Найбільший за загальним обсягом алмазний кар'єр у світі – кімберлітова трубка "Мир" – відкрили 13 червня 1955 року в Якутії. Все почалося з того, що на її місці геологи побачили високу модрину, коріння якої оголив зсув. Лисиця прорила під деревом глибоку нору. За характерним синюватим кольором розкиданої землі геологи зрозуміли, що це кімберліт.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяКімберліт– вивержена магматична гірська порода чорного кольору з синім або зеленим відтінками, корінне джерело алмазів. Сьогодні у світі відомо близько 2 тисяч кімберлітових тіл, серед яких більш ніж в 300 виявлені алмази.
У Якутії через 2,8 тисячі км бездоріжжя до місця відкриття кімберлітової трубки потягнулися автоколони. Навколо родовища алмазів виросло робоче селище Мирний. Зараз це місто з населенням 36 тисяч чоловік.
"Мир" має глибину 525 метрів і діаметр 1,2 км. Утворення кімберлітової трубки відбувається під час виверження вулкана. Крізь земну кору гази з надр землі вириваються назовні. Форма такої трубки нагадує лійку або келих. Вулканічний вибух виносить з надр Землі кімберліт - породу, що іноді містить алмази. Селище Мирний стало центром радянської алмазодобувної промисловості.
Найбільший алмаз був здобутий на копальні "Мир" 23 грудня 1980 року. Він важить 342,5 карата - більше 68 г. Називали "XXVI з'їзд КПРС". Розробка родовища проходила у вкрай важких кліматичних умовах. Щоб пробитися через вічну мерзлоту, її доводилося підривати динамітом. Гелікоптерам категорично заборонено літати над кар'єром, оскільки величезна воронка засмоктує в себе літальні апарати.
До речі, в російському Сибіру розсекретили найбільше у світі родовище так званих імпактних алмазів. Вони лежать у Попигайському кратері, що утворився від падіння метеорита понад 37 млн років тому. Учені кажуть, ці алмази вдвічі твердіші від природних і можуть спричинити революцію в промисловості. Алмазні поклади виявили радянські геологи у 1970-х. Інформацію засекретили, щоб не зупиняти виробництва синтетичних алмазів. Тоді в СРСР будували заводи для цього.
Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що вчені назвали координати гігантської скарбниці.