США, залишається загадкою", - зауважив науковець.
На думку Горбуліна, спроби Путіна відновити ракетне протистояння зі США й тим самим зайняти позицію рівного здаються приреченими на провал не тільки через різницю військових, економічних та соціальних потенціалів, — проблема в різниці сприйняття світу.
"США навіть під час протистояння з СРСР визнавали його рівність лише в дуже вузькій сфері - все в тих-таки ядерних озброєннях і, частково, в геополітиці. Нинішня Росія - навіть не бліда тінь СРСР, а лише слід від тіні. Уявити, що це суперництво може бути рівним, здатна тільки дуже наївна або така, що занадто повірила в російську пропаганду внутрішнього споживання людина", - вважає директор НІСД.
Як раніше передавав портал "Знай.ua", в одному з недавніх інтерв'ю російський лідер Володимир Путін назвав риторику про "нову холодну війну" пропагандистською.