Найбільший за загальним обсягом алмазний кар'єр у світі – кімберлітова трубка "Мир" – відкрили 13 червня 1955 року в Якутії. Все почалося з того, що на її місці геологи побачили високу модрину, коріння якої оголив зсув. Лисиця прорила під деревом глибоку нору. За характерним синюватим кольором розкиданої землі геологи зрозуміли, що це кімберліт.

Кімберліт– вивержена магматична гірська порода чорного кольору з синім або зеленим відтінками, корінне джерело алмазів. Сьогодні у світі відомо близько 2 тисяч кімберлітових тіл, серед яких більш ніж в 300 виявлені алмази.

У Якутії через 2,8 тисячі км бездоріжжя до місця відкриття кімберлітової трубки потягнулися автоколони. Навколо родовища алмазів виросло робоче селище Мирний. Зараз це місто з населенням 36 тисяч чоловік.

"Мир" має глибину 525 метрів і діаметр 1,2 км. Утворення кімберлітової трубки відбувається під час виверження вулкана. Крізь земну кору гази з надр землі вириваються назовні. Форма такої трубки нагадує лійку або келих. Вулканічний вибух виносить з надр Землі кімберліт - породу, що іноді містить алмази. Селище Мирний стало центром радянської алмазодобувної промисловості.

Популярні новини зараз
Здорожчали комунальні послуги: які суми українці побачать у платіжках за газ, світло, опалення та водопостачання Ціни на яйця і муку спустошать гаманці українців у серпні: продавцям довелося знову підняти ціни Ціни на цукор та сіль в Україні знову підіймаються вгору: у скільки обійдуться необхідні продукти серпні Яна Соломко з шоу "Холостяк" розважила росіян та бурятів, на події у Бучі начхати: "Там непогано годують"
Показати ще

Найбільший алмаз був здобутий на копальні "Мир" 23 грудня 1980 року. Він важить 342,5 карата - більше 68 г. Називали "XXVI з'їзд КПРС". Розробка родовища проходила у вкрай важких кліматичних умовах. Щоб пробитися через вічну мерзлоту, її доводилося підривати динамітом. Гелікоптерам категорично заборонено літати над кар'єром, оскільки величезна воронка засмоктує в себе літальні апарати.

До речі, в російському Сибіру розсекретили найбільше у світі родовище так званих імпактних алмазів. Вони лежать у Попигайському кратері, що утворився від падіння метеорита понад 37 млн років тому. Учені кажуть, ці алмази вдвічі твердіші від природних і можуть спричинити революцію в промисловості. Алмазні поклади виявили радянські геологи у 1970-х. Інформацію засекретили, щоб не зупиняти виробництва синтетичних алмазів. Тоді в СРСР будували заводи для цього.

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що вчені назвали координати гігантської скарбниці.