На сьогодні рівень дотацій на покриття різниці між собівартістю і відпускною ціною вугілля для держшахт становить близько 15 дол на тонну. Істотно знизити обсяг дотацій дозволило зростання ціни вугілля держшахт, який з ініціативи Міністерства енергетики та вугільної промисловості переглядав кілька разів за останні 2 роки. Про це йдеться в матеріалі "Загнані в вугілля", опублікованому виданням Лівий берег.

Видання зазначає, що з 2012 року обсяг дотацій підприємствам вугільної галузі істотно знизився: 2012 рік - $66-75 на тонну, 2014 року - близько $75-78 на тонну, 2015-2017 - близько $15 на тонну. "Дотації на покриття різниці між собівартістю і відпускною ціною вугілля для держшахт завжди вважалися корупційною вотчиною і одночасно "прив'яззю", на якій уряд в Києві тримав електорат, який переважно складається з гірників, в східних регіонах країни. Рекордсменом за абсолютним обсягом дотацій виявився період, коли на посаді міністра знаходився Едуард Ставицький (грудень 2012 - лютий 2014 року). У 2013 році галузь отримала 15,3 млрд. грн. на компенсацію різниці собівартості, реструктуризацію і реконструкцію виробничих потужностей. В перерахунку на тонну - близько $75-78/т ", - пише Лівий берег.

Низька неринкова вартість вугілля призвела до того, що покриття собівартості поступово падало з 65% в 2010 до 36% в 2013 рр. "Після зміни влади, коли уряд взяв курс на зниження витрат на галузь, а також у зв'язку з істотною девальвацією гривні, ціни почали поступово підтягувати до собівартості".

І якщо за часів міністра Продана в 2014 році коефіцієнт покриття піднявся до 40%, а при міністрі Демчишині - до 49%. При Ігорі Насалику, з урахуванням недавніх рішень міністерства, співвідношення ціни і собівартості становитиме рекордні 88%.

Таким чином, державна політика ринкового ціноутворення на енергоресурси дозволила істотно знизити дотації державної вугільної галузі.

Популярні новини зараз
Погрожують відключенням та вимагають гроші: українці скаржаться на терор "газовиків" Червень принесе не лише тепло, а й гроші: хто отримає нову пенсію Зайвий раз не помиєшся: з 1 травня піднімають ціни на водопостачання – скільки заплатимо Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Нагадаємо, раніше Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України, заявив, що можливі тільки два шляхи фінансування вугільної галузі: справедлива ринкова ціна або державні дотації. "Перше джерело - самі повинні заробляти. Але тоді повинна бути справедлива ціна. І друге джерело - держпідтримка. А у нас відбулося так, що в односторонньому порядку уряд припинив виділяти кошти держпідтримки. Тоді треба встановлювати справедливу ціну. Якщо ми живемо в ринкових умовах, і ціни на інші енергоносії ринкові. Інакше наші шахти припинять існування".

У 2016 році на вимогу міжнародних донорів України запровадила ринкове тарифоутворення на енергоресурси: формула розрахунку ціни вугілля Роттердам+ і формула розрахунку ціни газу Дюссельдорф+. При цьому, ціна вугілля державних шахт встановлюється Міністерством енергетики та вугільної промисловості України. З 1 листопада 2017 ціна реалізації вугілля державних шахт для теплової генерації (ТЕС і ТЕЦ) підвищена на 10% - з 2200 до 2425 грн / тонну. У тарифі для теплової генерації ціна вугілля, визначена за формулою Роттердам+, становить 2 113 грн / тонну, що на 312 гривень нижче ціни вугілля державних шахт.