Українське представництво "Альфа-банку" продовжує укріпляти свої позиції та поступово стає домінантом на українському ринку. Слідом за поглинанням "Укрсоцбанку" російська фінустанова націлилась й на крісло фінансового регулятора - Національного банку України.

Керівництво "Альфа-банку" як і раніше активно демонструє свою "відчуженість" від московського офісу, зазначаючи, що його викупила кіпрська група ABH Ukraine Ltd. Однак вона на 100% належить громадянам Росії Михайлу Фрідману, Герману Хану, Олексію Кузьмічову та Петру Авену.

Але щоб на побутовому рівні нівелювати ці прості істини, керівництво "Альфа-Банку" регулярно підкреслює нові "штрихи" про власників банку. Зокрема, через раз згадується, що Михайло Фрідман уродженець Львова і тут же в інтернет закидаються його фотографії, на яких він зображений поруч з мером Андрієм Садовим. Обов'язково згадують і київське походження іншого великого власника банку Германа Хана.

В окремих інтерв'ю найманий менеджмент "Альфа-Банку" в Україні також при кожній нагоді підкреслює "європейськість" банку Фрідмана і Ко. Зокрема, голова правління банку Вікторія Михайла заявила наступне: "Альфу" сприймають, як частину європейського світового співтовариства і ніхто її не ідентифікує виключно з російським капіталом".

Тихі європейці

Популярні новини зараз
Одні поїдуть, інші не доживуть: як зміниться Україна у найближчі 15 років Віддавати по 10% від пенсії не доведеться: "Київстар" порадував стареньких бюджетним тарифом Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Чому українцям необхідно заповідати майно вже зараз та як це зробити правильно
Показати ще

В цілому, зрозуміти "антиросійське заперечення" свого походження від "альфівців" в Україні цілком можна. Важко бути успішним фінансовим резидентом в країні, яка з твоєї батьківщиною веде цілком конкретну і відчутну війну. Очевидно, що у керівництва "Альфи" немає ніякого бажання потрапити під роздачу активістів, як це відбувалося з відділеннями того ж "Сбербанку" по всій Україні.

Однак нічого особливо страшного для гігантської "Альфа-Груп" не відбулося, якби вона пішла за прикладом згаданого вже "Сбербанку" або ВТБ, і покинула б вельми скромний за обсягами фінансовий ринок України. Для доларових мільярдерів Фрідмана, Хана, Кузьмичова і Авена втрата дуже проблемного і того, що звужується, українського ринку суто в фінансовому плані точно не стала б болючою.

Однак "альфовці" з моменту анексії Росією Криму, навпаки, починають активно розширюватися на фінансовому ринку України та входити до всіх можливих довірчих проектів з постмайданної владою. Багатомільйонний кредит "Енергоатому"? Будь ласка. Ще один рятівний кредит для "Укртарнсгаза"? Візьміть! Більш того, "Альфа-Банк" ще й ряд добровольчих формувань фінансує, зокрема, батальйон "Азов". І разом з пафосними заявами про те, що Донбас і Крим - це Україна - чим "альфовці" не в дошку свої хлопці?

Цікаво також, що у 2015 році - якраз в розпал війни на Донбасі - "альфовці" до Києва підтягнули і нового генерального менеджера майже з бездоганною репутацією - чеха Івана Світека. Чех покатався по всьому світу від Бразилії і США до Європи. Хоча російський слід в кар'єрі Світек залишається домінуючим.

У далекому 1991 року зовсім ще молодий Світек працював радником міністра фінансів Чехословаччини, і тоді ж він вперше познайомився з заступником міністра закордонних справ Росії Петром Авеном. Двадцять років по тому Авен стане мільярдером, його підлеглий Владислав Сурков зробить кар'єру в Кремлі, а Іван Світек вже буде працювати топ-менеджером на "Альфа-Груп".

До речі, до свого призначення в Київ, Світек сім років просидів в Москві на посаді керуючого директора банку "Хоум кредит", що спеціалізується на споживчих кредитах. Так що чеха "підібрали" не в Сан-Паулу або Нью-Йорку, а саме в Москві, де за ним була можливість спостерігати протягом тривалого часу.

Взагалі, російський слід в топ-менеджменті української "дочки" "Альфи" вельми помітний. В якості іншої ключової фігури в управлінні банком можна виділити директора корпоративно-інвестиційного блоку Олексія Доброгаєва. До київського вояжу Доброгаєв працював в московському відділенні "Альфа-Груп", а раніше закінчив Московський інститут управління ім. Орджонікідзе, який негласно вважається кадрової кузнею ФСБ. Але головний наголос "альфовці" все ж зробили на розмиванні "російського сліду" в управлінні банку. І зробили це не просто так.

Спадщина Валерії

Особливу стурбованість викликає те, що "Альфа-Банк" налагодив більш ніж тісні взаємини з українською владою, і зокрема, з керівництвом НБУ. Наприклад, в 2014 році "Альфа-Банк" отримав рефінансування НБУ для кредитування агровиробників на 143 мільйони гривень. А в 2015 році ця сума зросла до 439 мільйонів.

Втім, обсяг рефінансування якраз не настільки важливий. Куди важливіше те, що НБУ дав згоду "Альфі" поглинути дуже великий "Укрсоцбанк". І що характерно, особисто Валерія Гонтарєва неодноразово захищала правління "Альфа-Груп" від нападок, в тому числі, і політичних.

Наприклад, ще навесні 2014 року у Верховній Раді було зареєстровано постанову за №4740, згідно з якою депутати мали намір створити тимчасову слідчу комісію, яка б розслідувала діяльність "Альфа-Груп", спрямовану проти інтересів України. Однак, слідчу комісію тоді так і не вдалося створити. І як повідомляють джерела, наближені до керівництва "Альфа-Банку", зриву ТСК вдалося домогтися через особистий дзвінок Михайла Фрідмана тоді ще кандидату в президенти Петру Порошенку.

З тих пір справи у "Альфи" в постмайданній Україні розвиваються досить успішно і що особливо показово, схоже, це не межа російського фінансового лобі. Вже восени Петро Порошенко повинен буде оголосити ім'я нового наступника Валерії Гонтаревої на посаді голови Нацбанку. І одним з найреальніших кандидатів на цей пост розглядається фігура дипломата Романа Шпека, який займає посаду старшого радника в "Альфа-Банку". Шпек - фігура досить близька до оточення екс-президента Віктора Януковича при якому він був призначений членом комітету з економічних реформ. При Януковичі він же і став членом Ради НБУ з подачі свого московського боса Петра Авена.

Затвердження Шпека головою НБУ - це буде не лише тріумф "Альфа-Груп", а й перехід центрального фінансового регулятора України практично під прямий контроль Кремля. Поки що Роман Шпек остаточно не узгоджений. Є варіант і з призначенням головою НБУ Богдана Данилишина, і навіть повернення з тривалої "відпустки" Валерії Гонтарєвої. Однак в будь-якому випадку, позиції російської "Альфа-Груп" на українському фінансовому ринку стають загрозливими.