Позафракційний народний депутат із Дніпра Андрій Денисенко напередодні 9 травня вніс пропозицію заборонити традиційні масові заходи. Депутат обурений «парадом ветеранів-клоунів», оскільки вважає, що справжніх ветеранів Другої світової війни сьогодні залишилися одиниці, тоді як учасниками масових акцій стають лже-ветерани, які ніколи не воювали.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися«Це можна порівняти з костюмом Діда Мороза на Новий рік. Вбираються в форму, куплені на блошиних ринках медалі і красуються на парадах. А хлопцям з останнього призову 45-го зараз по 89-90 років! Через поранення і непросте життя дожили з них до цього часу одиниці, ще менше можуть самостійно пересуватися. А на 9 травня на вулиці вивалили сотні і тисячі ряджених під ветеранів і обвішаних медальками, кульками «Опоблоку» і георгіївськими стрічками. Уже заради того, щоб припинити цю клоунаду і відверте знущання над пам'яттю фронтовиків, я б заборонив цей п'яний цирк вихідного дня раз і назавжди. А в календарі залишив би незвичайний робочий день - День пам'яті і примирення. Який би обов'язково переривав хвилиною загальнонаціонального мовчання і зупинки транспорту - щоб дійсно пам'ятати і не допустити повторення світового жаху», - прокоментував свою пропозицію Денисенко.
Є й інша сторона проблеми: щорічно ветеранські організації отримують чималі суми з бюджету на своє існування.
"Знай.ua" спробував розібратися - чи потрібні нам паради і чи варто фінансувати ветеранів.
Хто такий ветеран?
Полковник у відставці Іван Кулібаба зустрів війну 22 червня під час служби на Чорноморському флоті в Керчі. Івану Трохимовичу зараз 96 років. За станом здоров'я він не зміг взяти участь у загальноміських урочистих заходах, і військовослужбовці ВМС України привітали з Днем Перемоги полковника удома.
«Ми давно і добре знайомі з Іваном Трохимовичем. Ми розраховували, що ветеран, який зараз не зовсім добре почувається, почує військовий оркестр і з'явиться на балконі. Він і почув нас, вийшов, а пізніше дозволив зайти в квартиру і привітатися», - розповів активіст громадської організації "Ветерани Військово-Морських Сил України" полковник запасу Олег Найда.
А ось лже-ветеран із Запоріжжя спокійно приймав вітання зі святом та квіти від українців у центрі міста. Екс-депутат Запорізької міськради від КПУ Геннадій Битюцький, який народився через два роки після закінчення війни, 9 травня приймав квіти і поздоровлення в Запоріжжі. Битюцький був одягнений в форму і обвішаний медалями. Серед медалей, якими він прикрасив собі груди, жодної бойової, а деякі - взагалі підробки, це помітили і знають очевидці, які фотографували «героя». Знімки відразу потрапили в інтернет і викликали шквал осуду.
Так що в чомусь нардеп Денисенко правий, так як з кожним роком кількість ряджених зростає - адже до складу Радянської Армії закликали юнаків 1927 року народження.
Не важко підрахувати, що наймолодшому фронтовикові має бути 90 років. Але всі прекрасно бачать, що ветерани «молодіють» з кожним роком.
Для пересічного українця ветеран - це перш за все той, хто пройшов Другу світову війну. Але уряд країни ширше дивиться на це визначення.
Ветеран - це той, хто воював на території інших держав, поки перебував у складі армії Радянського Союзу, ті, які постраждали від нацизму, учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
У 2014 році Президент України підписав зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з якими учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, працівники ЗСУ, Національної гвардії України, СБУ, Державної прикордонної служби, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники МВС, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
А ветеран то не справжній!
Скільки точно в Україні проживає ветеранів - не може сказати ніхто. За даними Міністерства соціальної політики їх трохи більше 1200 тисяч жителів. За даними Пенсійного фонду - всього 800 тисяч чоловік.
«Рахуйте самі, 1926-й рік народження і раніше. Якщо ми візьмемо в загальній чисельності населення, то це буде зараз приблизно 200 тисяч чоловік. Це в загальній чисельності - десь 0,5% населення зараз. Прикро, що ми опускаємося до Росії в цьому поданні. На параді 9 травня за спиною Путіна сотні ветеранів, і їм далеко не по 85-90 років. Свого роду декорація», - каже заступник директора Інституту демографії Олександр Гладун.
При тому, інструментів для виділення ветеранів ВВВ із загальної маси у держави немає. Але, не дивлячись на це, в 2017 році до Дня Перемоги держава виділила понад 1 млрд грн одноразової допомоги ветеранам.
Станом на 1 січня 2017 року в Україні проживало 180 397 осіб віком понад 90 років. З них лише 41 819 чоловіків.
Таким чином, якщо вважати, що всі жителі України віком 18 років і старше зустріли кінець війни на фронті, то реальних учасників війни та інвалідів ВВВ не може бути більш як 180 397 осіб.
З перших чисел травня учасники бойових дій, інваліди та жертви нацистських репресій часів Другої світової війни отримають грошову допомогу. Гроші на це виділили з держбюджету. Також деяким ветеранам нарахована разова допомога з місцевих бюджетів за рішенням обласних і міських рад. Грошова допомога передбачена Законами "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертв нацистських переслідувань", а її розмір щорічно визначає уряд своєю постановою.
«У цьому році внесли деякі зміни у виплати. Найбільшу суму отримають інваліди війни першої групи, це більше 3 тис. грн. А найменше дістанеться учасникам війни. В Україні близько 600 тис. учасників Другої світової війни і 217,8 тис. членів сімей загиблих учасників війни. У минулому році на допомогу ветеранам з державного бюджету витратили понад 880 млн грн, в цьому році знадобиться понад мільярд грн», - розповів міністр соцполітики Андрій Рева.
Міністр соцполітики так само згадав, що з 1 травня в Україні зросли надбавки до пенсій для учасників бойових дій, інвалідів війни тощо.
«Яке благородство. Ветеранам до пенсії додали 30-50 грн, а в цей час в рази збільшили комунальні платежі. Ветеранів, у яких ще є сили, і вони хотіли б допомогти собі і своїй родині та піти на роботу, позбавили можливості працювати, ввівши 15-відсотковий податок на пенсії працюючих пенсіонерів. Додали ці копійки. З гаслом: "Живи і ні в чому собі не відмовляй!"» - із сумом зазначає керівник ради Організації ветеранів України Петро Цибенко.
Гроші на вітер?
Втім, крім одноразової допомоги ветеранам з нагоди свята, існує ще і маса ветеранських організацій, на які щорічно з бюджету виділяють гроші.
Багато хто пам'ятає бійку в київському Будинку офіцерів під час публічного звіту Держслужби у справах ветеранів за 2016 рік. Тоді учасник дій і громадський активіст Дмитро Резніченко вдарив генерала Віктора Палія, який очолює Громадську раду при Міноборони, що займається справами ветеранів. Палія, нібито, викрили в проросійських настроях. Тоді громадськість і дізналася - виявляється, при міністерствах існують ветеранські та громадські організації, які по суті «годуються» з державного бюджету, заполонивши всілякі громадські ради при профільних міністерствах.
Наприклад той же вдарений Віктор Палій, голова Громадської ради при Міноборони, за минулий рік отримав на свою організацію 1,5 мільйона гривень. Їх він витратив на зустрічі ветеранів з учасниками АТО, підготовку і проведення благодійних концертів, святкування Дня Перемоги, організації поїздок пам'ятними місцями.
«Українська асоціація ветеранів-співробітників спецпідрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю «К» СБУ», «Товариство українських офіцерів», Всеукраїнська спілка громадських організацій «Союз ветеранів Ракетних військ стратегічного значення України» - про ці ветеранські організації пересічний читач навіть не чув. Проте, вони регулярно щось проводять, засідають, передають досвід молодому поколінню і навіть іноді подорожують за кордон - і все це за бюджетні гроші.
Глава правління Всеукраїнського центру допомоги учасникам АТО Олексій Ліпіріді підрахував, хто і скільки отримав грошей з бюджету в минулому році.
Всеукраїнський союз громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеранів військової служби та правоохоронних органів «Всеукраїнський Союз» - 1,5 млн гривень, «Товариство українських офіцерів» - 600 тисяч гривень, Всеукраїнська асоціація ветеранів війни та служби цивільного захисту - 500 тисяч гривень, Всеукраїнський союз громадських організацій ветеранів та інвалідів війни, військової служби, ВМФ і моряків-підводників України - 200 тисяч гривень, ВГО «Ветерани Київського вищого військово-морського політичного училища» - 150 тисяч гривень.
«Всеукраїнське об'єднання "Ветерани за Україну"» - 1 млн гривень, Всеукраїнське об'єднання інвалідів, постраждалих від мін, і учасників АТО - 400 тисяч гривень.
Всеукраїнський союз громадських організацій «Союз ветеранів Ракетних військ стратегічного призначення України» - 350 тисяч гривень.
Цього року Державна служба у справах ветеранів розподілила 80 мільйонів гривень. Знову тим самим організаціям. Серед інших також футболісти-ветерани отримали 250 тисяч, організація «Закінчимо війну» отримала 900 тисяч гривень, ветеранам прокуратури виділили 100 тисяч гривень.
Значні суми для воюючої країни, чи не так?
Контроль на лінії
Сам Олексій Ліпіріді повідомив, що його організація відмовляється від виділених їм 400 тисяч гривень на користь сімей загиблих в АТО бійців. Але не все так просто: решта присутніх просто розділили гроші між собою.
«Є ветерани Другої світової війни, на яких зараз просто забили - вони захищали свою землю. Є ветерани війни в Афганістані - вони виконували наказ; є ветерани АТО, які також захищали і захищають свою землю. Я не розумію, хто всі решта, і навіщо ми їх утримуємо?» - каже боєць АТО і волонтер Мартін Брест.
За його словами, підтримувати ветеранські організації держава повинна, але гроші потрібно видавати на конкурсній основі. А в конкурсній комісії не має бути чиновників із Міністерства соціальної політики і псевдопатріотів. Нехай громадськість розгляне - чим конкретно вирішили займатися ветерани, скільки це коштує, і вирішить, кому і на що давати такі суми.
«Громадські організації ветеранів регулярно отримують гроші з державного бюджету. Десятки мільйонів цих коштів розкрадаються, а на десятки мільйонів проводяться проросійські заходи. Але така лафа закінчується. В країні війна, і зі зрозумілих причин і суспільству, і нинішнім ветеранам АТО, і волонтерам цікаво - куди йдуть гроші з держбюджету і на що вони витрачаються. Природно, громадськість хоче моніторити такі фінансування, і ми будемо це робити», - каже волонтер Роман Синіцин.
«Найприкріше в цій ситуації те, що Україна, незважаючи на слова президента про те, що "ми оформили розлучення з СРСР" - продовжує копіювати найгірший "совок" тепер уже російського зразка, адже там теж щороку зростає кількість "ряджених": просто 9 травня на вулиці виходять люди, які брали участь в будь-яких війнах, крім Другої світової», - каже активіст і блогер Назар Приходько.
Що стосується фінансування псевдоветеранських організацій, тут явно корупція та відмивання коштів.
«До реальних ветеранів, наймолодшому з яких в цьому році 90 (1927 року народження), - доходять копійки, а мільйони осідають в кишенях тих, хто такі організації "кришує". Такі собі "ветеранські офшори". Тому вважаю, що цими організаціями повинна зайнятися не тільки МВС або ГПУ, а й НАБУ і САП, тому що впевнений - корупційні схеми там не поступаються найвитонченішим кіпрським або панамським. Так, ми повинні поважати справжніх ветеранів, яких в Україні залишилося тисяч 10 (це я ще накинув), ми маємо розуміти, що вони не тільки воїни, вони ще й жертви тоталітарного режиму, жертви радянської пропаганди, які під соусом "за сім'ю!" воювали за збереження антинародного комуністичного ладу. Але все одно - вони, як солдати, герої, справжні чоловіки - заслуговують на повагу і пошану», - зазначає Назар Приходько.
Мер Дніпра Борис Філатов уже заявив про закриття міського фінансування всіх "ветеранських" організацій.
"З сьогоднішнього дня я закриваю міське фінансування всіх "ветеранських" організацій. ...бійці колчаківських фронтів 46 року народження виїжджають з міськвиконкому вперед ногами. Назавжди", - написав Філатов.
При цьому мер Дніпра пообіцяв, що на наступній сесії міськради буде виділено фінансування Союзу ветеранів АТО.
Активісти недарма підняли цю тему - на сьогодні багатьох цікавило питання: навіщо годувати з бюджету престарілих колаборантів і любителів "русского мира", які беруть наші гроші, але вперто ходять з георгіївськими стрічками і за першої же можливості будуть кричати: «Путін, введи війська!»