З 2013 по 2017 роки кількість аварійних зупинок атомних енергоблоків стрімко зростає. Значна частина коопераційних зв'язків з «Росатомом», поки ще забезпечує постачання ядерного палива та комплектуючих для українських АЕС, розірвана. Як може відбитися на подальшій долі атомної енергетики заміна російського палива більш дорогим і менш безпечним паливом американської компанії Westinghouse, прогнозує економічний аналітик Денис Гаєвський, повідомляє «Вільна преса».

За словами експерта, в останні роки 15 енергоблоків АЕС експлуатуються з підвищеним навантаженням-за дефіциту вугілля, який раніше добували на Донбасі, а також падіння рівня води в річках, очищення та поглиблення русел яких майже не ведуться.

«З 2013 по 2017 роки питома вага АЕС у структурі виробництва електроенергії зріс з 30% до 57%. З року в рік зростає кількість аварійних зупинок атомних енергоблоків: у 2013 не було зафіксовано жодної, в 2015 — сім, у 2017 — одинадцять», — пише Гаєвський.

За даними оглядача, 11 з 15 блоків АЕС України відпрацювали понад 30 років, а за пострадянські роки в експлуатацію введено всього три блоки.

«В результаті до 2020 року лише 3 з 15 енергоблоків АЕС будуть відповідати проектним експлуатаційним терміном. Ситуація ускладнюється розривом значної частини коопераційних зв'язків з «Росатомом», поки ще забезпечує постачання ядерного палива та комплектуючих для українських АЕС. Зокрема, російське паливо поступово заміщується більш дорогим і менш безпечним паливом американської компанії Westinghouse», — зазначив Гаєвський.

Популярні новини зараз
Червень принесе не лише тепло, а й гроші: хто отримає нову пенсію Хто заслужив на пенсію майже 10 000 грн: нова формула ПФУ наповнить вашу кишеню грошима Продасте за 8000 гривень: колекціонери влаштували полювання на особливі 5 копійок Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову
Показати ще

Експерт також нагадав, що в Чорнобильській зоні американська компанія Holtec International зводить Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива, де також буде зберігати відпрацьоване паливо Westinghouse.

За прогнозом Дениса Гаєвського, як мінімум до найближчих виборів така ситуація буде зберігатися, адже серед українських політиків майже немає тих, хто ратував би за відновлення прагматичних взаємовигідних відносин з РФ.

«Винятком є хіба що глава опозиційної громадської організації «Український вибір» Віктор Медведчук, регулярно здійснює нині «човникову дипломатію» між Києвом і Москвою. Медведчук є одним з небагатьох українських політиків, хто вимагав оприлюднити деталі контракту з Holtec International на будівництво ЦСВЯП, застерігаючи від перетворення країни на звалище ядерних відходів для Європи і вказуючи в інтерв'ю Deutsche Welle на встановлення зовнішнього контролю над Україною з боку США», — звернув увагу експерт.

На його думку, прогноз Медведчука, більшість з яких незмінно збуваються, також може реалізуватися.

«...Якщо за підсумками найближчих виборів до влади не прийдуть більш суб'єктні і прагматичні сили, здатні збити Україну з траєкторії десуверенізації та розриву всіх існуючих ще зв'язків з РФ. Сам же Медведчук своєї участі у найближчих парламентських виборах не виключає», — нагадав експерт.

На його думку, не можна також виключати, що після закінчення проектних термінів експлуатації ЄС буде наполягати на закритті українських АЕС.

«Поки ж залишається тільки боязко сподіватися, що всупереч всім цим обставинам масштабні техногенні катастрофи якимось чудом все ж обійдуть Україну стороною», — резюмував Денис Гаєвський.