Рівно 10 років тому в Грузії почалася війна з Росією. Війська країни-агресора спочатку зайняли Південну Осетію, а потім увійшли до Грузії і підійшли до столиці Тбілісі. На той момент Президентом Грузії був Міхеїл Саакашвілі, а біля керма Російської Федерації стояв нинішній прем'єр-міністр Дмитро Медведєв.

«Мета була в тому, щоб вибити грузинські війська з Цхінвалі, навести порядок. І запобігти можливості подальшої ескалації насильства, тобто військових дій. Мета не зводилася до того, щоб розгромити Грузію або стратити Саакашвілі ... ", - зараз говорить Медведєв, хоча і лукавить, так як всім відомо, як російські війська хотіли замкнути грузинського президента в кут, щоб зловити.

Невідомо, чим би закінчилася ця війна, якби не втрутилися політики з Європейського Союзу, і з їх допомогою ескалацію вдалося загасити за кілька днів, і через тиждень війна була фактично закінчена.

Завдяки цьому російському військовому вторгненню, Південна Осетія і Абхазія - друга республіка, яка раніше входила до складу Грузії, - оголосили про свою незалежність. Їх визнали тільки Росія і кілька інших країн. У вересні 2008 року Тбілісі і Москва розірвали дипломатичні відносини.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Показати ще

Паралель з Україною

Наша країна теж постраждала від імперських замашок Російської Федерації. Їх війська анексували півострів Крим, в Грузії ж до сих пір військові Росії знаходяться на території Південної Осетії і Абхазії, що до речі відзначили сьогодні чиновники ЄС в зверненні, присвяченій 10-річчю конфлікту.

"На жаль, російська військова присутність, як в Абхазії, так і в Південній Осетії продовжує порушувати міжнародне право і зобов'язання, прийняті Росією відповідно до угоди від 12 серпня 2008 року за посередництва Євросоюзом", - йдеться в цій заяві.

У самій Грузії виражаються ще прямолінійніше.

«На практиці Росія продовжує анексію цих областей, - заявляє міністр Грузії з питань примирення і громадянської рівноправності Кетеван Ціхелашвілі. - У 2008 році була війна тут, в 2014 році трапилася Україна, потім був Близький Схід, а тепер США звинувачують Росію в спробах вплинути на американські президентські вибори».

Також важливим є те, що ця війна відкинула європейські прагнення грузин на кілька років назад.

«Після збройного конфлікту зближення Грузії з Заходом, в тому числі, з НАТО і ЄС, стало безальтернативним, і цей процес зіграв роль каталізатора. Тобто, до цього Грузія завжди прагнула до євроатлантичних структур, але після війни процес став незворотнім, і цей процес вимагає певного часу, щоб прийти до свого логічного завершення », - вважає професор Тбіліського державного університету Корнели Какачія.

При цьому якщо Україна безпосередньо надає конфронтацію Росії, заносить в чорні списки їх публічних діячів і політиків, то Грузія потихеньку починає відновлювати дипломатичні відносини.

«Кар'єра Саакашвілі, ймовірно, в Грузії завершена, а з новим керівництвом РФ готова вибудовувати відносини», - говорить Дмитро Медведєв.

Кроки примирення

Грузинська сторона не проти мирного врегулювання всіх питань. Тому на даний момент вибудовують діалог у таких сферах, як торгівля і економіка. Ще в 2013 році між країнами відновилося автомобільне сполучення, а в 2014 році - авіаційне. Росія зняла обмеження на імпорт грузинських вин, вод і сільгосппродукції. Тбілісі в свою чергу скасував візи для росіян. До речі, в Росії продовжують ставитися доброзичливо до грузинів і до самої Грузії в цілому, наприклад, за минулий рік країну відвідало більше мільйона російських громадян.

Але в той же час до самої політики російської держави у грузин до цих пір негативне ставлення.

«Головним бар'єром на шляху розвитку Грузії є неготовність і неспроможність північного сусіда, російської держави, стати повноцінним членом співдружності європейських держав, головною передумовою якого є прийняття європейських цінностей, - впевнений професор Кавказького міжнародного університету Ека Акобо. - Ці цінності добре розписані в Гельсінському заключному акті, і Росія сьогодні порушує більшість принципів цього найважливішого політичного документа».

На його думку, Володимир Путін не поважає суверенні кордони інших держав і грубо порушує їх. Вважає, що маленькі держави не мають права на незалежний вибір.

«Таким чином, ми з грузинської сторони показуємо, що ми не прагнемо до жодної конфронтації, - резюмувала все вищесказане Кетеван Ціхелашвілі, проте додала. - Але президенту Росії Володимиру Путіну тут раді не будуть».

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Грузія збила російські літаки українською зброєю.